logo FES

 

Manipulacja/Dezinformacja/Mistyfikacja
Jak walczyć z rosyjską propagandą w Europie?

24 03 2017

Instytut Spraw Publicznych i Fundacja im. Friedricha Eberta zapraszają na debatę

Manipulacja/Dezinformacja/Mistyfikacja
Jak walczyć z rosyjską propagandą w Europie?

24 marca 2017 r. (piątek), g. 13.00-15.00
Centrum Konferencyjne Zielna, sala Europa, ul. Zielna 37, Warszawa

REJESTRACJA

Fabryki trolli, rosyjskojęzyczne media i zielone ludziki. Rosyjska machina propagandowa pracuje na najwyższych obrotach, tworząc alternatywną rzeczywistość. Rezultaty są imponujące: propaganda rosyjska stworzyła równoległą wersję tego co wydarzyło się podczas Euromajdanu (faszyści przejęli władzę), konfliktu na Donbasie (wewnętrzny konflikt ukraiński) oraz wojny w Syrii (Amerykanie wspierają ISIS, aby pozbyć się prezydenta Asada).
Kolejny cel to destabilizacja sytuacji wewnętrznej w państwach Zachodu. Próby wpływania na wybory prezydenckie w USA potwierdził raport CIA. Kolejne takie próby będziemy obserwować przy okazji tegorocznych wyborów w Holandii, Francji i Niemczech.
Przed działaniami Kremla ostrzega w specjalnej rezolucji Parlament Europejski. Jak zatem Unia powinna odpowiedzieć na rosyjską kampanię dezinformacji, wzbudzania poczucia zagrożenia i niepewności oraz wywoływanie podziałów w UE?

Zapraszamy na kolejną debatę o Europie!

W Maratonie idei nasi goście opowiedzą
Łukasz Wenerski (Instytut Spraw Publicznych) - o głównych narracjach rosyjskiej propagandy w Polsce
Mateusz Bajek (Global.Lab) - o rosyjskich fabrykach trolli

W panelu dyskusyjnym wezmą udział
Grigorij Mesežnikov, Instytut Spraw Publicznych w Bratysławie
Anton Shekhovtsov, Instytut Nauk o Człowieku w Wiedniu, autor bloga anton-shekhovtsov.blogspot.com 
Anastasia Sergeeva, freerussia.eu
Moderacja: Agnieszka Lichnerowicz, TOK FM

Debata odbędzie się w języku polskim i angielskim. Zapewniamy tłumaczenie symultaniczne.

CETA i TTiP
Liberalizacja stosunków handlowych.
Szansa czy zagrożenie?

29 03 2017

W Polsce temat TTIP i CETA pozostaje na uboczu debaty publicznej.
W związku z tym pragniemy przedyskutować, na ile liberalizacja umów handlowych pomiędzy Ameryką a Europą stanowi szanse, a na ile zagrożenie dla naszej gospodarki? Czy stracą na niej polscy pracownicy, rolnictwo i przemysł?

Co z ochroną konsumentów, ich zdrowia oraz danych osobowych?

Jakie znaczenie będą miały nowe regulacje odnośnie do sporów pomiędzy korporacjami a państwami?

Na te pytania postaramy się odpowiedzieć Państwu podczas dyskusji panelowej organizowanej przez Centrum im. Ignacego Daszyńskiego, Instytut Polityki Międzynarodowej i Bezpieczeństwa Uniwersytetu Jana Kochanowskiego (UJK) w Kielcach oraz Fundację im. Friedricha Eberta.

Zapraszamy we środę 29 marca na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego (UJK) w Kielcach.

Szczegółowy program w zaproszeniu.
Zgłoszenia przyjmujemy do 27 marca na adres centrum@cid.org.pl

link zaproszenie

Pytania o Europę: Jak przewietrzyć miasta? Polska, Niemcy i Szwecja wobec smogu.

09 02 2017

9 lutego w Warszawie odbyła się kolejna debata z cyklu Pytania o Europę: "Jak przewietrzyć miasta? Polska, Niemcy i Szwecja wobec smogu". Według Światowej Organizacji Zdrowia 33 z 50 najbardziej dotkniętych smogiem miast w Unii Europejskiej znajduje się w Polsce. W niektórych z nich normy zanieczyszczenia powietrza wielokrotnie przekraczają poziom alarmowy.
link więcej informacji

Jak przezwyciężyć fałszywe podziały.
Konsensus neoliberalny vs. prawicowy populizm - wyzwania dla ruchów feministycznych i lewicowych w Europie Środkowo-Wschodniej

