logo FES

 

Populiści i demagodzy. Czym nas uwodzą?

Instytut Spraw Publicznych, Fundacja im. F. Eberta w Polsce oraz EU-Russia Civil Society Forum serdecznie zapraszają na międzynarodowe seminarium z udziałem gości z Polski, Austrii, Czech, Niemiec, Węgier i Rosji:
"Populiści i demagodzy. Czym nas uwodzą?"

Seminarium odbędzie się 29 wrzesnia (czwartek) w godzinach od 11:00 do 15:00 w Nowym Teatrze, ul. Madalińskiego 10/16, Warszawa.

W seminarium udział wezmą:
Panel I: Wzrost populizmu jako odpowiedź na kryzys społeczno-gospodarczy
Tomáš Jungwirth, analityk, Association for International Affairs (AMO), Czechy
Dr Barbara Tóth
, dziennikarka, FALTER Magazine, Austria
Dr hab. Joanna Tyrowicz, FAME/GRAPE, Wydział Ekonomiczny Uniwersytetu Warszawskiego, doradczyni w Narodowym Banku Polskim
Jacek Żakowski, publicysta tygodnika Polityka i Gazety Wyborczej
Prowadzenia: Dr Jacek Kucharczyk, prezes Instytutu Spraw Publicznych

Panel II: Wzrost populizmu jako wynik zderzenia wartości i następstwo zachodzących w Europie procesów politycznych
Bulcsú Hunyadi, politolog, Political Capital Institute, Węgry
Dr Marcel Lewandowsky, analityk, Instytut Nauk Politycznych, Uniwersytet Helmuta Schmidta w Hamburgu, Niemcy
Anton Shekhovtsov, stypendysta, Institute for Human Sciences, Austria
Dr Anna Materska-Sosnowska, Instytut Nauk Politycznych, Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych, Uniwersytet Warszawski
Prowadzenie: Anna Dryjańska, publicystka NaTemat.pl i Wysokich Obcasów

Podczas zaplanowanych dwóch dyskusji panelowych skupimy się na następujących zagadnieniach:

. Jak wzrost popularności populizmu usytuować w szerszym kontekście wydarzeń zachodzących w Unii Europejskiej - czy można tutaj wskazać jakieś wspólne elementy?
. Czy obecna sytuacja stanowi jakieś zagrożenie dla wspólnych europejskich wartości?
. Jaką rolę w rozprzestrzenianiu się populizmu pełnią napięcia i czynniki zewnętrzne (w tym wpływ krajów spoza UE - Rosji, USA, itd.)?
. Jakie konkretne rozwiązania w obecnej sytuacji może zaproponować społeczeństwo obywatelskie? Jakich innego rodzaju działań potrzebujemy, by przeciwdziałać zidentyfikowanym trendom?

link zaproszenie i program
link rejestracja

Związki zawodowe a socjaldemokracja.
Pomiędzy sojuszem a niezrozumieniem

Fundacja im. Friedricha Eberta i  Centrum im. Ignacego Daszyńskiego zapraszają na drugie seminarium eksperckie organizowane w ramach projektu "Związki zawodowe a socjaldemokracja. Pomiędzy sojuszem a niezrozumieniem", które poświęcone będzie tematyce branży stoczniowej.

Seminarium rozpocznie się 23 września (piątek) o godzinie 11:00 w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku.

W panelach dyskusyjnych udział wezmą:

dr Zbigniew Canowiecki - Pracodawcy Pomorza
Mirosław Kazberuk - Forum Związków Zawodowych
Jan Guz - Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych
Małgorzata Ostrowska - Sojusz Lewicy Demokratycznej

Moderacja: dr Magda Leszczyna-Rzucidło i dr Tomasz Bojar-Fijałkowski

Prosimy o potwierdzenie udziału w konferencji do dnia 21 września do godziny 12.00 na adres: centrum@cid.org.pl
link zaproszenie

3. Spotkanie Progresywnych
Prezydentów, Burmistrzów i Wójtów

03-05 0i9 2016

W dniach 3-5 września po raz trzeci spotkali się progresywni włodarze średnich i małych miast. Gospodarzem forum współorganizowanego przez Fundację im. Friedricha Eberta tym razem był burmistrz Wadowic Mateusz Klinowski. W spotkaniu uczestniczyli m.in.: prezydent Słupska Robert Biedroń, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Beata Klimek, prezydent Kalisza Grzegorz Sapiński, burmistrz Sejn Arkadiusz Nowalski i zastępca burmistrza Gorlic Łukasz Bałajewicz.

Dyskusje skupiły się na wymianie dobrych praktyk w zakresie zwiększania efektywności energetycznej w miastach, kwestii poprawy jakości powietrza czy podnoszenia ekologicznej świadomości mieszkańców. Zgromadzeni w Wadowicach włodarze zgodzili się, że w przyszłej współpracy nadal będą wspierać się wzajemnie w dążeniu do zrównoważonego rozwoju miast.

Polsko-niemiecki dialog na temat polityki przemysłowej

18_19_08_2016

Polskie i niemieckie związki zawodowe z branży metalowej - przy wsparciu ze strony Fundacji im. Friedricha Eberta - już od 2012 r. prowadzą intensywny dialog na temat polityki przemysłowej. Drugie spotkanie robocze w roku 2016 r. odbyło się w dniach 18-19 sierpnia w Gdańsku. Około dwadzieściorga uczestników i uczestniczek rozmawiało przede wszystkim o aktualnej sytuacji politycznej i gospodarczej w Polsce, wyzwaniach, jakie stoją przed polskimi związkami zawodowymi, aktualnych kwestiach politycznych, na których skupia się IG Metall, oraz pozyskiwaniu młodych członków.
link więcej informacji

Sama manifestacja siły nie wystarczy
Na rzecz wiarygodnej i wspólnej polityki bezpieczeństwa i pokoju w Europie i dla Europy

Goodbye Schengen: Czy granice w Europie powrócą z powodu kryzysu uchodźczego?

04 07 2016

4 lipca w Warszawie odbyła się dyskusja ekspertów i ekspertek ze świata nauki, polityki i społeczeństwa obywatelskiego w celu na temat obecnego kryzysu strefy Schengen. Była to już trzecia debata z cyklu "Pytania o Europę", organizowana przez Instytut Spraw Publicznych oraz Fundację im. Friedricha Eberta. Partnerami tej debaty były Ambasada Republiki Federalnej Niemiec oraz Ambasada Republiki Austrii.
link więcej informacji

O lokalnej demokracji partycypacyjnej w Słupsku

04 07 2016

4 lipca w Słupsku wraz z OMS Lassalle współorganizowaliśmy debatę na temat włączania lokalnych społeczności w zarządzanie miastami.

W dyskusji moderowanej przez Michała Syskę udział wzięli prezydent Słupska Robert Biedroń, Marta Makuch, szefowa słupskiego Centrum Inicjatyw Obywatelskich oraz socjolog dr Przemysław Sadura. Docenili oni fakt, że budżety partycypacyjne i inne instrumenty angażowania obywateli w zarządzanie miastem stają się coraz bardziej popularne.
Włodarze powoli stają się bardziej otwarci i dostępni dla mieszkańców, częściej bezpośrednio w rozmowie z nimi szukając inspiracji do działania, włączając ich w procesy decyzyjne. Problemem pozostają zbyt małe zainteresowanie mieszkańców udziałem w tych procesach, a czasem także niedociągnięcia w samych procedurach powodujące, że mieszkańcy nie mają pewności, jak ich zaangażowanie przełoży się na politykę miasta. Odpowiedzią Słupska na ten ostatni problem było stworzenie -  oczywiście w konsultacji z mieszkańcami - Miejskiego Kodeksu Dialogu.

W rozmowie aktywnie uczestniczyli licznie zgromadzeni mieszkanki i mieszkańcy Słupska.

Progresywna polityka zagraniczna
Bezpieczeństwo, głupcze?

28 06 2016

28 czerwca 2016 roku w Warszawie odbyło się trzecie seminarium z cyklu "Progresywna polityka zagraniczna" pt. "Bezpieczeństwo, głupcze?", którego organizatorami były Fundacja Global.Lab oraz Fundacja im. Friedricha Eberta. Warszawa. W kontekście zbliżającego się szczytu NATO w Warszawie tematem spotkania była polityka bezpieczeństwa Polski. Wstęp do dyskusji wygłosili Witold Jurasz (Ośrodek Analiz Strategicznych), dr Filip Ilkowski (Inicjatywa Stop Wojnie), dr Anna Wojciuk (Instytut Stosunków Międzynarodowych UW) oraz Piotr Łukasiewicz, były ambasador RP w Afganistanie i ekspert Global.Lab.
link więcej informacji

Progresywna Sieć Polska - Niemcy
Berlin, 16-17 czerwca 2016

16 17 06 2016

Rozwijanie stosunków polsko-niemieckich także w trudnych czasach, przezwyciężanie obecnych kryzysów UE i formułowanie progresywnej wizji przyszłości Europy - tymi trzema kwestiami zajmowała się Progresywna Sieć Polska - Niemcy na spotkaniu w Berlinie. Ćwierć wieku po zawarciu polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie oraz niecały rok po wyborach prezydenckich i parlamentarnych w Polsce uczestniczki i uczestnicy spotkania - działający z zaangażowaniem w polityce i społeczeństwie obywatelskim - podsumowali obecną sytuację i przedyskutowali sposoby radzenia sobie z nadchodzącymi wyzwaniami.
link Progresywna Sieć
link więcej informacji
link Deklaracja końcowa

Mowa nienawiści. Czy wolność słowa ma granice?

