logo FES

 

Pomiędzy jubileuszami. Polityka historyczna
w polsko-niemieckiej codzienności

10 12 2018


Polityka historyczna nabrała szczególnego znaczenia w Polsce po wyborach prezydenckich i parlamentarnych w 2015 roku. Zaczęto wtedy w sposób otwarty mówić, że jest ona ważnym narzędziem polityki wewnętrznej i zagranicznej. Rozpoczęła się realizacja związanych z nią celów. Jaką rolę polityka historyczna odgrywa w politykach prowadzonych przez kraje, w tym przez Polskę i Niemcy? Jakie jej przejawy dotyczą naszego życia codziennego? Czy należy jej się obawiać, czy może wystarczy stworzyć kanon zasad, których przestrzeganie sprawi, że będzie ona polityką prowadzoną w sposób mądry?
Te i wiele innych kwestii poruszymy podczas dyskusji zainspirowanej publikacją Fundacji im. Friedricha Eberta "Pomiędzy jubileuszami. Polityka historyczna w polsko-niemieckiej codzienności", która odbędzie się 10.12.2018 o godz. 15:00 na UKSW w Warszawie.
Prosimy o potwierdzenie uczestnictwa do dnia 07.12. na adres: biuro@feswar.org.pl lub telefonicznie: +48 22 831 78 61.
link Program

Wojna w Donbasie - konflikt bez rozwiązania?

14 09 2018

Pod koniec września 2018 roku Fundacja im. Friedricha Eberta (FES), Fundacja Aleksandra Kwaśniewskiego "Amicus Europae", Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej oraz czasopismo "New Eastern Europe" ("Nowa Europa Wschodnia") zaprosiły na panel dyskusyjny w Lublinie. Wydarzenie pod tytułem "Wojna w Donbasie - nie tylko problem ukraiński" odbyło się w ramach Kongresu Inicjatyw Europy Wschodniej.
link więcej informacji

Mecz o wszystko, czyli polska lewica czaruje Warszawę

FES

Już 22.06. (piątek) o godzinie 17.00 zapraszamy Państwa na wyjątkowe spotkanie w warszawskiej Cafe Kulturalnej, podczas którego troje przedstawicieli ruchów progresywnych zaprezentuje w wystąpieniach swoje idee dla Polski. Będą to:

 • Krzysztof Gawkowski, SLD - "Wyzwania bezpieczeństwa technologicznego i ich wpływ na życie ludzi z perspektywy lewicy"
 • Maciej Konieczny, Razem - "To ruszać tę bryłę z posad świata czy lepiej nie? Lewica, populizm, a neoliberalne Status Quo"
 • Kazimiera Szczuka, Inicjatywa Polska - "Co to jest transformacja symboliczna, czyli  jakiej  kultury lewica potrzebuje".

Po wystąpieniach zapraszamy Państwa serdecznie na bankiet. Wydarzenie to będzie okazją do pożegnania dotychczasowego dyrektora warszawskiego biura Fundacji im. Friedricha Eberta, Knuta Dethlefsena, oraz przywitania jego następcy, dr Ernsta Hillebranda.
Prosimy o potwierdzenie obecności do 21.06. na adres biuro@feswar.org.pl
Do zobaczenia!

Europejskie wartości i interesy. (Nie) Równowaga?

Serdecznie zapraszamy na debatę "Europejskie wartości i interesy. (Nie) Równowaga?", która odbędzie się 18.06. o godz. 17:00 w restauracji Endorfina, ul. Foksal 2.

Podczas debaty postaramy się odpowiedzieć na pytania, czy kraje członkowskie nadal reprezentują te same wartości, a może partykularne interesy poszczególnych krajów dominują w kwestiach europejskich? Czy przyszłością jest UE jako wspólnota celów i wartości, a co za tym idzie połączona pogłębioną integracją krajów członkowskich, czy Unia będąca wspólnotą państw narodowych? Jaka wizja przyszłości Unii jest najbardziej realistyczna? Jak wobec licznych wyzwań (kryzys finansowy, zmniejszenie się zaufania obywateli Unii do unijnych instytucji, tendencje populistyczne i wzrastający eurosceptycyzm w wielu krajach, rozbieżności w patrzeniu na wspólne cele, wartości, sposoby rozwiązywania problemów itp.) wzmocnić Unię i czy możliwe jest wypracowanie wspólnej wizji jej przyszłości?

W debacie udział wezmą: Włodzimierz Cimoszewicz, były Premier i Minister Spraw Zagranicznych RP, Dietmar Nietan, poseł Niemieckiego Bundestagu, członek Komisji Spraw Zagranicznych, Ania Skrzypek, Fundacja Europejskich Studiów Progresywnych (FEPS) i Agnieszka Wiśniewska z Krytyki Politycznej. Debatę poprowadzi Agnieszka Lichnerowicz z radia TOK FM.

Prosimy o potwierdzenie uczestnictwa do dnia 14.06. na adres: biuro@feswar.org.pl lub telefonicznie: +48 22 831 78 61.
Liczba miejsc ograniczona, zastrzegamy sobie prawo do wcześniejszego zamknięcia listy gości.
Zapewniamy tłumaczenie symultaniczne polsko-niemieckie.

Jaki budżet Unii Europejskiej po 2020 r.?
Polsko-niemiecko-francuska debata o pieniądzach

ISP_FESlogo

Instytut Spraw Publicznych
Fundacja im. Friedricha Eberta
i Biuro Kontaktowe Parlamentu Europejskiego

zapraszają na kolejną dyskusję z cyklu "Pytania o Europę"

Jaki budżet Unii Europejskiej po 2020 r.?
Polsko-niemiecko-francuska debata o pieniądzach

8 czerwca (piątek), godz. 12:00-14:00
Centrum Konferencyjne Zielna

ul. Zielna 37, Warszawa

REJESTRACJA

Komisja Europejska przedstawiła projekt nowego budżetu UE (tzw. ram finansowych) po 2020 roku. Zaproponowała m.in. zmniejszenie wydatków na dwie największe polityki, politykę spójności i politykę rolną, a zwiększenie - na politykę migracyjną i obronną. Polskę może dotknąć zaproponowane uzależnienie wypłaty funduszy unijnych od przestrzegania zasad praworządności.

To jednak dopiero początek batalii budżetowej, bo ostateczny kształt budżetu będzie zależeć od negocjacji między państwami członkowskimi i uzgodnień z Parlamentem Europejskim, które potrwają kilkanaście miesięcy.

Zapraszamy na debatę z udziałem posłów z Polski, Niemiec i Francji, podczas której zastanowimy się:

-     Jak budżet UE po 2020 r. będzie się różnił od obecnego?
-     Jakich zmian oczekuje Parlament Europejski, a jakich rządy Polski, Niemiec i Francji?
-     O co będą się toczyć najważniejsze boje negocjacyjne w najbliższych miesiącach?
-     Czy fundusze UE powinny być uzależnione od przestrzegania zasad praworządności?

Zapraszamy na kolejną debatę z cyklu Pytania o Europę!

W dyskusji udział wezmą:

Jens Geier, Poseł do Parlamentu Europejskiego, Niemcy
Laurent Saint-Martin, Poseł do Zgromadzenia Narodowego, Francja
Czesław Siekierski, Poseł do Parlamentu Europejskiego, Polska

Moderacja: Karolina Lewicka, TOK FM

Organizatorzy zapewniają tłumaczenie symultaniczne polsko-angielskie

REJESTRACJA

Debata organizowana w ramach projektu "Pytania o Europę", w którym dzięki wsparciu Parlamentu Europejskiego i Fundacji im. Friedricha Eberta, Instytut Spraw Publicznych stara się inicjować debatę publiczną w tematach ważnych dla Europy i dyskutowanych przez Parlament Europejski oraz przybliżać Polakom tę instytucję.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu dotacji Parlamentu Europejskiego w dziedzinie komunikacji.

logo

 

Więcej Europy w burzliwych czasach
Dynamika konfliktu i bezpieczeństwa w wielobiegunowym świecie XXI wieku