Fundacja im. Friedricha Eberta serdecznie zaprasza na konferencję: "Jak przezwyciężyć fałszywe podziały. Konsensus neoliberalny vs. prawicowy populizm - wyzwania dla ruchów feministycznych i lewicowych w Europie Środkowo-Wschodniej", która odbędzie się 13 lutego (poniedziałek) w godzinach 16.00 - 20.00 w Sali konferencyjnej Biblioteki Miasta Stołecznego Warszawy, ul. Koszykowa 26/28.
Co mogą wnieść feministki do krytycznej dyskusji o neoliberalizmie i jego alternatywach? Na czym polega szczególna relacja między neoliberalizmem a feminizmem czy feminizmami w krajach postsocjalistycznych? Jak można promować ruch feministyczny, a jednocześnie krytykować neoliberalizm w krajach postsocjalistycznych, gdzie dyskurs neoliberalny w oczach wielu wciąż odgradza czasy wolności od komunistycznej przeszłości? Jakie jest znaczenie krytyki neoliberalizmu w kontekście aktualnych, przekraczających granice państw procesów politycznych, a zwłaszcza rosnącej siły prawicowego populizmu?  Jaką rolę odgrywają "czarne protesty"?
Serdecznie zapraszamy do dyskusji na wyżej wymienione tematy wraz z ekspertkami z Czech, Węgier i Polski. Punktem odniesienia będzie książka opublikowana niedawno przez FES: "Solidarity in Struggle. Feminist perspectives on Neoliberalism in East-Central Europe" (http://library.fes.de/pdf-files/bueros/budapest/12796.pdf ).

Zapewniamy tłumaczenie symultaniczne z języka angielskiego. Zainteresowanych opieką nad dziećmi prosimy o kontakt przed 6 lutego. Prosimy o potwierdzenie uczestnictwa na adres biuro@feswar.org.pl do 9 lutego.
link program

Progresywna polityka zagraniczna - Lekcje z Aleppo

07 02 2017

Warszawa. 7 lutego odbyło się szóste seminarium z cyklu Progresywna polityka zagraniczna, współorganizowane przez Global.Lab oraz Fundację im. Friedricha Eberta pt.: "Lekcje z Aleppo". Podczas dyskusji prelegenci skupili się na problematyce odpowiedzialności Zachodu za przeciwdziałanie masowym naruszeniom praw człowieka.
link więcej informacji

Industrial Relations in Europe: Between Core and Peripheries

07 10 2017

link więcej informacji

Nowe analizy z cyklu Warszawskich Debat
Zapraszamy do lektury najnowszej analizy z cyklu Warszawskich Debat o Polityce Społecznej, które ukazują się po seminariach organizowanych wspólnie przez Fundację im. Friedricha Eberta i Fundację ICRA
linkAnaliza #18 zajmuje się polityką społeczną w okresie PRL.

Fundacja Centrum CSR opublikowała raport pt.
link "Społeczna odpowiedzialność biznesu w polskich realiach. Teoria a praktyka"
.
Raport sporządzony przez Grzegorza Piskalskiego prezentuje rezultaty monitoringu społecznej odpowiedzialności 227 najważniejszych działających w Polsce przedsiębiorstw.

25 lat

1 czerwca 2015 r. warszawskie biuro Fundacji im. Friedricha Eberta obchodziło swoje 25. urodziny. Z okazji jubileuszu przygotowaliśmy również publikację "FES w kalejdoskopie historii. 25 lat warszawskiego biura". Miło nam Państwa poinformować, że dostępna jest ona również w wersji elektronicznej pod adresem www.fes25.eu.

F_Lassalle

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia link naszej strony poświęconej życiu i działalności Ferdynanda Lassalle'a, wrocławianina, założyciela niemieckiego ruchu socjaldemokratycznego. Dowiedzą się z niej Państwo również o historii tego ruchu i związkach polskiej i niemieckiej socjaldemokracji, ich punktach wspólnych, ale i różnicach i podziałach.

Holocousteducation

Zapraszamy do odwiedzenia naszej trójjęzycznej link strony internetowej (w językach niemieckim, polskim i angielskim) poświęconej konferencji upamiętniającej 70. rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu zgłady Auschwitz-Birkenau 27 stycznia 1945 r. Spotkanie zorganizowała międzynarodówka edukacyjna we współpracy ze związkami zawodowymi edukacji z całego świata i Fundację im. Friedricha Eberta. Na stronie znajdą Państwo szczegółowe sprawozdanie z konferencji, nagrania wideo, zdjęcia i wiele więcej.