16 06 2016

16 czerwca w Gliwicach odbyła się współorganizowane przez FES i Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej dyskusja "Mowa nienawiści. Czy wolność słowa ma granice?". Przy aktywnym udziale licznie zgromadzonej publiczności, w tym wielu uczniów gliwickich gimnazjów i liceów, rozmawialiśmy o tym, jak radzić sobie z nienawiścią i dyskryminacją wobec ludzi innych narodowości, kolorów skóry, wyznań czy orientacji seksualnej. Dyskutanci omawiali podejście do tego problemu w Polsce i w Niemczech, podając przykłady kampanii społecznych i innych sposobów reakcji na dyskryminację i mowę nienawiści. Wskazując na rosnącą skalę problemu mowy nienawiści, zastanawiali się, jak lepiej uświadamiać młodych ludzi, że wyrażanie pogardy wobec innego w internecie jest głęboko niezgodne z uniwersalną zasadą poszanowania godności każdego człowieka.  Uczestnicy i uczestniczki spotkania opowiadali, jak z takimi zjawiskami radzą sobie w codziennym życiu, zwłaszcza jak reagują na nie szkoły, identyfikując potrzeby w tym zakresie. W dyskusji moderowanej przez redaktora Marka Twaroga udział wzięli:
Markus Kemper, doradca w Biurze Kultury Sachsen
Jan Dąbkowski, krajowy koordynator i trener młodzieżowej Kampanii Rady Europy "Bez nienawiści" w Polsce, Stowarzyszenie "Polis"
Piotr Dominiak, Raciborskie Stowarzyszenie Kulturalne ASK, współtwórca kampanii społecznej Niehejtuje.com
Wiktor Soral, Centrum Badań nad Uprzedzeniami, Uniwersytet Warszawski

XII seminarium w ramach Warszawskich Debat o Polityce Społecznej: Dialog Społeczny: Jaka Rola Związków Zawodowych

09 06 2016

9 czerwca odbyło się współorganizowane przez Fundację im. Friedricha Eberta i Fundację ICRA seminarium pt. Dialog Społeczny: Jaka Rola Związków Zawodowych

Moderowane przez Dorotę Szelewę (ICRA, Uniwersytet Warszawski) i Michała Polakowskiego (ICRA) spotkanie stanowiło XXII odsłonę cyklu Warszawskich Debat o Polityce Społecznej. Jako paneliści wystąpili ekspert OPZZ Piotr Szumlewicz oraz Sławomir Wittkowicz, przewodniczący WZZ Solidarność Oświaty, który wchodzi w skład Forum Związków Zawodowych.
link więcej informacji

Debata O naprawie Rzeczpospolitej w ramach III Festiwalu im. Jacka Kuronia

07 06 2016

7 czerwca odbyło się współorganizowane przez Fundację im. Friedricha Eberta i Krytykę Polityczną wydarzenie pt. O naprawie Rzeczypospolitej. Tytuł spotkania, będącego częścią trzeciej edycji Festiwalu im. Jacka Kuronia, nawiązuje do diagnozy aktualnej ekipy rządzącej, która twierdzi, iż państwo polskie wymaga gruntownej naprawy.
link więcej informacji

Organizowanie młodych związkowców i związkowczyń w Polsce

06 07 06 2016

6 i 7 czerwca związkowa młodzież z OPZZ i NSZZ "Solidarność" spotkała się w Kazimie-rzu Dolnym koło Puław aby podsumować dotychczasowe działania i opracować har-monogram pracy na kolejne półtora roku. Organizatorką wydarzenia była Fundacja im. Friedricha Eberta, przy wsparciu Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych. W spotkaniu wziął udział także dyrektor Centrum Organizowania Związków Zawodowych UNI Europa.
link więcej informacji

Pomiędzy jubileuszami. Polityka pamięci w polsko-niemieckiej codzienności

26 04 2016

W dniach 26 - 27 kwietnia 2016 r. Fundacja im. Friedricha Eberta (FES) zorganizowała warsztaty eksperckie pt. "Pomiędzy jubileuszami. Polityka pamięci w polsko-niemieckiej codzienności". Podczas dyskusji poświęconej dotychczasowej i planowanej polityce historycznej rządów Polski i Niemiec uczestnicy i uczestniczki - niemieccy i polscy eksperci i ekspertki w większości młodego pokolenia - rozmawiali o różnicach w przekazywaniu i postrzeganiu historii w obydwu krajach.
link więcej informacji

Festiwal im. Jacka Kuronia

Kuron Fesiwal

Już po raz trzeci wraz z Krytyką Polityczną zapraszamy na wydarzenia w ramach Festiwalu im. Jacka Kuronia.  Inicjatywą tą organizatorzy pragną przypomnieć postać Jacka Kuronia oraz przedyskutować w świetle jego prac i działalności, aktualne wyzwania polityczne, społeczne i gospodarcze. W serii debat udział weźmie grono wybitnych ekspertów z Polski i zagranicy. Chcielibyśmy Państwa szczególnie serdecznie zaprosić na dwie debaty:
7 czerwca, wtorek, godz. 19.00
O naprawie Rzeczpospolitej
O książce Piotra Kuczyńskiego i Adama Cymera Dość gry pozorów z autorami dyskutować będą liderzy nowego pokolenia polskiej polityki:
Adrian Zandberg (Partia Razem),
Joanna Scheuring-Wielgus (Nowoczesna),
Paulina Piechna-Więckiewicz (Inicjatywa Polska),
Moderacja: Michał Sutowski (Krytyka Polityczna)

oraz
14 czerwca, wtorek, godz. 19.00
Do czego służy władza? Państwo, polityka i kwestie społeczne w XXI wieku
Prof. Claus Offe (prof. em. Hertie School of Governance, Berlin),
Prof. Jadwiga Staniszkis (socjolożka),
Moderacja: Sławomir Sierakowski (Krytyka Polityczna)

Debaty odbywają się w siedzibie Krytyki Politycznej w Warszawie przy ul. Foksal 16, II piętro

Cały program festiwalu znajdą Państwo na stronie: www.festiwalkuronia.pl   

Europa w kryzysie/Jaka Europa po kryzysie?

PPZ8 czerwca 2016 roku w Warszawie odbyło się seminarium pt.: "Europa w kryzysie/Jaka Europa po kryzysie?". Było to drugie wydarzenie z cyklu "Progresywna polityka zagraniczna" organizowanego przez Fundację Global.Lab oraz Fundację im. Friedricha Eberta. Celem spotkania była dyskusja na temat przyszłości projektu europejskiego i refleksja nad miejscem Polski w Europie. Wstęp do dyskusji wygłosili Agnieszka Lichnerowicz (dziennikarka i reporterka, Radio TOK FM), Piotr Buras (dyrektor warszawskiego Biura European Council on Foreign Relations) oraz Przemysław Wielgosz (redaktor naczelny Le Monde Diplomatique - edycja polska).
link więcej informacji

Dialog Społeczny: Jaka Rola Związków Zawodowych?

09 06 2016

Fundacja im. Friedricha Eberta we współpracy z Fundacją ICRA serdecznie zapraszają na XXII seminarium w ramach Warszawskich Debat o Polityce Społecznej:

"Dialog Społeczny: Jaka Rola Związków Zawodowych?"

Czas: czwartek, 9 czerwca 2016, godzina 18.00
Miejsce: Centrum Szkoleniowe Sienna ul. Sienna 73, Warszawa

Uczestniczkom i uczestnikom spotkania rozesłany zostanie krótki tekst wprowadzający. Osoby zainteresowane udziałem w seminarium prosimy o wysłanie zgłoszenia do 8 czerwca na adres seminaria@icra.pl 

Panelistki/Paneliści:
Piotr SZUMLEWICZ, OPZZ
Sławomir WITTKOWICZ, FZZ
Michał POLAKOWSKI, ICRA
Dorota SZELEWA, ICRA, IPS UW
link zaproszenie

#EuropeCalling - Europe-wide discussions organised by FES

Europe Calling

Judging from the public image of Europe in today's media, crisis seems to be the dominating theme with a multitude of challenges threatening peace, prosperity and freedom. The debate on chances and opportunities of the future, by contrast, remains marginal.

With #EuropeCalling the Friedrich-Ebert-Stiftung therefore wants to broaden the way of thinking about Europe.

It is time to emphasize that the great challenges of our times necessitate the European dimension to develop sustainable solutions. That is why we will organize discussions in different countries on the main areas of European politics. On the "Day of Europe" on 20 June we will then conclude #EuropeCalling in Berlin. Together with the President of the European Parliament, Martin Schulz, the European Commissioner for Economic and Financial Affairs, Pierre Moscovici, and many other prominent politicians we want to talk about solutions to the current challenges. Well informed and optimistically we want to look into the future.

The main website of  #EuropeCalling is: www.fes.de/de/europecalling/
On the respective days you can follow live-streams and live-blogs on Live-blogs: www.fes.de/de/europecalling/europecalling-live/

Questions tweeted under the hashtags of the respective discussions will be fed into the debates. Martin Schulz, for instance, will respond to the collected questions in his presentation on 20 June.

I Kongres Progresywnych Organizacji Pozarządowych

04 06 2016

Serdecznie zapraszamy na współorganizowany przez Fundację im. Friedricha Eberta I Kongres Progresywnych Organizacji Pozarządowych, który odbędzie się w sobotę 4 czerwca w Warszawie.

Kongres jest inicjatywą Forum Postępu - platformy współpracy organizacji pozarządowych kierujących się zasadami równości, sprawiedliwości społecznej i liberalizmu światopoglądowego. Podczas sesji plenarnych oraz równoległych seminariów przygotowanych przez instytucje członkowskie Forum Postępu uczestnicy Kongresu będą mogli włączyć się w dyskusje na temat systemu gospodarczego, polityki społecznej, zagranicznej, edukacji i kultury, a tym samym przyczynić się do wypracowania strategii działania środowisk postępowych w Polsce w najbliższych latach.

Kongres rozpocznie się o godzinie 10.30 (rejestracja) 4.06.2016 r. w hotelu Westin w Warszawie, ul. Jana Pawła II 21.

Prosimy o potwierdzenie udziału w Kongresie do 24 maja 2016 na adres e-mail: kongres@forumpostepu.pl lub tel. +48 22 622 66 03
link program

Socjaldemokracja w Europie Środkowo-Wschodniej wobec przyszłości Unii Europejskiej

13 04 2016

Zachęcamy do lektury podsumowania dyskusji podczas zamkniętego spotkania przedstawicieli organizacji związanych z socjaldemokracją w Europie Środkowo-Wschodniej, które odbyło się 13 kwietnia 2016 r. we Wrocławiu. Okazją do spotkania i rozmowy o wyzwaniach stojących przed socjaldemokracją w związku z targającymi Unią Europejską kryzysami, była rocznica urodzin założyciela niemieckiej socjaldemokracji, wrocławianina Ferdynanda Lassalle'a.
link relacja
Wieczorem tego samego dnia odbyła się otwarta debata z udziałem ekspertów z zagranicy oraz byłego senatora i posła do Parlamentu Europejskiego Józefa Piniora.
Zapraszamy do obejrzenia nagrania tej dyskusji. Wydarzenie współorganizowały Fundacja im. Friedricha Eberta oraz Ośrodek Myśli Społecznej im. Ferdynanda Lassalle'a.
link nagranie

Warszawa / Berlin. Miasta (w) relacji

07 05 2016

Wyzwaniem dla nowoczesnej europejskiej metropolii, takiej jak Berlin czy Warszawa jest umiejętne połączenie współtworzenia miasta przez obywateli przy jednoczesnym sprawnym podejmowaniu decyzji przez jego demokratycznie wybrane władze - zgodnie mówili rządzący burmistrz Berlina, Michael Mueller oraz prezydent Warszawy, Hanna Gronkiewicz-Waltz podczas debaty: "Warszawa/ Berlin. Miasta (w) relacji". Debata zorganizowana została z okazji rozpoczęcia obchodów 25-lecia partnerstwa Warszawy i Berlina przez Miasto Stołeczne warszawę, Instytut Spraw Publicznych i Fundację im. Friedricha Eberta i moderowana przez Prof. Rdosława Markowskiego z Polskiej Akademii Nauk.
link więcej informacji

Polsko-Niemiecki Tandem Bezpieczeństwa

18 04 2016

18 kwietnia 2016 roku odbył się w Warszawie Polsko-Niemiecki Tandem Bezpieczeństwa. Już piąty raz Fundacja im. Friedricha Eberta oraz Fundacja Amicus Europae Aleksandra Kwaśniewskiego zorganizowały spotkanie polskich i niemieckich decydentów oraz ekspertów z dziedziny polityki zagranicznej i bezpieczeństwa.