09 05 2018

9 maja Fundacja im. Friedricha Eberta (FES) i tygodnik Polityka zaprosiły na konferencję "Nowy (nie)porządek starego świata. Dynamika konfliktu i bezpieczeństwa w Europie XXI wieku". Przed ok. 150 uczestnikami i uczestniczkami Charles A. Kupchan (profesor stosunków międzynarodowych z Georgetown University, Senior Fellow w Council on Foreign Relations oraz były doradca prezydenta Baracka Obamy ds. bezpieczeństwa) wygłosił referat wprowadzający o tym, jak mogło dojść do aktualnego "zaburzenia" światowego porządku liberalno-demokratycznego i z jakich możliwości normalizacji sytuacji mogą skorzystać rządy oraz obywatele i obywatelki. Następnie Charles A. Kupchan, Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz (dyrektorka programu "Otwarta Europa" Fundacji Batorego i była ambasador Polski w Rosji) oraz Manfred Huterer (minister pełnomocny w ambasadzie RFN w Polsce) dyskutowali o przyszłości europejskiego i globalnego ładu bezpieczeństwa. Dyskusję moderował Wawrzyniec Smoczyński (dyrektor internetowego portalu informacyjnego Polityka Insight). Troje panelistów doszło do wniosku, że z uwagi na wycofanie się USA z działalności w zakresie polityki bezpieczeństwa w Europie oraz agresywnej polityki zagranicznej Rosji Unia Europejska jest "zobowiązana", aby w przyszłości silniej angażować się w politykę bezpieczeństwa w wielobiegunowym świecie.
link więcej informacji

Polsko-Niemiecki Tandem Bezpieczeństwa

07 05 2018

Wspólnie z naszym partnerem Fundacją "Amicus Europae" zorganizowaliśmy 7 maja już po raz siódmy "Polsko-Niemiecki Tandem Bezpieczeństwa". Celem warsztatów była dyskusja w gronie decydentów politycznych oraz ekspertów na temat aktualnych wyzwań w dziedzinie polityki bezpieczeństwa i obrony, a także próba wypracowania wspólnych rozwiązań. Wśród uczestników byli m.in. były prezydent Aleksander Kwaśniewski, poseł Niemieckiego Bundestagu Dietmar Nietan, były minister obrony Tomasz Siemoniak, poseł do Parlamentu Europejskiego Arne Lietz oraz poseł Niemieckiego Bundestagu Nils Schmid.
link więcej informacji

Budować mosty i pogłębić dialog -
jak ożywić stosunki polsko-niemieckie

17_05_2018

Stosunki polsko-niemieckie mają bogatą tradycję, od procesu pojednania po II wojnie światowej aż po wspólną pracę na rzecz wspólnoty europejskiej. Mimo że przez pewien czas podlegały one istotnym napięciom, w ostatnim czasie zauważamy sygnały odprężenia, co może stać się impulsem do powrotu do trwałego, dynamicznego partnerstwa polsko-niemieckiego.

Dobre stosunki polsko-niemieckie w ramach Unii Europejskiej to nie tylko współpraca gospodarcza i w obszarze bezpieczeństwa, lecz również wspieranie prowadzonego od dziesięcioleci dialogu między przedstawicielami środowiska akademickiego, społeczeństwa obywatelskiego i sektora edukacji. Przed politykami i dyplomatami staje obecnie istotne wyzwanie rozwoju dialogu polsko-niemieckiego, tak by intensywniejsza wymiana doprowadziła do przezwyciężenia różnic w ocenach faktów. Istotną rolę odgrywa zatem rozwijanie stosunków między przedstawicielami różnych środowisk z obu krajów, w tym m.in. ze świata nauki, mediów czy kultury.
 
W przyszłości stajemy również przed koniecznością odpowiedzi na następujące pytania: w jakim stopniu powinno zaktywizować się społeczeństwo obywatelskie, by przyczynić się do utrzymania dobrosąsiedzkich stosunków? Jakie strategie powinni przyjąć politycy, którzy są łącznikami pomiędzy światem polityki a społeczeństwem?

Między innymi na te pytania będziemy starali się znaleźć odpowiedzi wraz z zaproszonymi gośćmi:, Ireneuszem Bilem (Fundacja Amicus Europae), Angelicą Schwall-Düren, byłą przewodniczącą zarządu Federalnego Związku Towarzystw Niemiecko-Polskich, Adamem Traczykiem (Fundacja Global.Lab) oraz Susanne Zels (Polis 180).

Debata odbędzie się 17 maja w godz. 17.00-19.00 w siedzibie Fundacji im. Friedricha Eberta (ul. Podwale 11).

Prosimy o zgłoszenie chęci uczestnictwa do dn. 16 maja na adres biuro@feswar.org.pl

logo

Nowy (nie)porządek starego świata
Dynamika konfliktu i bezpieczeństwa w Europie XXI wieku

FES

Tygodnik "Polityka" i Fundacja im. Friedricha Eberta zapraszają na konferencję

Nowy (nie)porządek starego świata
Dynamika konfliktu i bezpieczeństwa w Europie XXI wieku

Redakcja tygodnika "Polityka", Słupecka 6, Warszawa
9 maja (środa) 2018 r., o godzinie 17.00

Organizatorzy zapewniają polsko-angielskie tłumaczenie symultaniczne.

Prosimy o potwierdzenie obecności do 7 maja 2018 poprzez wysłanie maila na adres: biuro@feswar.org.pl.

link zaproszenie

Karol Marks i przyszłość kapitalizmu w XXI wieku.
Jak automatyzacja i digitalizacja pracy wpłyną na nasze życie
?

Od pięciu lat Fundacja im. Friedricha Eberta organizuje wraz z Ośrodkiem Myśli Społecznej im. Ferdynanda Lassalle'a wydarzenia upamiętniające założyciela niemieckiej socjaldemokracji, który urodził się i został pochowany we Wrocławiu. Oprócz wspólnych odwiedzin i złożenia kwiatów na grobie Lassalle'a, gromadzimy ekspertów, ekspertki, polityków i polityczki, by rozmawiać o istotnych z punktu widzenia ruchów progresywnych kwestiach. W 2018 roku oprócz przypadających 11 kwietnia urodzin Lassalle'a, będziemy też obchodzić dwusetną rocznicę urodzin Karola Marksa. Nawiązując do dorobku obu myślicieli, skupimy się tym razem na temacie przyszłości świata pracy w kontekście digitalizacji i automatyzacji. W dyskusji panelowej udział wezmą:

Thorben Albrecht
(b. sekretarz stanu w ministerstwie pracy i polityki społecznej
Republiki Federalnej Niemiec, SPD);
Edwin Bendyk
(dziennikarz, publicysta, tygodnik "Polityka);
Dr Zoltán Pogátsa
(ekonomista, Uniwersytet w Sopronie, Węgry);
Kateřina Smejkalová
(politolożka, Fundacja im. F. Eberta w Pradze)

Moderacja: Michał Syska (Ośrodek Myśli Społecznej im. F. Lassalle'a).
Organizatorzy zapewniają tłumaczenie na język polski i angielski.

Dyskusja odbędzie się 11 kwietnia 2018 r. o godzinie 18.00 w Sali konferencyjnej Hotelu Art we Wrocławiu przy ulicy Kiełbaśniczej 20.

Ochrona przed hejtem czy cenzura?
Jak walczyć z mową nienawiści w Internecie?

hejt

ISP_FES

Instytut Spraw Publicznych
oraz
Fundacja im. Friedricha Eberta
zapraszają na kolejną dyskusję z cyklu "Pytania o Europę"

Ochrona przed hejtem czy cenzura?
Jak walczyć z mową nienawiści w Internecie?


23 marca (piątek), godz. 13:00-15:00
Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich, Sala im. Władysława Bartoszewskiego

ul. Długa 23/25, Warszawa

REJESTRACJA

Walka z mową nienawiści w sieci staje się coraz większą koniecznością. Personalne ataki i brutalizacja języka debaty publicznej sprawiają, że coraz częściej postulowane jest wprowadzenie odpowiednich regulacji prawnych. W styczniu w życie weszła niemiecka ustawa, która nakazuje mediom społecznościowym szybkie usuwanie wpisów, które zostaną zgłoszone i uznane następnie jako siejące nienawiść. Krytycy tego rozwiązania podnoszą jednak, że stanowi ona zagrożenie dla wolności słowa. Na poziomie europejskim firmy IT zobowiązały się przestrzegać podobnych obostrzeń, a Komisja Europejska monitoruje, na ile się z tego wywiązują.