Nowe analizy z cyklu Warszawskich Debat
Zapraszamy do lektury najnowszej analizy z cyklu Warszawskich Debat o Polityce Społecznej, które ukazują się po seminariach organizowanych wspólnie przez Fundację im. Friedricha Eberta i Fundację ICRA. link Analiza #17 zajmuje się globalną polityką i sprawiedliwością społeczną.

Nowe analizy z cyklu Warszawskich Debat
Zapraszamy do lektury najnowszej analizy z cyklu Warszawskich Debat o Polityce Społecznej, które ukazują się po seminariach organizowanych wspólnie przez Fundację im. Friedricha Eberta i Fundację ICRA.link Analiza #16 poświęcona jest polityce społecznej rządu PO-PSL.

Eastern Partnership Revisited
Film dyskusji "Cierpliwość na wyczerpaniu? Relacje UE z Gruzją, Mołdawią i Ukrainą" z dnia 13 października 2015 r. już jest dostępny link online

Publikacja: Eastern Partnership Revisited
Fundacja im. Friedricha Eberta oraz Fundacja im. Stefana Batorego wspólnie opublikowały raport
link "Eastern Partnership Revisited. Associated Countries in Focus"
. Publikacja ta analizuje stan obecny oraz aktualne wyzwania w stosunkach między Unią Europejską i tymi państwami Partnerstwa Wschodniego, które w 2014 roku podpisały umowę stowarzyszeniową, czyli Gruzją, Mołdawią i Ukrainą.


Niels Annen, poseł i członek Komisji Spraw Zagranicznych Bundestagu, potwierdza w analizie FES pt. "Rosja" słuszność reakcji polityczno-dyplomatycznych i gospodarczych Zachodu na rosyjską agresję na Wschodnią Ukrainę. Mimo to, Rosja potrzebna jest Zachodowi do współzapobiegania nowym zagrożeniom na świecie. Odnowiony dialog, zaufanie i bezpieczeństwo są konieczne.
link więcej (w języku angielskim)

Przemyślenia na temat polityki wobec Rosji
Dr Karsten Voigt, polityk i ekspert w zakresie stosunków międzynarodowych, analizuje w swoim artykule "Przemyślenia na temat polityki wobec Rosji" obecną sytuację międzynarodową, relacje Zachód - Rosja oraz możliwości współpracy Rosji, UE i USA m.in. w walce z terroryzmem.
link analiza

Europe in the Asian
Century

Eu in the Asiancentury
Jaką rolę odgrywać będzie Europa w "wieku Azji"? Odpowiedzi na to pytanie szukają autorzy publikacji "Europe in the Asian Century". Jest ona pokłosiem konferencji zorganizowanej przez Fundację im. Friedricha Eberta, Fundację demosEUROPA - Centrum Strategii Europejskiej oraz warszawskie biuro Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych (ECFR).
link publikacja

Nowe analizy z cyklu Warszawskich Debat
Zapraszamy do lektury najnowszych analiz z cyklu Warszawskich Debat o Polityce Społecznej, które ukazują się po seminariach organizowanych wspólnie przez Fundację im. Friedricha Eberta i Fundację ICRA. link Analiza #13 poświęcona jest polityce rodzinnej, natomiast
link Analiza #14 zajmuje się polityką społeczną w kontekście integracji europejskiej.

Polka Powiatowa
Ukazała się publikacja podsumowująca działania w ramach projektu "Polka powiatowa" Fundacji im. Friedricha Eberta i Fundacji Przestrzenie Dialogu w latach 2013-2014.
link publikacja

Wytyczne ONZ dla biznesu
Dzięki współpracy Fundacji im. Friedricha Eberta, Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu i  Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" opublikowana została polska wersja językowa  Wytycznych dotyczących biznesu i praw człowieka: Wdrażanie Dokumentu Ramowego ONZ "Chronić, Szanować, Naprawiać" przyjętych przez Radę Praw Człowieka ONZ w czerwcu 2011 r.
link publikacja

oben Początek strony Drukuj stronę
validator cssValid XHTML 1.0 Transitional
Akademia Demokracji Socjalnej
facebook youtube

ipg
FES_socialdialogue
Polski | Deutsch
mapa

Fundacja im. Friedricha Eberta

Przedstawicielstwo w Polsce
ul. Podwale 11
00-252 Warszawa
Tel: +48 228317861
Fax: +48 226350393
e-mail:biuro(at)feswar.org.pl
www.feswar.org.pl

Znajdą tu Państwo wszystkie informacje o Fundacji im. Friedricha Eberta oraz o aktualnych wydarzeniach i publikacjach naszego biura w Polsce.
Jeśli mają Państwo pytania, prosimy o kontakt
kontakt Kontakt