Celem warsztatów jest dyskutowanie w polsko-niemieckim gronie o aspektach polityki bezpieczeństwa i obrony oraz próba znalezienia wspólnych rozwiązań dla aktualnych wyzwań polityki bezpieczeństwa. Tym razem dyskutowano o coraz bardziej zapominanym, acz nadal toczącym się konflikcie zbrojnym na Ukrainie, nadchodzącym szczycie NATO, który w lipcu odbędzie się w Warszawie i związanymi z nim nadziejami oraz jego perspektywami, a także o bezpieczeństwie energetycznym i polityce energetycznej UE.

Wśród uczestników warsztatów byli m.in. Hans-Peter Bartels, pełnomocnik ds. obrony Niemieckiego Bundestagu, Niels Annen, poseł do Bundestagu i pełnomocnik partii SPD do spraw zagranicznych, były premier i minister spraw zagranicznych Włodzimierz Cimoszewicz, były wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Marek Siwiec, były wiceminister spraw zagranicznych RP oraz były główny doradca w Europejskiej Służbie Działań Zewnętrznych Marek Grela, a także liczni eksperci z obydwu krajów.

Znaczenie ponadzakładowych/branżowych układów zbiorowych w Polsce i w Niemczech

20-22 04 2016W dniach 20-22 kwietnia 2016 r. w Magdeburgu odbyło się polsko-niemieckie spotkanie poświęcone ponadzakładowym układom zbiorowym. Konferencje przeprowadzili Sekretariat Przemysłu Chemicznego NSZZ "Solidarność", QFC GmbH oraz Fundacja Kształcenia Zawodowego i Międzykulturowego "Faveo" przy wsparciu warszawskiego biura Fundacji im. Friedricha Eberta. Zarówno z polskiej strony, jak i z niemieckiej, reprezentowani byli związkowcy i związkowczynie branży chemicznej, strona pracodawców, jak i przedstawiciele i przedstawicielki ministerstw.
link więcej informacji

25 lat dobrego sąsiedztwa

25 lat temu Polska i Niemcy podpisały Traktat o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. Film Konsulatu Generalnego Niemiec w Krakowie z okazji 25-lecia tego zdarzenia pokazuje drogę do podpisania Traktatu i tłumaczy, jakie znaczenie miał ten krok dla obu krajów. Wspólne programy studiów, wymiana studentów i studentek i młodzieży szkolnej to tylko kilka przykładów projektów, które od tego czasu łączą Polskę i Niemcy. Po 1991 r. wiele organizacji działających na rzecz współpracy podjęło pracę i do dziś wnosi wkład w zbliżenie obu naszych krajów.

Prawa reprodukcyjne w Polsce: zakaz, kompromis, czy wybór?

21 kwietnia 2016 ICRA Foundation oraz Fundacja im. Friedricha Eberta zorganizowały 21. seminarium z cyklu "Warszawskich Debat o Polityce Społecznej". Tematem spotkania były "Prawa reprodukcyjne w Polsce: zakaz, kompromis, czy wybór?". Udział w debacie wzięły prof. Monika Płatek (Uniwersytet Warszawski), Zuzanna Radzik (Tygodnik Powszechny), Elżbieta Korolczuk (University of Gothenburg) oraz Dorota Szelewa (Fundacja ICRA). Spotkanie moderował Michał Polakowski (Fundacja ICRA).
link więcej informacji

Czy potrzebujemy Wielkiej Brytanii w UE?

11 04 2016

Temat nadchodzącego referendum w Wielkiej Brytanii, które odbędzie się 23 czerwca 2016 r., od wielu miesięcy wywołuje w europejskiej polityce sporo dyskusji. W Polsce nadal nie są szerzej znane argumenty zwolenników i przeciwników wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, przede wszystkim zaś fakty dotyczące jego przyczyn i kosztów. Debata z cyklu "Pytania o Europę" zorganizowana przez Instytut Spraw Publicznych i Fundację im. Friedricha Eberta 11 kwietnia 2016 r. pod tytułem "Czy potrzebujemy Wielkiej Brytanii w UE? Brexit z perspektywy Polski, Niemiec i Wielkiej Brytanii" miała na celu wypełnienie tej luki.
link więcej informacji

20th Century Jewish history and Digital Story Telling - Connecting 21st century Polish students to 20th century history

08-10 04 2016W dniach 8 - 10 kwietnia 2016 r. obyło się w Krakowie przy wsparciu Fundacji im. Friedricha Eberta seminarium CENTROPY na temat nowoczesnych metod nauczania historii Żydów w Polsce i na Ukrainie. W seminarium wzięło udział około 50 nauczycieli i nauczycielek z Polski, Ukrainy i Niemiec.
link więcej informacji

Progresywna Polityka Zagraniczna

30 03 2016

30 marca br. liczni goście wzięli udział w pierwszym seminarium serii "Progresywna Polityka Zagraniczna", organizowanym przez Fundację im. Friedricha Eberta i Fundację Global.Lab. Były deputowany do Parlamentu Europejskiego i senator Józef Pinior, Andrzej Szejna (SLD), Małgorzata Tracz ("Zieloni") i Adrian Zandberg (Partia "Razem") zastanawiali się nad perspektywami dla progresywnej polityki zagranicznej, sposobami jej kształtowania i kwestiami wartości i interesów w tej polityce.
link więcej informacji

Forum Przyszłości FZZ

Zukunftsforum FZZW dniach 21-23 marca br. spotkało się w nadbałtyckich Rowach ponad 100 wiodących związkowców  i związkowczyń z Forum Związków Zawodowych (FZZ), aby wypracować ofertę dla młodych osób  w związkach zawodowych. Forum Przyszłości zostało zorganizowane przy wsparciu Fundacji im.  Friedricha Eberta i było okazją do intensywnej wymiany doświadczeń i opinii. Podczas paneli dyskusyjnych moderowanych przez Michała Syskę, dyrektora Ośrodka Im. Ferdynanda Lasalle'a, oraz socjolożkę dr Julię Kubisę z Uniwersytetu Warszawskiego, debatowali m.in. przewodnicząca FZZ Dorota Gardias,  przewodnicząca Komisji Młodych FZZ Wioletta Janoszka oraz jej zastępca Łukasz Bukowski.
link więcej informacji

Socjaldemokracja i związki zawodowe

15 03 2016

15.03.2016 w Warszawie odbyło się pierwsze seminarium z cyklu "Socjaldemokracja i związki zawodowe" zorganizowane przez Centrum im. Ignacego Daszyńskiego oraz Fundację im. Friedricha Eberta.

Tematem seminarium była polska polityka edukacyjna. Wśród uczestników debaty znaleźli się przedstawiciele partii politycznych, uniwersytetów oraz członkowie ZNP. Wstęp do dyskusji na temat kontrowersji wokół reform w edukacji wygłosili Małgorzata Niewiadomska-Cudak (radna miasta Łodzi), Dorota Obidniak (ZNP) oraz Artur Ostrowski (SLD, ZNP). Krytycznej analizie poddano również relacje między związkiem zawodowym nauczycieli i polską lewicą.

Przyszłość państwa opiekuńczego - perspektywy z regionu Morza Bałtyckiego

10-11 03 2016

W dniach 10-11 marca odbyły się w Warszawie warsztaty eksperckie pt. "Przyszłość państwa opiekuńczego - perspektywy z regionu Morza Bałtyckiego". Organizowane wspólnie przez Fundację im. Friedricha Eberta (FES) i Fundację ICRA spotkanie było drugą odsłoną zainicjowanej w 2015 r. serii warsztatów, w której udział wzięli przedstawiciele i przedstawicielki instytutów badawczych z Danii, Norwegii, Litwy, Finlandii, Niemiec i Polski. Tematem przewodnim spotkania był silnie zmieniający się w ostatnich latach charakter pracy.
link więcej informacji

Brain Drain - Brain Gain - Brain Exchange
Wykwalifikowani imigranci w Polsce i Niemczech

03_03_2016

03.03.2016 w Centrum Konferencyjnym Zielna w Warszawie, w ramach cyklu imprez "25 lat dobrego sąsiedztwa", poświęconego rozwojowi stosunków polsko-niemieckich od czasu podpisania traktatu sąsiedzkiego w 1991 roku, odbyła się konferencja na temat wykwalifikowanych imigrantów. Organizacją zajęły się wspólnie Instytut Spraw Publicznych (ISP), Ambasada Niemiec w Polsce oraz Fundacja im. Friedricha Eberta (FES), a do Warszawy zaproszono niemieckich i polskich ekspertów, którzy przyjrzeli się tej tematyce z różnych perspektyw.
Konferencja, która spotkała się z żywym zainteresowaniem ok. 100 uczestników, uzmysłowiła znaczenie planowego podejmowania zagadnienia imigracji wykwalifikowanych pracowników zarówno z polskiego, jak i niemieckiego punktu widzenia w kontekście przemian demograficznych i związanych z nimi wyzwań.
link więcej informacji

For a European Progressive Eastern Policy

For a European Progressive Eastern Policy

With this publication, three social democratic institutions - the Dutch Foundation Max van der Stoel (FMS), the Polish Amicus Europae Foundation of Aleksander Kwaśniewski , and the German Friedrich-Ebert-Stiftung - have tried to get closer to formulating progressive positions on policy towards Eastern Europe.
link Publikacja

Wolność, równość, siostrzeństwo?

12 02 2016

Czym jest neoliberalizm i dlaczego warto przyglądać mu się z feministycznej perspektywy? Co mogą wnieść feministki do krytycznej dyskusji nad neoliberalizmem i jego alternatywami? Na czym polega specyfika związku neoliberalizmu i feminizmu(-ów) w Europie Środkowo-Wschodniej? Jak promować ruch feministyczny wraz z krytyką neoliberalizmu w krajach postsocjalistycznych, w których dyskurs neoliberalny symbolicznie oddziela komunistyczną przeszłość od dzisiejszej wolności? Jak uczynić tak ruch feministyczny jak i ruchy społeczne przeciwko neoliberalizmowi bardziej inkluzywnymi i intersekcjonalnymi?
link nagranie dyskusji (1)
link nagranie dyskusji (2)

Nigdy więcej Auschwitz! - Nauczanie o Holokauście

26 01 2016

Z okazji 71. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau 27 stycznia 1945 r. w Krakowie spotkali się członkowie i członkinie związków zawodowych oświaty z Polski (ZNP i NSZZ 'Solidarność"), Izraela (Histadrut Hamorim iA.S.S.T.I.), Niemiec (GEW i VBE), Austrii (GÖD), Łotwy (LIZDA) i Wielkiej Brytanii (NASUWT), aby porozmawiać o tym, jak w ich krajach uczy się dzisiaj o Holokauście. Współorganizatorem tego seminarium związków zawodowych była Fundacja im. Friedricha Eberta.
link więcej informacji

Wizyta Doroty Gardias przewodniczacej FZZ

13 01 2016

Dorota Gardias, nowa przewodnicząca Forum Związków Zawodowych w dn. 13 stycznia odwiedziła warszawskie biuro Fundacji im. Friedricha Eberta. Dorota Gardias jest następczynią Tadeusza Chwałki, zmarłego w listopadzie zeszłego roku wskutek tragicznego wypadku samochodowego.