Zapraszamy na debatę, podczas której porozmawiamy, na ile te rozwiązania sprawdzają się, czy potrzebne są mocniejsze środki oraz czy jest to właściwa odpowiedź na rozprzestrzeniającą się mowę nienawiści w mediach społecznościowych. Czy mieści się ona w standardach ochrony wolności słowa? W ubiegłym roku tematem tym zajmował się Parlament Europejski. Niektórzy posłowie chcieli wezwać Komisję, żeby przygotowała inicjatywę legislacyjną w tej sprawie na poziomie europejskim. Czy jest ona potrzebna?

Zapraszamy na kolejną debatę z cyklu Pytania o Europę!

Spotkanie otworzą:

Knut Dethlefsen, Fundacja im. Friedricha Eberta
Jacek Kucharczyk, Instytut Spraw Publicznych

W dyskusji udział wezmą:

Hanna Machińska, Zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich
Christina Kampmann (Niemcy), posłanka do parlamentu Nadrenii Północnej-Westfalii, rzeczniczka Komisji ds. Cyfryzacji i Innowacji
Dorota Głowacka, Helsińska Fundacja Praw Człowieka
Larry Olomofe, były doradca Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka (ODIHR) do spraw zwalczania rasizmu i ksenofobii

Moderacja: Piotr Maślak, TOK FM

Organizatorzy zapewniają tłumaczenie symultaniczne polsko-angielskie.

REJESTRACJA

Debata organizowana w ramach projektu "Pytania o Europę", w którym dzięki wsparciu Parlamentu Europejskiego i Fundacji im. Friedricha Eberta, Instytut Spraw Publicznych stara się inicjować debatę publiczną w tematach ważnych dla Europy i dyskutowanych przez Parlament Europejski oraz przybliżać Polakom tę instytucję.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu dotacji Parlamentu Europejskiego w dziedzinie komunikacji.

logo

Jakie są ekonomiczne koszty i korzyści z migracji?

ISP_FES

Jakie są ekonomiczne koszty i korzyści z migracji?
  
14 lutego 2018, 9:30-12:00

Miejsce: Ambasada Królestwa Niderlandów w Warszawie
Kawalerii 10, 00-468 Warszawa

Debata z cyklu "Pytania o Europę"

Wiele pytań dotyczących kryzysu migracyjnego i uchodźczego pozostaje bez odpowiedzi. Ile kosztuje wsparcie w integracji - a jakie są koszty braku takiej pomocy? Ile wydajemy na pomoc socjalną - a jakie są korzyści z otwierania przez przybyszów własnych firm? Czy migranci i uchodźcy zabierają nam pracę? Czy wręcz przeciwnie - tworzą nowe miejsca pracy i uzupełniają luki na krajowych rynkach, wspomagając wzrost europejskich gospodarek?

Od czasu wybuchu kryzysu migracyjnego i uchodźczego w 2015 r. do opinii publicznej w państwach europejskich docierają informacje o konieczności uruchamiania coraz to nowych funduszy na walkę z jego skutkami. Rosną wydatki tych państw, które przyjęły azylantów. O wkładzie cudzoziemców w gospodarkę mówi się niewiele lub wcale.

Ruchy populistyczne chętnie stawiają znak równości między uchodźstwem a migracją legalną, sugerując, że przyjęcie cudzoziemców wiąże się przede wszystkim z kosztami (i zagrożeniami). Jakie w rzeczywistości są ekonomiczne korzyści i koszty z migracji?

Program 

9:00-9:30    Rejestracja i poranna kawa

9:30-9:45    Otwarcie debaty

J.E. Ron J.P.M. van Dartel, Ambasador Królestwa Niderlandów w Polsce
Knut Dethlefsen, Dyrektor Biura Fundacji im. Friedricha Eberta w Warszawie

 9:45-11:50  Debata

Paweł Kaczmarczyk, Ośrodek Badań nad Migracjami (Polska)
Thorsten Klute, Związek Opieki Społecznej dla Robotników, Wschodnia Westfalia-Lippe  (Niemcy)
Sayaka Osanami Törngren, Uniwersytet w Malmö (Szwecja)
Elena Sánchez-Montijano, CIDOB - Barcelona Centre for International Affairs (Hiszpania)
Moderator: Roman Imielski, Gazeta Wyborcza

11:50-12:00     Podsumowanie debaty


Jacek Kucharczyk, Prezes Zarządu Instytutu Spraw Publicznych
Jacek Safuta, Dyrektor Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego w Polsce

Liczba miejsc ograniczona. Prosimy o rejestrację do 12 lutego. W wydarzeniu będą mogły wziąć udział tylko zarejestrowane osoby. Prosimy o posiadanie ze sobą dokumentu ze zdjęciem. 

Podczas debaty zapewniamy tłumaczenie symultaniczne polsko-angielskie.

Debata organizowana w ramach projektu "Pytania o Europę", w którym dzięki wsparciu Parlamentu Europejskiego i Fundacji im. Friedricha Eberta, Instytut Spraw Publicznych stara się inicjować debatę publiczną w tematach ważnych dla Europy i dyskutowanych przez Parlament Europejski oraz przybliżać Polakom tę instytucję.

logo

Wizyta robocza
"Dobra praca w przedsiębiorstwach"

11-13 10 2017

Od ponad dziesięciu lat Fundacja im. Friedricha Eberta wspólnie z DGB Region Brandenburgia Zachodnia oraz NSZZ "Solidarność" Śląska Opolskiego organizuje bilateralne spotkania polskich i niemieckich związkowców i związkowczyń, poświęcone wymianie informacji pod hasłem "Dobra praca w przedsiębiorstwach". Po wiosennej wizycie polskiej delegacji w Poczdamie delegacja niemiecka przyjechała z rewizytą do Polski w dniach 11-13 października. Oprócz związkowców i związkowczyń z IG Metall, którzy są reprezentowani w radzie zakładowej spółki alu-druckguss GmbH & Co Brandenburg KG, w spotkaniu wzięli udział Danny Hatscher, sekretarz ds. młodzieży w IG Metal Poczdam/Oranienburg, Frank Techen, dyrektor DGB Region Brandenburgia Zachodnia, oraz Detlef Almagro Velázquez, sekretarz DGB Region Brandenburgia Zachodnia. Spotkanie robocze koncentrowało się wokół wymiany informacji z kolegami i koleżankami z Solidarności w zakładzie Neapco w Praszce, który również produkuje aluminiowe odlewy ciśnieniowe.
link więcej informacji

Kobiety w polityce

O "Kobietach w polityce" rozmawiały prof. Małgorzata Niewiadomska-Cudak, przewodnicząca Rady Wojewódzkiej SLD woj. Łódzkiego i Afra Gamoori, członkini rady miasta Hannower z ramienia SPD. Debata zorganizowana przez Fundację im. Friedricha Eberta i Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej odbyła się 3 października w Opolu. W roli moderatorki wystąpiła dr Dorota Piechowicz-Witoń. Obie polityczki stwierdziły, że pomimo zwiększonej reprezentacji kobiet w polityce, wciąż funkcjonują bariery utrudniające wdrożenie pełnej równości szans kobiet i mężczyzn. Zarówno w polityce, jak i w mediach kobiety czują się wtłoczone w dyskryminujące stereotypy płciowe. Odnoszone sukcesy są jednak zachętą do dalszej walki o równość płci. Panelistki zgodnie wezwały kobiety do większego zaangażowania politycznego, co spotkało się z bardzo pozytywną reakcją zgromadzonej publiczności.
Polecamy krótki reportaż z wypowiedziami panelistek przygotowany przez Schlesien Journal:
https://www.youtube.com/watch?v=cRMZ4lDwRzE

Wydelegowani
O co chodzi w sporze wokół dyrektywy o delegowaniu pracowników i czy go przegramy?