Podczas rozmowy obie strony potwierdziły wolę kontynuacji wieloletniej przyjacielskiej współpracy między organizacjami. Poruszono przede wszystkim kwestie związane z nowoczesnymi sposobami działania związków zawodowych, ich odmłodzeniem, jak i współpracy związków zawodowych na poziomie europejskim.
Podkreślono również szczególnie dobrą współpracę między polskimi i niemieckimi związkami zawodowymi, do której FES, jako przedstawicielka Niemieckiej Konfederacji Związków Zawodowych (DGB) i jej organizacji członkowskich, od lat aktywnie się przyczynia.

45 lat po uklęknięciu Willy'ego Brandta

Zapraszamy do obejrzenia nagrania dyskusji zorganizowanej 30 listopada 2015 r. przez Fundację im. Friedricha Eberta i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. O znaczeniu gestu Brandta rozmawiali: Gunter Hofmann, Adam Michnik i Adam Krzemiński.

Publikacja jubileuszowa FES online!

25 lat Biura FES w Warszawie

1 czerwca 2015 r. warszawskie biuro Fundacji im. Friedricha Eberta obchodziło swoje 25. urodziny. Hucznie tego dnia świętowaliśmy - wspólnie z naszymi Partnerami i Przyjaciółmi. Honorowymi gośćmi naszej konferencji jubileuszowej "Pamięć, współpraca, przyszłość. Polska i Niemcy dla Europy" byli Matthias Platzeck, były Premier Landu Brandenburgia, i były Prezydent RP Aleksander Kwaśniewski. Podczas debaty rozmawialiśmy o kryzysie demokracji parlamentarnej i oddalaniu się partii od wyborców w Polsce i w Niemczech. Z okazji jubileuszu przygotowaliśmy również publikację "FES w kalejdoskopie historii. 25 lat warszawskiego biura". Miło nam Państwa poinformować, że od dzisiaj dostępna jest ona również w wersji elektronicznej pod adresem link www.fes25.eu. Wzbogacona została o część dotyczącą samej konferencji jubileuszowej. Serdecznie zapraszamy do jej odwiedzenia!!!

7 grudnia 45 lat temu

07 12 2015

Przewodniczący Rady i dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN Marian Turski i Dariusz Stola, Ambasador Niemiec Rolf Nikel i Roland Feicht z biura FES w Warszawie uczcili 7 grudnia 2015 r. pamięć Willy'ego Brandta przy tablicy pamiątkowej poświęconej byłemu Kanclerzowi Federalnemu i laureatowi Pokojowej Nagrody Nobla. Obecny był również były minister spraw zagranicznych prof. Adam Daniel Rotfeld. Dokładnie przed 45 laty Willy Brandt ukląkł przed Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie. Gest ten był cichą prośbą o wybaczenie niemieckich zbrodni Holokaustu Żydów i zbrodniczych czynów wobec Polaków. Tego samego dnia Willy Brandt i premier Józef Cyrankiewicz podpisali Układ PRL-RFN uznający nowe granice polsko-niemieckie na Odrze i Nysie. Dopiero oficjalne wyjaśnienie kwestii uznania granic i przejęcie historycznej odpowiedzialności za zbrodnie reżimu nazistowskiego przez Republikę Federalną Niemiec otworzyły długą drogę do pojednania obu narodów.

Brain Drain - Brain Gain: European Labour Markets in Times of Crisis

Brain Drain-Brain Gain

W najnowszej publikacji Fundacji im. Friedricha Eberta pt. "Brain Drain - Brain Gain: European Labour Markets in Times of Crisis" Paweł Kaczmarczyk z Centrum Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego analizuje znaczenie migracji zarobkowej w Polsce.
link Publikacja

Prawicowy zwrot w polityce?

debatyFundacja im. Friedricha Eberta we współpracy z Fundacją ICRA serdecznie zapraszają na Dwudzieste seminarium w ramach Warszawskich Debat o Polityce Społecznej:
"PRAWICOWY ZWROT W POLITYCE?"

Czas: CZWARTEK, 10 GRUDNIA 2015, godzina 18.00
Miejsce: Centrum Szkoleniowe Sienna ul. Sienna 73, Warszawa (budynek przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych)

Zgłoszenie udziału prosimy kierować na adres: seminaria@icra.pl do 9 grudnia 2015 r.
link zaproszenie

Gest bez słów. 45 lat po uklęknięciu Willy'ego Brandta

30 11 2015

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i Fundacja im. Friedricha Eberta zapraszają na dyskusję "Gest bez słów. 45 lat po uklęknięciu Willy'ego Brandta". O znaczeniu tego gestu dyskutować będą Adam Michnik, redaktor naczelny "Gazety Wyborczej", dr Gunter Hofmann, redaktor tygodnika "Die Zeit" i Adam Krzemiński, redaktor tygodnika "Polityka". Debata odbędzie się 30 listopada 2015 r. o godz. 18.00 w Muzeum POLIN.
link zaproszenie

Wizyta DGB okręgu Berlin-Brandenburgia

18 11 2015

Od lewej: Frank Techen, Doro Zinke i zespół FES ds. związków zawodowych

18 listopada warszawskie biuro FES odwiedziła wysoka rangą delegacja Niemieckiej Konfederacji Związków Zawodowych (DGB) regionu Berlin-Brandenburgii. Doro Zinke, przewodnicząca okręgu i Frank Techen, przewodniczący DGB regionu Wschodniej Brandenburgii spotkali się z zespołem FES, aby wymienić się doświadczeniami na temat polsko-niemieckiej współpracy związków zawodowych i wspierająca rolę FES. Wszyscy są zgodni co do tego, iż współpraca pomiędzy polskimi i niemieckimi związkami zawodowymi powinna być rozbudowywana i wzmacniana, szczególnie w pracy międzyregionalnej. FES w tej dziedzinie wspiera trzy obszary działań: po pierwsze seminaria i konferencje Międzyregionalnej Rady Związków Zawodowych Viadrina okręgu DGB Berlin-Brandenburgia i NSZZ 'Solidarność" regionów Gorzów Wielkopolski i Jelenia Góra, po drugie wspólny projekt DGB regionu Marchia Brandenburska i NSZZ "Solidarność" województwa opolskiego na temat dobrej pracy i po trzecie polsko-niemiecki dialog na temat polityki przemysłowej okręgów IG Metall Berlin, Brandenburgia, Saksonia ze związkami zawodowymi branży metalowej NSZZ "Solidarność" i Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych (OPZZ).

Koniec cierpliwości? Stosunki UE z Gruzją, Mołdawią i Ukrainą

13 10 2015

13 października 2015 r. Fundacja im. Friedricha Eberta i Fundacja im. Stefana Batorego zorganizowały publiczną debatę zatytułowaną "Running out of Patience? The Relations of the EU with Georgia, Moldova and Ukraine". Uczestnicy dyskutowali przede wszystkim o tym, czy w obliczu ostatnich wydarzeń podmiotom zaangażowanym w proces stowarzyszeniowy powoli nie kończy się cierpliwość.
link więcej informacji

Europa miejscem migracji! Wyzwania dla Polski i Niemiec

12 10 2015

Czy Niemcy i Polska są przygotowane na przyjęcie wielkiej fali uchodźców? Czego Polska może nauczyć się z niemieckich doświadczeń? Jakie są najpilniejsze potrzeby, jeśli chodzi o szybkie rozpoczęcie procesu integracji uchodźców w naszych krajach? Między innymi na te pytania próbowali odpowiedzieć uczestnicy dyskusji "Europa miejscem migracji! Wyzwania dla Polski i Niemiec", która odbyła się 12 października w Katowicach.

W spotkaniu udział wzięli: Rafał Rogala, szef Urzędu ds. Cudzoziemców, Thorsten Klute, sekretarz stanu ds. integracji w Ministerstwie Pracy, Integracji i Spraw Socjalnych kraju związkowego Nadrenii Północnej - Westfalii, prof. Romuald Jończy, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, przewodniczący Rady Programowej Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej, dr hab. Anna Warakomska, Instytut Germanistyki, Uniwersytet Warszawski oraz Jochen Empen, referent ds. koordynacji projektów, "Uczciwa Mobilność" w Niemczech. W roli moderatora wystąpił Marek Durmała. Dyskusję współorganizowały Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej i Fundacja im. Friedricha Eberta.

Kryzys uchodźczy - czy jesteśmy gotowi?

debatyFundacja im. Friedricha Eberta we współpracy z Fundacją ICRA serdecznie zapraszają na dziewiętnaste seminarium w ramach Warszawskich Debat o Polityce Społecznej:

"Kryzys uchodźczy - czy jesteśmy gotowi?"

Czas: środa, 21 października 2015, godzina 18.00
Miejsce: Centrum Szkoleniowe Sienna ul. Sienna 73, Warszawa (budynek przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych)

Do udziału w spotkaniu zapraszamy wszystkich zainteresowanych aktualnymi dyskusjami toczącymi się na temat sytuacji uchodźców w Europie. Uczestniczkom i uczestnikom spotkania rozesłany zostanie krótki tekst wprowadzający. Osoby zainteresowane uczestnictwem w seminarium prosimy o wysłanie zgłoszenia do południa 20 października  na adres seminaria@icra.pl.
link zaproszenie

Witamy w Europie? Uchodźcy w Polsce i w Niemczech

13 października 2015 r. w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta odbyła się zorganizowana przez Instytut Spraw Publicznych (ISP) oraz Fundację im. Friedricha Eberta w Warszawie we współpracy z Ambasadą Niemiec dyskusja panelowa na bardzo aktualny temat kryzysu uchodźców.

13_10_2015

Tytuł debaty brzmiał "Witamy w Europie? - Uchodźcy w Polsce i w Niemczech", a panelistami i panelistkami byli Aydan Özoguz, wiceminister i pełnomocniczka Rządu Federalnego ds. Migracji, Uchodźców i Integracji, Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich RP, Aleksandra Chrzanowska, Stowarzyszenie Interwencji Prawnej i Rafał Baczyński-Sielaczek, Instytut Spraw Publicznych (ISP). Moderatorem był Grzegorz Chlasta z Radia dla Ciebie, które wraz z Zachętą wspierało to wydarzenie.