Instytut Spraw Publicznych
oraz
Fundacja im. Friedricha Eberta
zapraszają na kolejną dyskusję z cyklu "Pytania o Europę"

19 października 2017 godz. 13:00-15:00
Marzyciele i Rzemieślnicy ul. Bracka 25

REJESTRACJA

Według regulacji Unii Europejskiej pracownicy delegowani to osoby zatrudnione, które zostały wysłane przez pracodawcę, żeby tymczasowo świadczyć usługi w innym kraju członkowskim. Chociaż pracownicy delegowani stanowią małą część rynku pracy w Unii Europejskiej (mniej niż 1% wszystkich zatrudnionych w UE) to plany zmian w dyrektywach regulujących warunki ich zatrudnienia spowodowały burzliwą dyskusję polityczną. Zmiany popierane przede wszystkim przez Francję i Niemcy motywowane są ochroną rodzimych pracowników i przedsiębiorstw przed tak zwanym dumpingiem socjalnym. Modyfikacjom dyrektyw przeciwna jest Polska, która jednak, wobec prowadzenia na arenie UE izolacjonistycznej polityki, ma małe szanse stworzyć koalicję zdolną zablokować zgłoszone propozycje.

.         Na czym polegają obecne regulacje unijne dotyczące delegowania?
.         Jakie są propozycje zmian?
.         Jakie są stanowiska polskich i niemieckich organizacji pracowników i pracodawców wobec proponowanych modyfikacji dyrektyw?
.         Czy dyskusja nad dyrektywą przyczyni się do pogłębienia różnic w obrębie UE?

Spotkanie otworzą:

Roland Feicht - dyrektor warszawskiego biura Fundacji Friedricha Eberta
Beata Łaciak - członkini zarządu Fundacji Instytut Spraw Publicznych

Wprowadzeniem do dyskusji będzie artykuł autorstwa Artura Nowaka-Fara, dyrektora Instytutu Prawa SGH: http://www.isp.org.pl/publikacje,1,943.html

W dyskusji udział wezmą:

Mirjam Alex - adwokatka w dziale prawnym niemieckiego związku zawodowego ver.di
Stefan Schwarz - prezes zarządu Stowarzyszenia Inicjatywa Mobilności Pracy
Andrzej Radzikowski - wiceprzewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych

Spotkanie poprowadzi Aleksandra Dziadykiewicz, dziennikarka radia TOK FM

Spotkanie będzie tłumaczone na język polski i język niemiecki.

Wydarzenie na FB

Europa na nowo.
Jaka Unia po europejskiej wojnie domowej

 

05 10 2017

Zapraszamy na debatę "Europa na nowo. Jaka Unia po europejskiej wojnie domowej?".

Goście: Ulrike Guérot, Witold Jurasz, Michał Sutowski
Prowadzenie: Adam Traczyk

Na naszych oczach toczy się "europejska wojna domowa", w której na przeciw sobie stoją przegrani globalizacji i jej beneficjenci, ośrodki wielkomiejskie i regiony wiejskie, młodzi i starzy, biedni i bogaci, elity i lud, tożsamościowcy i kosmopolici. Te konflikty zdają się nie tylko zastępować inne polityczne spory, włącznie z klasycznym podziałem na lewicę i prawicę, ale i od środka rozsadzać państwa narodowe jako wspólnoty polityczne. Czy wisi nad nami katastrofa? A może "europejska wojna domowa" otwiera tak naprawdę drogę ku nowej Europie - demokratycznej i socjalnej, której podstawą będzie nowa umowa społeczna między europejskimi obywatelkami i obywatelami niezależnie od ich narodowej przynalezności? A może to tylko naiwna utopia? I co to wszystko znaczy dla Unii Europejskiej tu i teraz?

Zapewniamy tłumaczenie symultaniczne.

Ulrike Guérot - politolożka, profesorka Uniwersytetu w Krems, gdzie kieruje Departamentem Polityki Europejskiej i Badań nad Demokracją, założycielka European Democracy Lab, autorka m.in. książek "Dlaczego Europa musi stać się republiką!" oraz "Europejska wojna domowa", wydanej właśnie przez Krytykę Polityczną.

Witold Jurasz - publicysta, na antenie Polsat News prowadzi program "Prawy do Lewego. Lewy do Prawego", prezes Ośrodka Analiz Strategicznych, były dyplomata.

Michał Sutowski - politolog, publicysta, członek zespołu Krytyki Politycznej oraz Instytutu Studiów Zaawansowanych, autor m.in. zbioru wywiadów "Rok dobrej zmiany".

Adam Traczyk - politolog, współzałożyciel think-and-do tanku Global.Lab, publikował m.in. na łamach Politico Europe, Krytyki Politycznej i Die Welt.

Organizatorzy:
Global.Lab
Krytyka Polityczna
Friedrich-Ebert-Stiftung Warschau
European Democracy Lab

Wsparcie finansowe:
Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej

Wizyta robocza Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników Ukraińskich w Polsce (MZZPUP)

07 2017

Na początku lipca Fundacja im. Friedricha Eberta (FES) zorganizowała wizytę roboczą pięcioosobowej delegacji Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników Ukraińskich w Polsce (MZZPUP) w Niemczech, gdzie spotkała się ona z przedstawicielami i przedstawicielkami projektu "Faire Mobilität" ("Sprawiedliwa mobilność"), realizowanego przez Niemiecką Konfederację Związków Zawodowych (niem. Deutscher Gewerkschaftsbund - DGB). Celem półtoradniowej wizyty - obok omówienia działań prowadzonych przez oba związki - była wymiana doświadczeń na płaszczyźnie zawodowej.
link więcej informacji

Forum progresywnych włodarzy miast w Sejnach

03 06 2017

W pierwszy weekend czerwca odbyło się kolejne, piąte już spotkanie progresywnych włodarzy miast. Gościliśmy tym razem w pięknych Sejnach, gdzie przyjął nas burmistrz Arkadiusz Nowalski.  W spotkaniu udział przedstawiciele i przedstawicielki władz Słupska, Czerska, Wadowic, Gorlic, Ostrowa Wielkopolskiego, Braniewa i Starachowic. Tradycyjnie doszło do wymiany dobrych praktyk, uczestnicy i uczestnicy spotkania zaplanowali również wspólne działania na rzecz zrównoważonego rozwoju swoich miast. Będzie to m.in. wspólna akcja z okazji Europejskiego Tygodnia Mobilności. O szczegółach współpracy i innych możliwych jej polach reprezentanci i reprezentantki miast rozmawiają w tym roku również podczas webinariów prowadzonych przez koordynatora sieci, Dariusza Szweda.  Już we wrześniu spotkają się ponownie - tym razem w Gorlicach, reprezentowanych w sieci przez wiceburmistrza Łukasza Bałajewicza.

Rekrutacja do II edycji Akademii Demokracji Socjalnej

ADS

Do 19 czerwca trwa rekrutacja do II edycji Akademii Demokracji Socjalnej
ADS to weekendowa szkoła dla wszystkich, którzy w swojej działalności politycznej, społecznej i związkowej kierują się wartościami progresywnymi. Jest to okazja do poszerzenia wiedzy w różnych aspektach od polityki gospodarczej po zagraniczną. W plan każdego weekendu wpisane są również warsztaty z umiejętności komunikacyjnych prowadzone przez wybitnych trenerów ze Szkoły Liderów. ADS daje również okazję do poznania osób reprezentujących inne środowiska polityczne, zrozumienia różnic i podobieństw między nimi oraz nawiązania kontaktów, które mogą przynieść owoce w postaci przyszłej współpracy ponad lewicowymi podziałami.
Akademię organizuje polskie biuro Fundacji im. Friedricha Eberta przy współpracy partnerów, z którymi współdziała od lat. Są to: Ośrodek Myśli Społecznej im. Ferdynanda Lassalle'a (OMS Lassalle), Fundacja Prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego Amicus Europae, Krytyka Polityczna, Fundacja Centrum im. Ignacego Daszyńskiego (CID), Fundacja ICRA oraz Fundacja Global.Lab.
Akademia składa się z pięciu modułów szkoleniowych. Każdy z nich zorganizowany będzie przez FES we współpracy z jednym lub dwoma partnerami:

 1. Wartości podstawowe: wolność, sprawiedliwość, solidarność - 29 września - 1 października 2017- OMS Lassalle
 2. Demokracja parlamentarna i partie polityczne - 9-11 listopada 2017 - CID
 3. Państwo opiekuńcze i gospodarka rynkowa - 12-14 stycznia 2018 - ICRA
 4.  Demokracja i społeczeństwo polityczne - 16-18 lutego 2018 - Krytyka Polityczna
 5.  Integracja europejska i progresywna polityka zagraniczna - 16-18 marca 2018 - Amicus Europae i Global.Lab