13_10_2015

Duża liczba uczestników i uczestniczek, ok. 140 przedstawicieli i przedstawicielek świata polityki, nauki, społeczeństwa obywatelskiego i korpusu dyplomatycznego świadczy o dużym znaczeniu politycznym tego kontrowersyjnego tematu w Polsce i w Niemczech, ale również o tym, jak otwarty może być dialog obu stron na ten temat. W trakcie dyskusji wielokrotnie podkreślano zainteresowanie skorzystaniem z doświadczeń wieloletniej polityki migracyjnej naszego sąsiada.
link więcej informacji

Cierpliwość na wyczerpaniu? Relacje UE z Gruzją, Mołdawią i Ukrainą

13_10+2015

Fundacja im. Stefana Batorego oraz Fundacja im. Friedricha Eberta serdecznie zapraszają na publiczną dyskusję. Spotkanie odbędzie się we wtorek, 13 października 2015 roku, w godz. 17.00-19.00 w siedzibie Fundacji przy ul. Sapieżyńskiej 10a w Warszawie.

potkanie odbędzie się w językach polskim i angielskim, zapewniamy tłumaczenie symultaniczne. Bardzo prosimy o potwierdzenie obecności do dnia 12 października 2015: Krzysztof Mrozek, kmrozek@batory.org.pl, 22 53 60 208
link zaproszenie

Drugie spotkanie progresywnych prezydentów i burmistrzów

29_09_2015

29 września w Ostrowie Wielkopolskim po raz drugi spotkali się progresywni prezydenci, prezydentki, burmistrzynie i burmistrzowie średnich miast. Pierwsze spotkanie z inicjatywy prezydenta Słupska Roberta Biedronia i Fundacji im. Friedricha Eberta odbyło się w marcu tego roku w Słupsku. Tym razem gospodynią była prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Pani Beata Klimek. W spotkaniu uczestniczyli, oprócz wymienionych: Pani Jolanta Fierek, burmistrzyni Czerska, Pan Mateusz Klinowski, burmistrz Wadowic (po raz pierwszy), Pan Marek Materek, burmistrz Starachowic, Pani Beata Moskal-Słaniewska, prezydentka Świdnicy, Pan Grzegorz Sapiński, prezydent Kalisza oraz Pani Monika Trzcińska, burmistrzyni Braniewa. Oprócz wymienionych wybranych w listopadzie 2014 roku włodarzy miast do Ostrowa przyjechała również zastępczyni prezydenta Legnicy pełniącego swą funkcję od 2002 roku, Pani Dorota Purgal.
W Ostrowskim Centrum Kultury, przy licznie zgromadzonej publiczności, włodarze miast opowiadali o pierwszym roku swojego urzędowania, dzieląc się swoimi sukcesami i wyzwaniami, jakie przed nimi stoją. Mieliśmy m.in. okazję poznać założenia innowacyjnego ostrowskiego programu mieszkaniowego oraz posłuchać o nowatorskich rozwiązaniach w dziedzinie energetyki. Goście podpisali deklarację o dalszej współpracy i wyrazili gotowość do ponownych spotkań, by wzajemnie wzmacniać swoje działania na rzecz sprawiedliwości społecznej, zrównoważonego rozwoju oraz transparentnej i bliskiej obywatela władzy w swoich miejscowościach.

Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta Ostrów Wielkopolski

Prezentacja raportu "More Union in European Defence"

24_09_2015

Javier Solana, były szef NATO i były wysoki przedstawiciel UE ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa, Steven Blockmans (CEPS) i Uwe Optenhögel (FES Bruksela) przedstawili 24.09. br. w Galerii "Zachęta" raport "More Union in European Defence". Komentarz do raportu wygłosił prezydent Aleksander Kwaśniewski. Spotkanie to było okazją dla przybyłych ekspertów, dyplomatów i dziennikarzy do wspólnej dyskusji na temat polityki obronnej UE.

Michael Roth z wizytą w Warszawie

17_09_2015

17. września sekretarz stanu do spraw europejskich w MSZ Niemiec Michael Roth, w ramach swojej wizyty roboczej w Polsce, spotkał się na zaproszenie Fundacji im. Friedricha Eberta z reprezentującymi Zjednoczoną Lewicę: współprzewodniczącą TR Barbarą Nowacką, sekretarzem generalnym SLD Krzysztofem Gawkowskim i sekretarzem ds. międzynarodowych SLD, Konradem Gołotą. Głównymi tematami rozmowy był kryzys związany z uchodźcami oraz perspektywy Zjednoczonej Lewicy w nadchodzących wyborach parlamentarnych. W kwestii uchodźców Michael Roth apelował o lepszą współpracę w Europie i mniej narodowych egoizmów.

Stosunki polsko-niemieckie - od pojednania do wspólnego kształtowania Europy

VD-Reise

"Stosunki polsko-niemieckie - od pojednania do wspólnego kształtowania Europy" - taki był temat przewodni tygodniowej wizyty studyjnej 14 wykładowców niemieckich wyższych uczelni na początku września. Program zorganizowany przez biuro Fundacji Eberta w Warszawie obejmował spotkania informacyjne i dyskusje we Wrocławiu, w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau, w Krakowie, Warszawie i w Gdańsku. Grupa profesorów i profesorek należy do 470 wykładowców i wykładowczyń szkół wyższych, którzy społecznie wspierają FES przy wyborze stypendystów i stypendystek i opiekują się nimi podczas studiów na niemieckich wyższych uczelniach.link więcej informacji

Patriotyzm=Nacjonalizm?

Serdecznie zapraszamy na dyskusję "Patriotyzm=Nacjonalizm?" współorganizowaną przez Fundację im. Friedricha Eberta i Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej, która odbędzie się 14.09 (poniedziałek) w Opolu.
W dyskusji udział wezmą:

 

Sebastian Serafin, przedstawiciel projektu przeciw ekstremizmowi z fundacji Friedricha Eberta,
Eric Hattke, przedstawiciel inicjatywy obywatelskiej "Drezno dla wszystkich"
Jan Dąbkowski, koordynator Kampanii Rady Europy "Bez nienawiści" w Polsce
Mirosława Korejba, pełnomocnik ds. ochrony praw człowieka Komendanta Wojewódzkiej Policji w Opolu
Firat Celikkol, właściciel restauracji w Opolu

Moderacja : Krzysztof Zyzik, NTO Opole

Spotkanie rozpocznie się o godzinie 18.00 w Sali Hrabiego, Urząd Wojewódzki Opole
ul. Piastowska 14.
Wstęp bezpłatny, ilość miejsc ograniczona. Zgłoszenia i kontakt: Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej tel. 32 461 20 70 e-mail: haus@haus.pl

Niemiecka i polska socjaldemokracja - dziedzictwo i misja na przełomie dziejów

151 FL

W 151. rocznicę śmierci Ferdynanda Lassalle'a Fundacja im. Friedricha Eberta oraz Ośrodek Myśli Społecznej im. Ferdynanda Lassalle'a zapraszają do wzięcia udziału w konferencji "Niemiecka i polska socjaldemokracja - dziedzictwo i misja na przełomie dziejów".
Wstęp do dyskusji wygłoszą:

dr Heinrich Potthoff
(historyk, autor książki pt. "Socjaldemokratyczna Partia Niemiec 1848 - 2005", w latach 1989 - 2003 wiceprzewodniczący Komisji Historycznej SPD)
oraz
Kamil Piskała
(historyk, autor biografii Mieczysława Niedziałkowskiego, redaktor tomu "Rewolucja 1905. Przewodnik Krytyki Politycznej").

Konferencja odbędzie się 31 sierpnia (poniedziałek) o g. 18:00 w sali konferencyjnej Hotelu Wrocław przy ul. Powstańców Śląskich 7 we Wrocławiu.
Podczas konferencji będą dostępne bezpłatne egzemplarze najnowszych publikacji Ośrodka im. Lassalle'a i Fundacji im. Eberta.
Po konferencji zapraszamy na spotkanie przyjaciół OMS im. F. Lassalle'a z okazji 10. rocznicy powstania Ośrodka.
Prosimy o potwierdzenie uczestnictwa do 30 sierpnia na adres e-mail: biuro@lassalle.org.pl

Fundacja im. Friedricha Eberta na Kongresie Kobiet

Podczas tegorocznego Kongresu Kobiet (11-12 września) w Parku Kobiet znajdzie się stoisko Fundacji im. Friedricha Eberta. Będziemy informować o naszych działaniach związanych z kwestią równości płci i prezentować nasze publikacje. Współorganizujemy również dwa panele dyskusyjne - szczegóły podamy po wakacjach, ale już teraz zachęcamy wszystkich do rejestracji!
link Link do rejestracji

Centropa Summer Academy 2015

06_13_07_2015

W dniach 6 - 13 lipca 2015 r. 85 nauczycieli i nauczycielek, pedagogów i pedagożek ze Stanów Zjednoczonych, Izraela i Europy podróżowało w ramach 9 corocznej Akademii Letniej Centropy przez Polskę, aby zaczerpnąć inspiracje dla lekcji historii, literatury itp. ze swoimi uczniami i uczennicami, aby wymienić się doświadczeniami i dowiedzieć się czegoś nowego.
link więcej informacji

Polskie i niemieckie idee dla progresywnej gospodarki

07_07_2015

7 lipca 2015 r. Fundacja Centrum im. Ignacego Daszyńskiego, Kongres Polskiej Lewicy i Fundacja im. Friedricha Eberta współorganizowały seminarium eksperckie "Polskie i nie-mieckie idee dla progresywnej gospodarki". Eksperci i ekspertki z dziedziny gospodarki dyskutowali na temat przyszłych wyzwań stojących przed gospodarkami obu krajów.
link więcej informacji

Polska i TTIP - szansa na wzrost, czy zagrożenie dla demokracji i rynku pracy

11_06_2015

W dniu 11 czerwca 2015 r. w budynku Sejmu RP odbyła się konferencja "Polska i TTIP - szansa na wzrost, czy zagrożenie dla demokracji i rynku pracy", w której udział wzięli wybitni eksperci i ekspertki z Polski i Niemiec. Konferencję współorganizowały Fundacja im. Friedricha Eberta i Fundacja Centrum im. Ignacego Daszyńskiego.
link więcej informacj

Festiwal im. Jacka Kuronia - Debata "Prekariusze wszystkich krajów"

02_06_2015

Wraz z rozpowszechnieniem neoliberalizmu na całym świecie obserwujemy, jak osłabia się bezpieczeństwo zatrudnienia. Czy prekariusze są nową klasą społeczną? Czy polityka dostrzega ich problemy? O położeniu osób, które pracują w niepełnym wymiarze i otrzymujących niskie wynagrodzenia oraz możliwych rozwiązaniach tego problemu rozmawiali w ramach Festiwalu im. Jacka Kuronia profesorowie Guy Standing i Klaus Dörre.
link więcej informacj
link nagranie z konferencji

Festiwal im. Jacka Kuronia: Debata "Różni, równi, solidarni"

25_05_2015

25 maja w ramach Festiwalu im. Jacka Kuronia odbyła się w siedzibie Krytyki Politycznej w Warszawie debata "Różni, równi, solidarni". O perspektywach i strategiach działania progresywnych organizacji społecznych i politycznych rozmawiali: prof. Thomas Meyer, Robert Biedroń, Barbara Nowacka i Joanna Wowrzeczka.
link więcej informacji
link nagranie z konferencji

Kapitalizm vs. demokracja?