Każdy moduł rozpocznie się w piątek po południu (wyjazd autobusu spod Muzeum Techniki, Plac Defilad, o godzinie 15.00), a skończy w niedzielę po obiedzie (przyjazd autobusem do centrum Warszawy około 16.00). Akademia będzie się odbywać w ośrodku konferencyjnym niedaleko Warszawy.
ADS otwarta jest na uczestników i uczestniczki posiadających już pewne doświadczenie w działalności społecznej, politycznej lub medialnej. Nie wprowadzamy żadnych granic wiekowych, natomiast przyjmujemy zasadę, że pod względem płci nierównowaga nie może przekroczyć wartości 60/40 procent.
Zapraszamy zainteresowanych do wysyłania zgłoszeń (CV i jednostronicowy list motywacyjny) przez formularz aplikacyjny do 19 czerwca. Do 7 lipca organizatorzy wyłonią 25 uczestników i uczestniczek.
LINK DO FORMULARZA APLIKACYJNEGO:
http://adsfes.pl/aplikuj/

Euro w czasach eurosceptyków

Fundacja Global.Lab oraz Fundacja im. Friedricha Eberta
zapraszają serdecznie na seminarium:

"Euro w czasach eurosceptyków" 

Spotkanie w ramach cyklu "Progresywna polityka zagraniczna" odbędzie się 12 czerwca 2017 roku o godzinie 18:00 w biurze Fundacji Eberta przy ul. Podwale 11 w Warszawie.

W obliczu możliwych reform Unii Europejskiej do polskiej debaty publicznej wraca pytanie o przyjęcie przez Polskę wspólnej waluty euro. Mimo powszechnego zadowolenia z członkostwa Polski w UE, niewielu Polaków wykazuje wolę głębszej integracji ze strukturami europejskimi, dotyczy to także zastąpienia złotówki przez euro. Tymczasem coraz wyraźniej rysuje się scenariusz, w którym państwa należące do strefy euro stanowić będą "jądro", w którym przyśpieszą procesy integracyjne, pozostawiając pozostałych członków UE na marginesie. Jak w takiej sytuacji wyglądają perspektywy przystąpienia Polski do strefy euro? Jakie są argumenty za i przeciw euro? Czy argumenty polityczne będą dominować nad ekonomicznym rachunkiem zysków i strat? Jaką strategię powinna obrać w perspektywie najbliższych lat Polska, aby zminimalizować ekonomiczne ryzyka przyjęcia euro, jak i polityczne pozostawania (przynajmniej na razie) poza strefą? A może powinniśmy jak najdłużej trzymać się złotówki?

Wstęp do dyskusji wygłoszą:

Anna Gromada - członkini Zarządu Fundacji Kaleckiego, ekonomistka i socjolożka, pracownik Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk oraz research fellow w paryskim instytucie badawczym IRDES. Absolwentka ekonomii międzynarodowej w Szkole Głównej Handlowej, socjologii i politologii na Uniwersytecie Cambridge oraz studiów nad ekonomią rozwoju we Francuskim Instytucie Nauk Politycznych (Sciences Po). Była stypendystką m.in. Yale, Pace, Uniwersytetu Tokijskiego i Uniwersytetu w Oslo. 

Rafał Woś - dziennikarz i publicysta ekonomiczny, związany od 2015 roku z tygodnikiem "Polityka", a w 2009-2015 z "Dziennikiem Gazetą Prawną", absolwent stosunków międzynarodowych oraz prawa na Uniwersytecie Warszawskim, autor bestsellerowej książki "Dziecięca choroba liberalizmu". 

Uprzejmie prosimy o rejestrację na adres: biuro@globallab.org.pl

Z Macronem wbrew eurosceptykom?
Debata o przyszłości Unii Europejskiej

logo

Instytut Spraw Publicznych Fundacja im. Friedricha Eberta oraz Instytut Studiów Międzynarodowych i Katedra Studiów Politycznych SGH zapraszają na spotkanie:

Z Macronem wbrew eurosceptykom?
Debata o przyszłości Unii Europejskiej

26 maja 2017 r., godz. 11.00 - 13.30
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Gmach Główny, aula VII
Al. Niepodległości 162, metro Pole Mokotowskie

REJESTRACJA

Emmanuel Macron udowodnił, że można wygrać w Europie wybory pod europejską flagą. Trudno ocenić, czy jego zwycięstwo zwiastuje początek końca sukcesów eurosceptyków, ale jest to chwila oddechu dla Unii Europejskiej, która ostatnio zajmowała się głównie gaszeniem kolejnych pożarów. Dziś potrzebuje reform, które kolejnym pożarom zapobiegną.

Komisja Europejska zakreśliła pięć scenariuszy przyszłego rozwoju UE. Jak powiedział Jean-Claude Junker, Chcemy zainicjować proces, w którym Europa wytyczy własną drogę naprzód. Zapraszamy na debatę, na której porozmawiamy o tym, jaka to droga.

Francuskie wybory z pozytywnym dla Europy finałem za nami, ale przed nami wybory do francuskiego parlamentu i głosowanie brytyjskie, po którym rozpocznie się faktyczny proces wychodzenia Wielkiej Brytanii z Unii.

W tym kluczowym dla Europy momencie zapraszamy na debatę o tym, co zrobić, aby Brexit nie prowadził do osłabienia, ale wzmocnienia i konsolidacji Europy.

Refleksjami o tym, jak wytyczyć dla Unii Europejskiej jej drogę naprzód, podzielą się z nami eksperci znającymi ją od podszewki:

Bogusław Liberadzki, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego (przemówienie otwierające)

Danuta Hübner, posłanka do Parlamentu Europejskiego, przewodnicząca Komisji Spraw Konstytucyjnych (przemówienie otwierające)

oraz

Paweł Świeboda, Europejskie Centrum Strategii Politycznej (European Political Strategy Centre), Komisja Europejska

Edouard Gaudot, doradca polityczny w Parlamencie Europejskim, współtwórca ruchu politycznego "CitoyenS" (Francja)

Marek Grela, były ambasador Rzeczpospolitej Polskiej przy Unii Europejskiej

Anna Skrzypek, Fundacja Europejskich Studiów Progresywnych (Foundation for European Progressive Studies), Bruksela

Moderacja debaty: Maciej Zakrocki, TOK FM, Uniwersytet Warszawski

Prosimy o rejestrację do dnia 24.05. Zapewniamy tłumaczenie symultaniczne polsko-angielskie.

REJESTRACJA

Debata organizowana w ramach projektu "Pytania o Europę", w którym dzięki wsparciu Parlamentu Europejskiego i Fundacji im. Friedricha Eberta, Instytut Spraw Publicznych stara się inicjować debatę publiczną w tematach ważnych dla Europy i dyskutowanych przez Parlament Europejski oraz przybliżać Polakom tę instytucję.

logo

Ruch feministyczny a kwestia socjalna

30 05 2017

30 maja 2017 roku odbyło się 26 spotkanie z cyklu Warszawskie Debaty o Polityce Społecznej, organizowanego przez Fundację im. F. Eberta i Fundację ICRA. Panelistkami seminarium "Ruch feministyczny a kwestia socjalna" były dr Elżbieta Korolczuk (Sodertorns University), dr Julia Kubisa (Uniwersytet Warszawski) oraz dr Dorota Szelewa (UCD i Fundacja ICRA). Spotkanie moderował dr Michał Polakowski (UEP i Fundacja ICRA).
link więcej informacji

Feministyczne spojrzenia na militaryzm

Wraz z Polskim Towarzystwem Genderowym, Instytutem Kultury Polskiej UW i Ośrodkiem Studiów Amerykańskich UW serdecznie zapraszamy na konferencję "Feministyczne spojrzenia na militaryzm", która odbędzie się 29 maja (poniedziałek) w godzinach 15.45-19.30 w Instytucie Kultury Polskiej UW, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28.

Po zakończeniu II wojny światowej i końcu zimnej choć większość krajów w Europie zachowała stałe wojska, społeczna rola wojska i jego obecość w sferze cywilnej istotnie osłabły. Schyłek klasycznego militaryzmu połączony z demokratycznymi zmianami w krajach post-komunistycznych napełniły wielu optymizmem co do przyszłości pokoju w Europie czasu "końca historii". Badaczki feministyczne były dużo bardziej sceptyczne co do perspektyw trwałego pokoju i demilitaryzacji. Mając bardziej mikrosocjologiczne spojrzenie na militaryzację, którą postrzegały jako proces przemieniający ludzi i rzeczy, feministki pozostały uważne na subtelne przejawy militaryzmu w czasie pokoju. Ostrzegały też, że trwałość innych form przemocy strukturalnej sprawia, że uśpiony militaryzm może powrócić. W Europie Środkowej po konflikcie ukraińskim i kryzysie uchodźczym, gdzie obserwujemy dziś wzrost wydatków na wojsko, militaryzację granic, eksplozję pamięci II wojny światowej i wzrost sektora paramilitarnego, te dyskusje są szczególnie istotne. Czerpiąc z socjologicznej tradycji niewartościującego definiowania militaryzmu jako modelu organizacji społecznej cechującej się penetracją sfery społecznej przez sferę militarną, jednodniowe wydarzenie przybliży polskiej publiczności feministyczne dyskusje nad militaryzmem, wojnami i ich pamięcią.

PROGRAM

15:30 - 15:45 pm / Powitalna kawa
15.45 - 16.00 pm / Otwarcie wydarzenia przez organizatorów
16.00 - 17.30 / Remilitaryzacja Europy? Feministyczne ujęcia

Ayşe Gül Altinay, Uniwersytet Sabanci
Militarism, Feminism, and Academia: Challenges of Demilitarizing Scholarship
Andrea Pető, Uniwersytet Środkowoeuropejski
Gendering the History of the 1956 Hungarian Revolution: Militarism Pacified
Moderacja: Weronika Grzebalska, Polska Akademia Nauk

17.30 - 18.00 / Przerwa kawowa

18.00 - 19.30 / Dyskusja o książce Gendered Wars, Gendered Memories: Feminist Conversations on War, Genocide and Political Violence (red. Ayşe Gül Altinay i Andrea Pető, Routledge, 2016)
Ayşe Gül Altinay, Uniwersytet Sabanci
Andrea Pető, Uniwersytet Środkowoeuropejski
Dobrochna Kałwa, Uniwersytet Warszawski
Sarah Sigmund, Uniwersytet Heinricha Heinego
Moderacja: Karolina Krasuska, Uniwersytet Warszawski
Spotkanie prowadzone będzie w języku angielskim z tłumaczeniem symultanicznym na język polski

Niemcy i Polska w UE
Pomiędzy Europą w bezruchu i Europą dwóch prędkości

23 05 2017

Fundacja im. Friedricha Eberta (FES) oraz Centrum im. Ignacego Daszyńskiego zorganizowały 23 maja w Warszawie dyskusję panelową "Niemcy i Polska w UE". Wspólnie z zaproszonymi panelistami - Jensem Geierem (posłem do Parlamentu Europejskiego z frakcji S&D) oraz Bogusławem Liberadzkim (wiceprzewodniczącym Parlamentu Europejskiego) uczestniczki i uczestnicy debaty dyskutowali o roli Polski i Niemiec w Europie oraz przyszłości Unii Europejskiej. Centralną kwestią było postrzeganie Europy dwóch prędkości: raczej jako szansy, czy może jednak zagrożenia dla integracji europejskiej. Moderatorką spotkania była Karolina Zioło-Pużuk z Centrum im. Ignacego Daszyńskiego.
link więcej informacji

Co młodzi zawdzięczają Europie?
Co Europa może zawdzięczać młodym?

12 05.2017

Instytut Spraw Publicznych, Fundacja im. Friedricha Eberta i Instytut Europeistyki UW zapraszają na debatę

Co młodzi zawdzięczają Europie?
Co Europa może zawdzięczać młodym?

12 maja 2017 r. (piątek), g. 13.00-15.00
Centrum Konferencyjne Zielna, sala Warszawa, ul. Zielna 37, Warszawa

Zapraszamy na prezentację wyników unikatowego badania ISP na temat tego, co młodzi Polacy, Niemcy, Austriacy, Czesi, Słowacy i Węgrzy myślą o Europie.
Jak pokazują wyniki, młodzi zdecydowanie popierają członkostwo w Unii Europejskiej. Jednocześnie to właśnie młodzi wydają się najbardziej podatni na populizm i radykalizm. To właśnie młodzi częściej głosują na partie antyeuropejskie, a frekwencja (szczególnie w wyborach do Parlamentu Europejskiego) jest w tej grupie najniższa.
Unia jest z kolei krytykowana za nieadekwatną odpowiedź na problemy młodych, których sytuacja na rynku pracy, szczególnie w Europie Zachodniej, jest często dramatyczna.
Wspólnie z zaproszonymi gośćmi zastanowimy się:
- Czego młodzi ludzie oczekują od Unii Europejskiej?
- Jak zarażać młodzież wiarą w ideę europejskości?
- Czy Unia pamięta o młodych?
- A może to właśnie młodzi uratują Europę?

Zapraszamy na kolejną debatę!

Maraton idei
Jacek Kucharczyk, Instytut Spraw Publicznych - prezentacja wyników badania ISP
Klaudia Wackerman, studentka stosunków międzynarodowych UW, absolwentka Akademii Demokracji Socjalnej
Krystyna Łybacka, István Ujhelyi (Węgry), Posłowie do Parlamentu Europejskiego - wystąpienia wideo

Debata
Róża Thun, Parlament Europejski (do potwierdzenia)
Marzenna Guz-Vetter, Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce
Damian Syjczak, Federacja Młodych Socjaldemokratów, absolwent Akademii Demokracji Socjalnej
Veszna Wessenauer, Political Capital (Węgry)
Moderacja: Agnieszka Łada, Instytut Spraw Publicznych

Debata odbędzie się w języku polskim i angielskim. Zapewniamy tłumaczenie symultaniczne.

link rejestracja

Debata organizowana w ramach projektu "Pytania o Europę", w którym dzięki wsparciu Parlamentu Europejskiego i Fundacji im. Friedricha Eberta, Instytut Spraw Publicznych stara się inicjować debatę publiczną w tematach ważnych dla Europy i dyskutowanych przez Parlament Europejski oraz przybliżać Polakom tę instytucję.

Niemcy przed wyborami

11 05 2017

Konferencja panelowa
Niemcy przed wyborami

11 maja 2017, 17:30 godz., Centrum Konferencyjne Zielna, ul. Zielna 37, Warszawa
Wydarzenie Fundacji Konrada Adenauera, Fundacji im. Heinricha Bölla,
Fundacji im. Friedricha Eberta i Fundacji im. Róży Luksemburg
17.30 godz.      Rejestracja
18.00 godz.       Otwarcie: Cornelius Ochmann, dyrektor zarządzający, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej
Powitanie: Rolf Nikel, Ambasador Niemiec w Polsce (tbc) - Niemieckie wybory i współpraca polsko-niemiecka
Paneliści:

 • Dietmar Nietan, członek Bundestagu, SPD
 • Thomas Nord, członek Bundestagu, die Linke
 • Martin Patzelt, członek Bundestagu, CDU/CSU
 • Manuel Sarrazin, członek Bundestagu, Sojusz 90/Zieloni

Prowadzenie:
Kaja Puto, Korporacja Ha!art oraz Agnieszka Rybińska, wPolityce.pl

Debata odbędzie się w języku polskim i niemieckim z tłumaczeniem symultanicznym.
R.S.V.P.: E-Mail: arend.mueller@fwpn.org.pl 

link program

Pionierskie osiągnięcia w zakresie polityki społecznej bez podstaw go-spodarczych?