Warszawa, konferencja "Kapitalizm vs. demokracja?"02.07.2015

logo

Fundacja im. Friedricha Eberta, Ośrodek Myśli Społecznej im. Ferdynanda Lassalle'a oraz tygodnik "Polityka" serdecznie zapraszają do udziału w konferencji "Kapitalizm vs. demokracja?", która odbędzie się 2 lipca (czwartek) o godzinie 18.00 w sali konferencyjnej redakcji tygodnika "Polityka", ul. Słupecka 6, wejście B.
Wykład wygłosi:
Prof. Wolfgang Merkel, Dyrektor wydziału Demokracja i Demokratyzacja, WZB Berlin Social Science Center
W dyskusji udział weźmie:
Prof. Elżbieta Mączyńska, Szkoła Główna Handlowa, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego
Moderacja:
Jacek Żakowski, tygodnik "Polityka"
Prosimy o potwierdzenie uczestnictwa do 1 lipca br. na adres: biuro@lassalle.org.pl
link zaproszenie  

The Future of the ENP - some remarks and recommendations

The Future of the ENP

25 czerwca 2015 r. Fundacja im. Stefana Batorego i Fundacja im. Friedricha Eberta (FES) w Polsce zorganizowały spotkanie na temat "The Future of the ENP - some remarks and recommendations". Bastian Sendhardt, FES Polska, i Grzegorz Gromadzki, Fundacja im. Stefana Batorego, przedstawili rekomendacje dot. dalszego rozwoju Partnerstwa Wschodniego Unii Europejskiej. Znajdują się one link pod adresem

Polska i TTIP - szansa na wzrost czy zagrożenie dla demokracji i rynku pracy

Fundacja im. Friedricha Eberta i  Fundacja Centrum im. Ignacego Daszyńskiego serdecznie zapraszają na konferencję "Polska i TTIP  - szansa na wzrost  czy zagrożenie dla demokracji i rynku pracy", która rozpocznie się 11 czerwca (czwartek) o godzinie 11.30 w Sali nr 118 w budynku Sejmu RP. O konsekwencjach TTIP dla gospodarki oraz praw i wolności obywatelskich dyskutować będą:

Prof. Herta Däubler-Gmelin- była minister sprawiedliwości RFN
Prof. Leokadia Oręziak - ekonomistka, Szkoła Główna Handlowa
Dr Wojciech Szewko - były wiceminister nauki, ekspert gospodarczy
Marcin Wojtalik - Instytut Globalnej Odpowiedzialności

Dyskusję będzie moderował red. Rafał Woś (Dziennik Gazeta Prawna).  

Ze względów organizacyjnych prosimy o potwierdzenie udziału w konferencji do dnia 10 czerwca do godziny 15.00, telefonicznie 22 694 22 26, lub mailowo kp-sld@kluby.sejm.pl.
link więcej informacji

Warszawskie biuro FES obchodzi swoje 25. urodziny!

25 lat FESWarszawskie biuro FES obchodzi swoje 25. urodziny! Serdecznie zapraszamy do wspólnego świętowania z nami w poniedziałek 1 czerwca 2015 r. od godz. 16.00 pod hasłem "Pamięć, Współpraca, Przyszłość - Polska i Niemcy dla Europy" w Warszawie przy ul. Miodowej 24 (sala im. Jana Kilińskiego Związku Rzemiosła Polskiego). Przemówienia wygłoszą Aleksander Kwaśniewski, były prezydent RP i Matthias Platzeck, były premier Landu Brandenburgia i Rolf Nikel, Ambasador Niemiec w Warszawie. A na temat "Kryzys demokracji parlamentarnej? O oddalaniu się partii od wyborców w Polsce i w Niemczech"dyskutować będą: Klara Geywitz, członkini Landtagu Brandenburgii, Leszek Miller, przewodniczący SLD, Dietmar Nietan, członek Niemieckiego Bundestagu, Katarzyna Piotrowska, sekretarz generalna Forum Równych Szans i Praw Kobiet SLD, prof. dr Gesine Schwan, była rektor Uniwersytetu Europejskiego Viadrina, Adam Krzemiński, publicysta tygodnika "Polityka".

Po konferencji serdecznie zapraszamy na letni festyn, który odbędzie sie na dziedzińcu naszego biura przy ul. Podwale 11.
link zaproszenie

Progresywna Sieć Polska - Niemcy

Progressive Netzwerk

31 maja i 1 czerwca 2015 r. odbyły się w Warszawie warsztaty "Progresywna sieć Polska - Niemcy". "Progresywna Sieć" została powołana do życia w roku 2011 przez Fundację im. Friedricha Eberta w Warszawie. Od tego czasu regularnie kojarzy ze sobą niemieckich i polskich specjalistów młodego pokolenia m.in. z dziedziny polityki, administracji, dziennikarstwa i nauki w celu wspólnego kreowania polsko-niemieckich progresywnych idei dla Europy. Tym razem w centrum uwagi znalazły się tematy "przyszłość demokracji" oraz "gospodarka i sprawy społeczne".
link więcej informacji

Festiwal im. Jacka Kuronia

Kuroń Festiwal

Po raz kolejny Fundacja im. Friedricha Eberta współorganizuje z Krytyką Polityczną Festiwal im. Jacka Kuronia.  Chcielibyśmy Państwa szczególnie serdecznie zaprosić na dwie debaty:

25 maja, poniedziałek, godz. 19.00
Różni, równi, solidarni
Prof. Thomas Meyer, Fundacja im. Friedricha Eberta, redaktor naczelny "Neue Gesellschaft / Frankfurter Hefte"
Robert Biedroń, Prezydent Słupska
Barbara Nowacka, polityczka, członkini partii Twój Ruch
Joanna Wowrzeczka, Krytyka Polityczna
Moderacja: Agnieszka Wiśniewska, Krytyka Polityczna
oraz

2 czerwca, wtorek, godz. 19.00
Prekariusze wszystkich krajów...
Prof. Guy Standing, School of Oriental and African Studies, University of London
Prof. Klaus Dörre, Friedrich-Schiller-Universität Jena
Moderacja: Dr Dorota Szelewa, Fundacja ICRA
Debaty odbędą się w siedzibie Krytyki Politycznej przy ul. Foksal 16, II piętro. Spotkania  z udziałem zagranicznych gości będą tłumaczone symultanicznie.
Więcej informacji o festiwalu na stronie link festiwalkuronia.pl

Polityka społeczna PRL

12_05_2015

Fundacja im. Friedricha Eberta oraz Fundacja ICRA serdecznie zapraszają na osiemnaste seminarium w ramach Warszawskich Debat o Polityce Społecznej:
"Polityka społeczna PRL"
Czas: wtorek, 12 maja 2015, godzina 18.00
Miejsce: (UWAGA!!!) Centrum Szkoleniowe Sienna, ul. Sienna 73, Warszawa (UWAGA!!!) (budynek przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych)
debaty Do udziału w spotkaniu zapraszamy wszystkich zainteresowanych aktualnymi dyskusjami toczącymi się na temat polityki społecznej państw (post)socjalistycznych. Uczestniczkom i uczestnikom spotkania rozesłany zostanie krótki tekst wprowadzający. Osoby zainteresowane uczestnictwem w seminarium prosimy o wysłanie zgłoszenia do południa 11 maja na adres seminaria@icra.pl


PANELIŚCI:
Prof. Jolanta Supińska, Instytut Polityki Społecznej UW,
Dr Dorota Szelewa, Instytut Polityki Społecznej UW, Fundacja ICRA,
Michał Polakowski, Fundacja ICRA.
link więcej informacji

Przełom czy bezwład? Reformy w Gruzji, Mołdawii i na Ukrainie

23_04_2015

Fundacja im. Stefana Batorego oraz Fundacja im. Friedricha Eberta serdecznie zapraszają na publiczną dyskusję Przełom czy bezwład? Reformy w Gruzji, Mołdawii i na Ukrainie. Spotkanie odbędzie się we wtorek, 28 kwietnia 2015 roku, w godz. 17: 00-19:00 w siedzibie Fundacji przy ul. Sapieżyńskiej 10a w Warszawie.
W rozmowie uczestniczyć będą Victor Chirila (Stowarzyszenie Polityki Zagranicznej, Mołdawia), Vano Chkhikvadze (Gruzińska Fundacja Społeczeństwa Otwartego), Hennadij Maksak (Poleska Fundacja Studiów Międzynarodowych i Regionalnych, Ukraina) oraz Kristi Raik (Fiński Instytut Spraw Międzynarodowych).
Debata odbędzie się w językach polskim i angielskim. Organizatorzy zapewniają tłumaczenie.
Bardzo prosimy o potwierdzenie obecności do dnia 27 kwietnia 2015:
Krzysztof Mrozek, kmrozek@batory.org.pl, 22 53 60 208.
link więcej informacji

ITUC-PERC i FES dla młodych związkowców i związkowczyń

27_29_04_2015

Warszawa, 27-29 kwietnia 2015 r. 24 młodych związkowców i związkowczyń z Paneuropejskiej Rady Regionalnej (PERC) przy Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych (MKZZ, ang. ITUC) przez trzy dni szkoliło się podczas współorganizowanych przez Fundację im. Friedricha Eberta (FES) warsztatów na temat organizowania związkowego. Uczestnikami i uczestniczkami byli/ły zarówno doświadczeni działacze i działaczki, jak i bardzo młodzi, lecz szczególnie zaangażowani związkowcy i związkowczynie z Albanii, Azerbejdżanu, Białorusi, Bośni, Bułgarii, Gruzji, Kosowa, Litwy, Mołdawii, Polski, Rosji i Węgier.
link więcej informacji

For a European Progressive Eastern Policy

24_04_2015

Fundacja "Amicus Europae" wspólnie z FES zorganizowała 24.04. seminarium eksperckie "For a European Progressive Eastern Policy".

Ekspertki i eksperci z Niemiec, Polski, Holandii, Bułgarii, Rumunii i Ukrainy zastanawiali się, w jaki sposób europejskie progresywne siły mogą kształtować politykę wschodnią. Wśród uczestników byli m.in. prezydent Aleksander Kwaśniewski, Klara Geywitz, członek Landtagu w Brandenburgii, Paulina Piechna-Więckiewicz, wiceprzewodnicząca SLD, europeoseł Iona Mircea Pascu, europoseł Georgi Pirinski, Marek Grela, główny doradca w EEAS (do 2012 r.) i b. ambasador RP przy UE, Thomas Kralinski, sekretarz stanu w Landzie Brandenburgia, Karsten Voigt, były poseł Bundestagu i ekspert w niemieckim DGAP.

Kryzys konwergencji. Zagrożenie dla integracji?