C

Pod koniec kwietnia Fundacja im. Friedricha Eberta zorganizowała we współpracy z fundacją ICRA już 25. edycję seminarium z cyklu Warszawskie Debaty o Polityce Społecznej. Około dwadzieściorga eskpertów i ekspertek oraz praktyków i praktyczek zebrało się w Warszawie, aby odbyć dyskusję na temat relacji między polityką gospodarczą a społeczną w Polsce. W imieniu strony eksperckiej głos zabrali ekonomistka Zofia Łapniewska z Glasgow Caledonian University oraz Rafał Woś, publicysta i dziennikarz tygodnika "Polityka". Oboje skoncetrowali się na polityce gospodarczej i społecznej obecnej partii rządzącej Prawo i Sprawiedliwość (PiS).
link więcej informacji

Akademia Demokracji Socjalnej

ADS

W połowie marca 2017 zakończyła się pierwsza edycja Akademii Demokracji Socjalnej. Dyplomy jej ukończenia otrzymało 25 uczestniczek i uczestników reprezentujących lewicowe ruchy polityczne, organizacje pozarządowe i związki zawodowe. Na ADS złożyło się pięć modułów szkoleniowych. Zaczęliśmy we wrześniu od spotkania poświęconego podstawowym wartościom demokracji socjalnej, w listopadzie 2016 roku skupiliśmy się na polityce społecznej i ekonomii, w styczniu 2017 na polityce zagranicznej i integracji europejskiej, w lutym rozmawialiśmy o demokracji i partiach politycznych, aż w końcu w marcu o ruchach społecznych i związkach zawodowych.

Obok FES w projekt zaangażowanych jest sześć naszych organizacji partnerskich (w kolejności współpracy przy organizacji wymienionych wyżej modułów ADS): Ośrodek Myśli Społecznej im. Ferdynanda Lassalle'a, Fundacja ICRA, Fundacja Aleksandra Kwaśniewskiego Amicus Europae, Global.Lab, Centrum im. Ignacego Daszyńskiego oraz Krytyka Polityczna.

Oprócz wzbogacenia swojej wiedzy w wyżej wymienionych tematach, uczestnicy i uczestniczki mieli też okazję wziąć udział w programie warsztatów z umiejętności miękkich: komunikacji, wystąpień publicznych, przywództwa i współpracy. Za tę część ADS oraz całościowy nadzór metodologiczny odpowiadała Małgorzata Borowska ze Szkoły Liderów. Zjazdy ADS wypełnione były bardzo intensywnym programem od piątkowego popołudnia aż po popołudnie w niedzielę. Uczestniczki i uczestnicy słuchali wykładów, brali udział w warsztatach z praktycznego zastosowania zdobytej wiedzy, oraz w spotkaniach z ciekawymi, a jak się okazało dla niektórych również kontrowersyjnymi, postaciami ze świata nauki, mediów i polityki. FES wraz z partnerami planuje przygotowanie programu dla absolwentów ADS, by mogli oni rozwijać wiedzę i umiejętności i mieli więcej okazji przekazywać je dalej. W rękach ich samych będzie leżeć podtrzymywanie znajomości i przyjaźni zadzierzgniętych podczas wspólnej pracy. Już wkrótce zaczynamy planować drugą edycję ADS, która rozpocznie się w trzeci weekend września 2017.

Manipulacja/Dezinformacja/Mistyfikacja
Jak walczyć z rosyjską propagandą w Europie?

24 03 2017

Instytut Spraw Publicznych i Fundacja im. Friedricha Eberta zapraszają na debatę

Manipulacja/Dezinformacja/Mistyfikacja
Jak walczyć z rosyjską propagandą w Europie?

24 marca 2017 r. (piątek), g. 13.00-15.00
Centrum Konferencyjne Zielna, sala Europa, ul. Zielna 37, Warszawa

REJESTRACJA

Fabryki trolli, rosyjskojęzyczne media i zielone ludziki. Rosyjska machina propagandowa pracuje na najwyższych obrotach, tworząc alternatywną rzeczywistość. Rezultaty są imponujące: propaganda rosyjska stworzyła równoległą wersję tego co wydarzyło się podczas Euromajdanu (faszyści przejęli władzę), konfliktu na Donbasie (wewnętrzny konflikt ukraiński) oraz wojny w Syrii (Amerykanie wspierają ISIS, aby pozbyć się prezydenta Asada).
Kolejny cel to destabilizacja sytuacji wewnętrznej w państwach Zachodu. Próby wpływania na wybory prezydenckie w USA potwierdził raport CIA. Kolejne takie próby będziemy obserwować przy okazji tegorocznych wyborów w Holandii, Francji i Niemczech.
Przed działaniami Kremla ostrzega w specjalnej rezolucji Parlament Europejski. Jak zatem Unia powinna odpowiedzieć na rosyjską kampanię dezinformacji, wzbudzania poczucia zagrożenia i niepewności oraz wywoływanie podziałów w UE?

Zapraszamy na kolejną debatę o Europie!

W Maratonie idei nasi goście opowiedzą
Łukasz Wenerski (Instytut Spraw Publicznych) - o głównych narracjach rosyjskiej propagandy w Polsce
Mateusz Bajek (Global.Lab) - o rosyjskich fabrykach trolli

W panelu dyskusyjnym wezmą udział
Grigorij Mesežnikov, Instytut Spraw Publicznych w Bratysławie
Anton Shekhovtsov, Instytut Nauk o Człowieku w Wiedniu, autor bloga anton-shekhovtsov.blogspot.com 
Anastasia Sergeeva, freerussia.eu
Moderacja: Agnieszka Lichnerowicz, TOK FM

Debata odbędzie się w języku polskim i angielskim. Zapewniamy tłumaczenie symultaniczne.

CETA i TTiP
Liberalizacja stosunków handlowych.
Szansa czy zagrożenie?

29 03 2017

W Polsce temat TTIP i CETA pozostaje na uboczu debaty publicznej.
W związku z tym pragniemy przedyskutować, na ile liberalizacja umów handlowych pomiędzy Ameryką a Europą stanowi szanse, a na ile zagrożenie dla naszej gospodarki? Czy stracą na niej polscy pracownicy, rolnictwo i przemysł?

Co z ochroną konsumentów, ich zdrowia oraz danych osobowych?

Jakie znaczenie będą miały nowe regulacje odnośnie do sporów pomiędzy korporacjami a państwami?

Na te pytania postaramy się odpowiedzieć Państwu podczas dyskusji panelowej organizowanej przez Centrum im. Ignacego Daszyńskiego, Instytut Polityki Międzynarodowej i Bezpieczeństwa Uniwersytetu Jana Kochanowskiego (UJK) w Kielcach oraz Fundację im. Friedricha Eberta.

Zapraszamy we środę 29 marca na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego (UJK) w Kielcach.

Szczegółowy program w zaproszeniu.
Zgłoszenia przyjmujemy do 27 marca na adres centrum@cid.org.pl

link zaproszenie

Pytania o Europę: Jak przewietrzyć miasta? Polska, Niemcy i Szwecja wobec smogu.

09 02 2017

9 lutego w Warszawie odbyła się kolejna debata z cyklu Pytania o Europę: "Jak przewietrzyć miasta? Polska, Niemcy i Szwecja wobec smogu". Według Światowej Organizacji Zdrowia 33 z 50 najbardziej dotkniętych smogiem miast w Unii Europejskiej znajduje się w Polsce. W niektórych z nich normy zanieczyszczenia powietrza wielokrotnie przekraczają poziom alarmowy.
link więcej informacji

Jak przezwyciężyć fałszywe podziały.
Konsensus neoliberalny vs. prawicowy populizm - wyzwania dla ruchów feministycznych i lewicowych w Europie Środkowo-Wschodniej

Fundacja im. Friedricha Eberta serdecznie zaprasza na konferencję: "Jak przezwyciężyć fałszywe podziały. Konsensus neoliberalny vs. prawicowy populizm - wyzwania dla ruchów feministycznych i lewicowych w Europie Środkowo-Wschodniej", która odbędzie się 13 lutego (poniedziałek) w godzinach 16.00 - 20.00 w Sali konferencyjnej Biblioteki Miasta Stołecznego Warszawy, ul. Koszykowa 26/28.
Co mogą wnieść feministki do krytycznej dyskusji o neoliberalizmie i jego alternatywach? Na czym polega szczególna relacja między neoliberalizmem a feminizmem czy feminizmami w krajach postsocjalistycznych? Jak można promować ruch feministyczny, a jednocześnie krytykować neoliberalizm w krajach postsocjalistycznych, gdzie dyskurs neoliberalny w oczach wielu wciąż odgradza czasy wolności od komunistycznej przeszłości? Jakie jest znaczenie krytyki neoliberalizmu w kontekście aktualnych, przekraczających granice państw procesów politycznych, a zwłaszcza rosnącej siły prawicowego populizmu?  Jaką rolę odgrywają "czarne protesty"?
Serdecznie zapraszamy do dyskusji na wyżej wymienione tematy wraz z ekspertkami z Czech, Węgier i Polski. Punktem odniesienia będzie książka opublikowana niedawno przez FES: "Solidarity in Struggle. Feminist perspectives on Neoliberalism in East-Central Europe" (http://library.fes.de/pdf-files/bueros/budapest/12796.pdf ).