23_04_2015

Fundacja im. Friedricha Eberta oraz Fundacja Global.Lab zapraszają do udziału w konferencji: "Kryzys konwergencji. Zagrożenie dla integracji?", która odbędzie 23 kwietnia 2015 r. o g. 17:30 w siedzibie Fundacji im. Friedricha Eberta przy ulicy ul. Podwale 11 w Warszawie. Konferencję rozpocznie prezentacja raportu pt. "Convergence in Crisis - European Integration in Jeopardy" dr. Michaela Dauderstädta, niezależnego eksperta, byłego kierownika działu Polityka Gospodarcza i Społeczna oraz referatu Międzynarodowa Analiza Polityczna Fundacji im. Friedricha Eberta.

W dyskusji wezmą ponadto udział:
Prof. Leokadia Oręziak, Szkoła Główna Handlowa
Prof. Witold Orłowski, Członek Rady Gospodarczej przy Premierze RP Michał Sutowski, Krytyka Polityczna

Zapewniamy tłumaczenie symultaniczne na języki polski i niemiecki. Prosimy o potwierdzenie udziału do 21 kwietnia br. na adres e-mail: biuro@globallab.org.pl
link program
link więcej informacji

Wizyta delegacji Austriackiej Federacji Związków Zawodowych

ÖGB Delegation

W dniu 26 marca delegacja Austriackiej Konfederacji Związków Zawodowych (ÖGB) na czele z przewodniczącym Erichem Foglarem (3 z prawej) w ramach wizyty w Gdańsku i Warszawie na zaproszenie polskich central związkowych FZZ, OPZZ i NSZZ "Solidarność" odwiedziła warszawskie biuro Fundacji im. Friedricha Eberta. Erichowi Foglarowi towarzyszyły wiceprzewodnicząca ÖGB Renate Anderl (4 z prawej) i sekretarz ds. międzynarodowych Agnieszka Broś (2 z prawej). W spotkaniu wziął udział także Minister Ambasady Austrii w Polsce Christian Autengruber (1 z prawej).
Następnego dnia członkowie delegacji ÖGB wraz z Rolandem Feichtem, Dominiką Pyzowską i Jerzym Klepackim z FES złożyli pod Pomnikiem Bohaterów Getta wieniec w hołdzie ofiarom powstania w Getcie Warszawskim przeciwko deportacji Żydów do obozów zagłady podczas niemieckiej okupacji Polski. Delegacja również udała się do tablicy upamiętniającej wizytę Willy'ego Brandta, kanclerza Republiki Federalnej Niemiec, nagrodzonego Pokojową Nagrodą Nobla za zasługi w polsko-niemieckim pojednaniu.

Wystawa "Zaczęło się od Lassalle'a. Socjaldemokracja w Polsce i w Niemczech"

W Bibliotece Publicznej m. st. Warszawy przy ul. Koszykowej 26/28 można zwiedzać wystawę Fundacji im. Friedricha Eberta "Zaczęło się od Lassalle'a. Socjaldemokracja w Polsce i w Niemczech". Poświęcona jest ona życiu i działalności Ferdynanda Lassalle'a, wrocławianina, założyciela niemieckiego ruchu socjaldemokratycznego, a także historii tego ruchu i związkach polskiej i niemieckiej socjaldemokracji, ich punktach wspólnych, ale i różnicach i podziałach.

Wystawę będzie można zwiedzać do końca kwietnia br.

Wszystkich, którym nie uda się obejrzeć wystawy na żywo, serdecznie zapraszamy na poświęconą jej link stronę internetową

Zapis przemówienia prezydenta RFN Joachima Gaucka i byłego prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego z okazji 90-lecia powstania Fundacji im. Friedricha Eberta.

90. rocznica FES2 marca 2015 r. Fundacja im. Friedricha Eberta zorganizowała w Berlinie uroczystą konferencję z okazji 90-lecia jej powstania.

 

 

Prezydent RFN Joachim Gauck podkreślił w swoim wystąpieniu ogromne znaczenie pracy fundacji politycznych, w tym Fundacji im. Friedricha Eberta, na rzecz praw człowieka i obywatela oraz demokracji. Przemówienie prezydenta Joachima Gaucka w wersji niemieckiej znajdą Państwo link tutaj (PDF). Video z przemówienia Prezydenta dostępne jest na kanale link Youtube.

Były prezydent RP Aleksander Kwaśniewski podkreślił w swoim przemówieniu znaczenie Fundacji im. Friedricha Eberta w procesie transformacji krajów Europy Środkowo-Wschodniej: "To między innymi dzięki wam Polska weszła w wielką europejską rewolucję roku 1989 z dobrze przygotowanym do podjęcia ustrojowych reform młodym pokoleniem."

Przemówienie prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego dostępne jest w wersji polskiej link tutaj (PDF). Zapis video z tłumaczeniem na język niemiecki znajdą Państwo na kanale link Youtube.

Niepełnosprawność w Polsce - problemy opieki

Fundacja im. Friedricha Eberta oraz Fundacja ICRA serdecznie zapraszają na siedemnaste seminarium w ramach Warszawskich Debat o Polityce Społecznej:

"Niepełnosprawność w Polsce - problemy opieki"

Czas: wtorek, 24 marca 2015, godzina 18.00
Miejsce: (UWAGA!!!) Centrum Szkoleniowe Sienna, ul. Sienna 73, Warszawa (UWAGA!!!)(budynek przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych)

debatyDo udziału w spotkaniu zapraszamy wszystkich zainteresowanych aktualnymi dyskusjami toczącymi się na temat opieki nad osobami niepełnosprawnymi. Uczestniczkom i uczestnikom spotkania rozesłany zostanie krótki tekst wprowadzający. Osoby zainteresowane uczestnictwem w seminarium prosimy o wysłanie zgłoszenia do południa 23 marca na adres seminaria@icra.pl 

 

Paneliści:
Dr Paweł Kubicki, Szkoła Główna Handlowa
Rafał Bakalarczyk, doktorant, Instytut Polityki Społecznej UW
Dr Dorota Szelewa, Instytut Polityki Społecznej UW, Fundacja ICRA
link więcej informacji

Demokracja: konflikt - dialog - kompromis

logo

Fundacja im. Friedricha Eberta oraz Ośrodek Myśli Społecznej im. Ferdynanda Lassalle'a zapraszają do udziału w konferencji:
"Demokracja: konflikt - dialog - kompromis",
która odbędzie 23 marca 2015 r. o g. 17:30
w Bibliotece Publicznej m. st. Warszawy przy ul. Koszykowej 26/28 w Warszawie.

Wstęp do dyskusji wygłoszą:
Prof. dr hab. Janusz Reykowski oraz Dr hab. Danuta Waniek

Konferencja ta stanowi zwieńczenie cyklu seminariów "Demokracja - reaktywacja" realizowanego w latach 2014 - 2015 przez Ośrodek Myśli Społecznej im. F. Lassalle'a oraz Fundację im. F. Eberta.

Po dyskusji zapraszamy na otwarcie wystawy
"Zaczęło się od Lassalle'a. Socjaldemokracja w Polsce i w Niemczech"

oraz spotkanie przyjaciół Ośrodka Myśli Społecznej im. F. Lassalle'a z okazji 10. rocznicy powstania stowarzyszenia. Prosimy o potwierdzenie uczestnictwa do 22 marca br. na adres e-mail: biuro@lassalle.org.pl
link zproszenie

90. rocznica powstania Fundacji im. Friedricha Eberta

90. rocznica FES

Z okazji 90. rocznicy powstania Fundacji im. Friedricha Eberta 2 marca 2015 r. Aleksander Kwaśniewski, były prezydent RP,  wygłosi w Berlinie uroczyste przemówienie.

Uroczystości jubileuszowe otworzy przewodniczący Fundacji im. Friedricha Eberta, Kurt Beck, natomiast uświetni je swoim wystąpieniem prezydent Niemiec Joachim Gauck.

W panelu dyskusyjnym zasiądą ministra finansów landu Nadrenia-Palatynat Doris Ahnen, federalny minister gospodarki i przewodniczący SPD Sigmar Gabriel, przewodniczący Niemieckiej Konfederacji Związków Zawodowych (DGB) Reiner Hoffmann, jak i minister spraw zagranicznych Frank-Walter-Steinmeier. Będą oni odpowiadać na pytania młodego pokolenia reprezentowanego przez stypendystki i stypendystów Fundacji im. Friedricha Eberta.

Uroczystość można obejrzeć na żywo od godz. 17:30 pod:
http://www.fes.de/lnk/livestreamfes90jahre

"Rola biernego obserwatora nie wchodzi w rachubę" - wnioski z Holokaustu siedemdziesiąt lat po wyzwoleniu obozu koncentracyjnego w Auschwitz

28_01_2015Z okazji siedemdziesiątej rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau 27 stycznia 1945 roku, od 2005 roku obchodzonej jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, Międzynarodówka Edukacyjna zorganizowała w Krakowie - przy wsparciu Fundacji im. Friedricha Eberta - konferencję, w której wzięli udział przedstawiciele związków zawodowych Histadrut Hamorim (z Izraela), NSZZ Solidarność i ZNP (z Polski), GÖD (z Austrii) oraz VEB i GEW (z Niemiec). Związki te już od 2008 roku organizują we współpracy z Fundacją im. Friedricha Eberta seminaria na temat nauczania o Holokauście. W tegorocznej konferencji uczestniczyły ponadto delegacje nauczycielskich związków zawodowych z całego świata - USA, Francji, Węgier, Wielkiej Brytanii, Słowacji, Szwecji, Grecji i Cypru.
link więcej informacji

Krakow, Conference "Unimaginable", 28.1.2015, Timothy Snyder on Auschwitz and the Holocaust

Demokracja - reaktywacja: państwo

logo

Fundacja im. Friedricha Eberta oraz Ośrodek Myśli Społecznej im. Ferdynanda Lassalle'a zapraszają na kolejne seminarium z cyklu "Demokracja - reaktywacja", które odbędzie się 20 lutego (piątek) o godz. 18:00 w siedzibie Fundacji im. Friedricha Eberta przy ul. Podwale 11 (2. piętro) w Warszawie.
O roli państwa we współczesnej demokracji dyskutować będą:
Bartłomiej Sienkiewicz - publicysta, współzałożyciel Ośrodka Studiów Wschodnich, były funkcjonariusz Urzędu Ochrony Państwa, minister spraw wewnętrznych w latach 2013 - 2014 oraz Michał Sutowski - politolog, publicysta, tłumacz,  sekretarz redakcji "Krytyki Politycznej".  
Warunkiem uczestnictwa w seminarium jest wysłanie zgłoszenia do dnia 18 lutego br. na adres e-mail: biuro@lassalle.org.pl.

Oprawcy i/lub ofiary? Kultura pamięci 70 lat po II wojnie światowej

Fundacja im. Friedricha Eberta i Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej zapraszają na debatę "Oprawcy i/lub ofiary? Kultura pamięci 70 lat po II wojnie światowej", która odbędzie się 19 stycznia br.  (poniedziałek) o godz. 18:00 w Gliwicach (Willa Caro, ul. Dolnych Wałów 8a).