Zapewniamy tłumaczenie symultaniczne z języka angielskiego. Zainteresowanych opieką nad dziećmi prosimy o kontakt przed 6 lutego. Prosimy o potwierdzenie uczestnictwa na adres biuro@feswar.org.pl do 9 lutego.
link program

Progresywna polityka zagraniczna - Lekcje z Aleppo

07 02 2017

Warszawa. 7 lutego odbyło się szóste seminarium z cyklu Progresywna polityka zagraniczna, współorganizowane przez Global.Lab oraz Fundację im. Friedricha Eberta pt.: "Lekcje z Aleppo". Podczas dyskusji prelegenci skupili się na problematyce odpowiedzialności Zachodu za przeciwdziałanie masowym naruszeniom praw człowieka.
link więcej informacji

Industrial Relations in Europe: Between Core and Peripheries

07 10 2017

link więcej informacjiPomiędzy jubileuszami
Zapraszamy do zapoznania się z publikacją FES "Pomiędzy jubileuszami. Polityka historyczna w polsko-niemieckiej codzienności", która przedstawia spojrzenie młodych naukowców z Polski i Niemiec na zagadnienia związane z polityka historyczną w obu krajach oraz ich rekomendacje dla tych polityk.
link "Pomiędzy jubileuszami.Polityka historyczna w polsko-niemieckiej codzienności"

Nowe analizy z cyklu Warszawskich Debat
Zapraszamy do lektury najnowszej analizy z cyklu Warszawskich Debat o Polityce Społecznej, które ukazują się po seminariach organizowanych wspólnie przez Fundację im. Friedricha Eberta i Fundację ICRA
linkAnaliza #18 zajmuje się polityką społeczną w okresie PRL.

Fundacja Centrum CSR opublikowała raport pt.
link "Społeczna odpowiedzialność biznesu w polskich realiach. Teoria a praktyka"
.
Raport sporządzony przez Grzegorza Piskalskiego prezentuje rezultaty monitoringu społecznej odpowiedzialności 227 najważniejszych działających w Polsce przedsiębiorstw.

25 lat

1 czerwca 2015 r. warszawskie biuro Fundacji im. Friedricha Eberta obchodziło swoje 25. urodziny. Z okazji jubileuszu przygotowaliśmy również publikację "FES w kalejdoskopie historii. 25 lat warszawskiego biura". Miło nam Państwa poinformować, że dostępna jest ona również w wersji elektronicznej pod adresem www.fes25.eu.

Holocousteducation

Zapraszamy do odwiedzenia naszej trójjęzycznej link strony internetowej (w językach niemieckim, polskim i angielskim) poświęconej konferencji upamiętniającej 70. rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu zgłady Auschwitz-Birkenau 27 stycznia 1945 r. Spotkanie zorganizowała międzynarodówka edukacyjna we współpracy ze związkami zawodowymi edukacji z całego świata i Fundację im. Friedricha Eberta. Na stronie znajdą Państwo szczegółowe sprawozdanie z konferencji, nagrania wideo, zdjęcia i wiele więcej.


Nowe analizy z cyklu Warszawskich Debat
Zapraszamy do lektury najnowszej analizy z cyklu Warszawskich Debat o Polityce Społecznej, które ukazują się po seminariach organizowanych wspólnie przez Fundację im. Friedricha Eberta i Fundację ICRA. link Analiza #17 zajmuje się globalną polityką i sprawiedliwością społeczną.

Nowe analizy z cyklu Warszawskich Debat
Zapraszamy do lektury najnowszej analizy z cyklu Warszawskich Debat o Polityce Społecznej, które ukazują się po seminariach organizowanych wspólnie przez Fundację im. Friedricha Eberta i Fundację ICRA.link Analiza #16 poświęcona jest polityce społecznej rządu PO-PSL.

Eastern Partnership Revisited
Film dyskusji "Cierpliwość na wyczerpaniu? Relacje UE z Gruzją, Mołdawią i Ukrainą" z dnia 13 października 2015 r. już jest dostępny link online

Publikacja: Eastern Partnership Revisited
Fundacja im. Friedricha Eberta oraz Fundacja im. Stefana Batorego wspólnie opublikowały raport
link "Eastern Partnership Revisited. Associated Countries in Focus"
. Publikacja ta analizuje stan obecny oraz aktualne wyzwania w stosunkach między Unią Europejską i tymi państwami Partnerstwa Wschodniego, które w 2014 roku podpisały umowę stowarzyszeniową, czyli Gruzją, Mołdawią i Ukrainą.


Niels Annen, poseł i członek Komisji Spraw Zagranicznych Bundestagu, potwierdza w analizie FES pt. "Rosja" słuszność reakcji polityczno-dyplomatycznych i gospodarczych Zachodu na rosyjską agresję na Wschodnią Ukrainę. Mimo to, Rosja potrzebna jest Zachodowi do współzapobiegania nowym zagrożeniom na świecie. Odnowiony dialog, zaufanie i bezpieczeństwo są konieczne.
link więcej (w języku angielskim)

Przemyślenia na temat polityki wobec Rosji
Dr Karsten Voigt, polityk i ekspert w zakresie stosunków międzynarodowych, analizuje w swoim artykule "Przemyślenia na temat polityki wobec Rosji" obecną sytuację międzynarodową, relacje Zachód - Rosja oraz możliwości współpracy Rosji, UE i USA m.in. w walce z terroryzmem.
link analiza

Europe in the Asian
Century

Eu in the Asiancentury
Jaką rolę odgrywać będzie Europa w "wieku Azji"? Odpowiedzi na to pytanie szukają autorzy publikacji "Europe in the Asian Century". Jest ona pokłosiem konferencji zorganizowanej przez Fundację im. Friedricha Eberta, Fundację demosEUROPA - Centrum Strategii Europejskiej oraz warszawskie biuro Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych (ECFR).
link publikacja

Nowe analizy z cyklu Warszawskich Debat
Zapraszamy do lektury najnowszych analiz z cyklu Warszawskich Debat o Polityce Społecznej, które ukazują się po seminariach organizowanych wspólnie przez Fundację im. Friedricha Eberta i Fundację ICRA. link Analiza #13 poświęcona jest polityce rodzinnej, natomiast
link Analiza #14 zajmuje się polityką społeczną w kontekście integracji europejskiej.

Polka Powiatowa
Ukazała się publikacja podsumowująca działania w ramach projektu "Polka powiatowa" Fundacji im. Friedricha Eberta i Fundacji Przestrzenie Dialogu w latach 2013-2014.
link publikacja

Wytyczne ONZ dla biznesu
Dzięki współpracy Fundacji im. Friedricha Eberta, Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu i  Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" opublikowana została polska wersja językowa  Wytycznych dotyczących biznesu i praw człowieka: Wdrażanie Dokumentu Ramowego ONZ "Chronić, Szanować, Naprawiać" przyjętych przez Radę Praw Człowieka ONZ w czerwcu 2011 r.
link publikacja

oben Początek strony Drukuj stronę
validator cssValid XHTML 1.0 Transitional
Akademia Demokracji Socjalnej
facebook youtube

ipg
FES_socialdialogue
Polski | Deutsch
FES FES FES FES
mapa

Fundacja im. Friedricha Eberta

Przedstawicielstwo w Polsce
ul. Podwale 11
00-252 Warszawa
Tel: +48 228317861
Fax: +48 226350393
e-mail:biuro(at)feswar.org.pl
www.feswar.org.pl

Znajdą tu Państwo wszystkie informacje o Fundacji im. Friedricha Eberta oraz o aktualnych wydarzeniach i publikacjach naszego biura w Polsce.
Jeśli mają Państwo pytania, prosimy o kontakt
kontakt Kontakt