W debacie wezmą udział: Markus Meckel, prezydent Niemieckiego Ludowego Związku Opieki nad Grobami Wojennymi i były minister spraw zagranicznych NRD oraz prof. zw. dr hab. Ryszard Kaczmarek, kierownik Zakladu Archiwistyki i Historii Śląska na Uniwersytecie Śląskim i zastępca dyrektora ds. Instytutu Badań Regionalnych Biblioteki Śląskiej.
 link więcej informacji

link poprzednie wydarzenia
Nowe analizy z cyklu Warszawskich Debat
Zapraszamy do lektury najnowszej analizy z cyklu Warszawskich Debat o Polityce Społecznej, które ukazują się po seminariach organizowanych wspólnie przez Fundację im. Friedricha Eberta i Fundację ICRA
linkAnaliza #18 zajmuje się polityką społeczną w okresie PRL.

Fundacja Centrum CSR opublikowała raport pt.
link "Społeczna odpowiedzialność biznesu w polskich realiach. Teoria a praktyka"
.
Raport sporządzony przez Grzegorza Piskalskiego prezentuje rezultaty monitoringu społecznej odpowiedzialności 227 najważniejszych działających w Polsce przedsiębiorstw.1 czerwca 2015 r. warszawskie biuro Fundacji im. Friedricha Eberta obchodziło swoje 25. urodziny. Z okazji jubileuszu przygotowaliśmy również publikację "FES w kalejdoskopie historii. 25 lat warszawskiego biura". Miło nam Państwa poinformować, że dostępna jest ona również w wersji elektronicznej pod adresem www.fes25.eu.

F_Lassalle

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia link naszej strony poświęconej życiu i działalności Ferdynanda Lassalle'a, wrocławianina, założyciela niemieckiego ruchu socjaldemokratycznego. Dowiedzą się z niej Państwo również o historii tego ruchu i związkach polskiej i niemieckiej socjaldemokracji, ich punktach wspólnych, ale i różnicach i podziałach.

Holocousteducation

Zapraszamy do odwiedzenia naszej trójjęzycznej link strony internetowej (w językach niemieckim, polskim i angielskim) poświęconej konferencji upamiętniającej 70. rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu zgłady Auschwitz-Birkenau 27 stycznia 1945 r. Spotkanie zorganizowała międzynarodówka edukacyjna we współpracy ze związkami zawodowymi edukacji z całego świata i Fundację im. Friedricha Eberta. Na stronie znajdą Państwo szczegółowe sprawozdanie z konferencji, nagrania wideo, zdjęcia i wiele więcej.


Nowe analizy z cyklu Warszawskich Debat
Zapraszamy do lektury najnowszej analizy z cyklu Warszawskich Debat o Polityce Społecznej, które ukazują się po seminariach organizowanych wspólnie przez Fundację im. Friedricha Eberta i Fundację ICRA. link Analiza #17 zajmuje się globalną polityką i sprawiedliwością społeczną.

Nowe analizy z cyklu Warszawskich Debat
Zapraszamy do lektury najnowszej analizy z cyklu Warszawskich Debat o Polityce Społecznej, które ukazują się po seminariach organizowanych wspólnie przez Fundację im. Friedricha Eberta i Fundację ICRA.link Analiza #16 poświęcona jest polityce społecznej rządu PO-PSL.

Eastern Partnership Revisited
Film dyskusji "Cierpliwość na wyczerpaniu? Relacje UE z Gruzją, Mołdawią i Ukrainą" z dnia 13 października 2015 r. już jest dostępny link online

Publikacja: Eastern Partnership Revisited
Fundacja im. Friedricha Eberta oraz Fundacja im. Stefana Batorego wspólnie opublikowały raport
link "Eastern Partnership Revisited. Associated Countries in Focus"
. Publikacja ta analizuje stan obecny oraz aktualne wyzwania w stosunkach między Unią Europejską i tymi państwami Partnerstwa Wschodniego, które w 2014 roku podpisały umowę stowarzyszeniową, czyli Gruzją, Mołdawią i Ukrainą.


Niels Annen, poseł i członek Komisji Spraw Zagranicznych Bundestagu, potwierdza w analizie FES pt. "Rosja" słuszność reakcji polityczno-dyplomatycznych i gospodarczych Zachodu na rosyjską agresję na Wschodnią Ukrainę. Mimo to, Rosja potrzebna jest Zachodowi do współzapobiegania nowym zagrożeniom na świecie. Odnowiony dialog, zaufanie i bezpieczeństwo są konieczne.
link więcej (w języku angielskim)

Przemyślenia na temat polityki wobec Rosji
Dr Karsten Voigt, polityk i ekspert w zakresie stosunków międzynarodowych, analizuje w swoim artykule "Przemyślenia na temat polityki wobec Rosji" obecną sytuację międzynarodową, relacje Zachód - Rosja oraz możliwości współpracy Rosji, UE i USA m.in. w walce z terroryzmem.
link analiza

Europe in the Asian
Century

Eu in the Asiancentury
Jaką rolę odgrywać będzie Europa w "wieku Azji"? Odpowiedzi na to pytanie szukają autorzy publikacji "Europe in the Asian Century". Jest ona pokłosiem konferencji zorganizowanej przez Fundację im. Friedricha Eberta, Fundację demosEUROPA - Centrum Strategii Europejskiej oraz warszawskie biuro Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych (ECFR).
link publikacja

Nowe analizy z cyklu Warszawskich Debat
Zapraszamy do lektury najnowszych analiz z cyklu Warszawskich Debat o Polityce Społecznej, które ukazują się po seminariach organizowanych wspólnie przez Fundację im. Friedricha Eberta i Fundację ICRA. link Analiza #13 poświęcona jest polityce rodzinnej, natomiast
link Analiza #14 zajmuje się polityką społeczną w kontekście integracji europejskiej.

Polka Powiatowa
Ukazała się publikacja podsumowująca działania w ramach projektu "Polka powiatowa" Fundacji im. Friedricha Eberta i Fundacji Przestrzenie Dialogu w latach 2013-2014.
link publikacja

Wytyczne ONZ dla biznesu
Dzięki współpracy Fundacji im. Friedricha Eberta, Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu i  Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" opublikowana została polska wersja językowa  Wytycznych dotyczących biznesu i praw człowieka: Wdrażanie Dokumentu Ramowego ONZ "Chronić, Szanować, Naprawiać" przyjętych przez Radę Praw Człowieka ONZ w czerwcu 2011 r.
link publikacja

Mini-poradnik
"Prawicowy ekstremizm na poziomie lokalnym. Jak mu przeciwdziałać" - publikacja ukazała się w ramach współpracy z Europejskim Instytutem Demokracji, z którym współorganizowaliśmy w 2014 roku na powyższy temat warsztaty we Wrocławiu, Katowicach i Zielonej Górze.
link publikacja

Marzycielki, buntowniczki, dyplomatki...
link Relacja z konferencji i warsztatów, które odbyły się w dniach 30-31 października 2014 r. w Warszawie i dotyczyły społecznej i politycznej aktywności kobiet

FES analizuje informację nt polityki zagranicznej w latach 2014-2015 ministra spraw zagranicznych Grzegorza Schetyny. Zapraszamy do zapoznania się z analizą w języku niemieckim!
link Analiza

(Nie)obecność kobiet w polityce
Raport autorstwa Małgorzaty Druciarek i Aleksandry Niżyńskiej analizuje pozycję kobiet w polityce w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Publikacja jest pokłosiem konferencji zorganizowanej wspólnie przez Instytut Spraw Publicznych i Fundację im. Friedricha Eberta.
link publikacja

Janusz Reiter o polityce bezpieczeństwa i Ukrainie
Zapraszamy do zapoznania się z artykułem Janusza Reitera, byłego ambasadora Polski w Niemczech i w USA, na temat polityki bezpieczeństwa w kontekście kryzysu na Ukrainie.
link Artykuł

Niemcy i Polska wspólnie dla solidarnej przyszłości w Europie

Niemcy i Polska Wspólnie...

raport publikacja

Nowa publikacja
Instytut Spraw Publicznych przy współpracy Fundacji im. Friedricha Eberta przedstawiają nową publikację "Wspólna dekada. Polska i Niemcy 10 lat w Unii Europejskiej". Opowiada o niej Agnieszka Łada w krótkim filmie znajdującym się pod
link linkiem
link publikacja

Zapraszamy do zapoznania się z relacją z konferencji "Miejsce odnawialnych źródeł energii w polityce energetycznej Polski do roku 2030", którą 4 marca 2014 roku Fundacja im. Friedricha Eberta zorganizowała wraz z Klubem Poselskim Sojuszu Lewicy Demokratycznej.
link czytaj dalej

Na Ukrainie wybiła godzina Europy
Sytuacja w Kijowie musi dać początek prawdziwie europejskiej polityce wschodniej.
Knut Dethlefsen i Bastian Sendhardt z Przedstawicielstwa w Polsce Fundacji im F. Eberta analizują aktualne wydarzenia w Ukrainie
link czytaj dalej

Europe in the Asian Century
Jaką rolę odgrywać będzie Europa w "wieku Azji"? Odpowiedzi na to pytanie szukają autorzy publikacji "Europe in the Asian Centrury". Jest ona pokłosiem konferencji zorganizowanej przez Fundację im. Friedricha Eberta, Fundację demosEUROPA - Centrum Strategii Europejskiej oraz warszawskie biuro Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych (ECFR).
ESF Publikacja

Związki zawodowe w Europie Uczestnicy konferencji "Związki Zawodowe w Europie", zorganizowanej 17.10. 2013 r. przez Fundację im. Friedricha Eberta, Europejskie Centrum Solidarności i  NSZZ "Solidarność", rozmawiali o aktualnej sytuacji związków zawodowych, perspektywach ich rozwoju i współpracy na poziomie europejskim. Konferencję można zobaczyć teraz na YouTube
link Nagranie

Kaniewski o "Wspomnieniach" Brandta
Tłumacz książki udzielił wywiadu, który można obejrzeć na stronie internetowej "Faktu". Rozmowę przeprowadzono przy okazji obchodzonych przez FES w warszawskim Empiku 100. urodzin Willy'ego Brandta. Książka wydana przy wsparciu Fundacji im. Friedricha Eberta jest dostępna w księgarniach od listopada 2013 r.
link Wywiad

oben Początek strony Drukuj stronę
validator cssValid XHTML 1.0 Transitional
Akademia Demokracji Socjalnej
facebook youtube

ipg
FES_socialdialogue
Polski | Deutsch
mapa

Fundacja im. Friedricha Eberta

Przedstawicielstwo w Polsce
ul. Podwale 11
00-252 Warszawa
Tel: +48 228317861
Fax: +48 226350393
e-mail:biuro(at)feswar.org.pl
www.feswar.org.pl

Znajdą tu Państwo wszystkie informacje o Fundacji im. Friedricha Eberta oraz o aktualnych wydarzeniach i publikacjach naszego biura w Polsce.
Jeśli mają Państwo pytania, prosimy o kontakt
kontakt Kontakt