logo FES
Znajdą tu Państwo wszystkie informacje o Fundacji im. Friedricha Eberta oraz o aktualnych wydarzeniach i publikacjach naszego biura w Polsce.
Jeśli mają Państwo pytania, prosimy o kontakt kontakt Kontakt


Janusz Reiter o polityce bezpieczeństwa i Ukrainie
Zapraszamy do zapoznania się z artykułem Janusza Reitera, byłego ambasadora Polski w Niemczech i w USA, na temat polityki bezpieczeństwa w kontekście kryzysu na Ukrainie. Artykuł napisany dla FES dostępny jest w niemieckiej wersji językowej.
link Artykuł

Niemcy i Polska wspólnie dla solidarnej przyszłości w Europie

Niemcy i Polska Wspólnie...

raport publikacja

Europa - kontynent pojednania?
link 40 lat polityki wschodniej


Audycje_Radio_Zachod

link cykl audycji o tematyce europejskiej

Nowa publikacja
Instytut Spraw Publicznych przy współpracy Fundacji im. Friedricha Eberta przedstawiają nową publikację "Wspólna dekada. Polska i Niemcy 10 lat w Unii Europejskiej". Opowiada o niej Agnieszka Łada w krótkim filmie znajdującym się pod
link linkiem
link publikacja

Zapraszamy do zapoznania się z relacją z konferencji "Miejsce odnawialnych źródeł energii w polityce energetycznej Polski do roku 2030", którą 4 marca 2014 roku Fundacja im. Friedricha Eberta zorganizowała wraz z Klubem Poselskim Sojuszu Lewicy Demokratycznej.
link czytaj dalej

Na Ukrainie wybiła godzina Europy
Sytuacja w Kijowie musi dać początek prawdziwie europejskiej polityce wschodniej.
Knut Dethlefsen i Bastian Sendhardt z Przedstawicielstwa w Polsce Fundacji im F. Eberta analizują aktualne wydarzenia w Ukrainie
link czytaj dalej

Europe in the Asian Century
Jaką rolę odgrywać będzie Europa w "wieku Azji"? Odpowiedzi na to pytanie szukają autorzy publikacji "Europe in the Asian Centrury". Jest ona pokłosiem konferencji zorganizowanej przez Fundację im. Friedricha Eberta, Fundację demosEUROPA - Centrum Strategii Europejskiej oraz warszawskie biuro Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych (ECFR).
ESF Publikacja

Związki zawodowe w Europie Uczestnicy konferencji "Związki Zawodowe w Europie", zorganizowanej 17.10. 2013 r. przez Fundację im. Friedricha Eberta, Europejskie Centrum Solidarności i  NSZZ "Solidarność", rozmawiali o aktualnej sytuacji związków zawodowych, perspektywach ich rozwoju i współpracy na poziomie europejskim. Konferencję można zobaczyć teraz na YouTube
link Nagranie

Kaniewski o "Wspomnieniach" Brandta
Tłumacz książki udzielił wywiadu, który można obejrzeć na stronie internetowej "Faktu". Rozmowę przeprowadzono przy okazji obchodzonych przez FES w warszawskim Empiku 100. urodzin Willy'ego Brandta. Książka wydana przy wsparciu Fundacji im. Friedricha Eberta jest dostępna w księgarniach od listopada 2013 r.
link Wywiad

Witamy w Fundacji im. Friedricha Eberta


Aktualności

Przeciwdziałanie prawicowemu ekstremizmowi na poziomie lokalnym

23_10_2014

Fundacja im. Friedricha Eberta oraz Europejski Instytut Demokracji serdecznie zapraszają na konferencję , która odbędzie się 23. października (czwartek) we Wrocławiu. Konferencja "Przeciwdziałanie prawicowemu ekstremizmowi na poziomie lokalnym" będzie zwieńczeniem projektu,  na który złożyły się warsztaty dla lokalnych aktywistów, polityków i urzędników przeprowadzone we Wrocławiu, Katowicach i Zielonej Górze. Konferencja rozpocznie się o
godz. 17.00 we Wrocławskim Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych SEKTOR 3, przy ul. Legnickiej 65. W dyskusjach panelowych udział wezmą: dr Jarosław Klebaniuk, Tomasz Kochan, Maria Skóra i Jacek Purski. Słowo wstępne wygłosi dyrektor polskiego biura Fundacji im. Friedricha Eberta Roland Feicht. Podczas konferencji zaprezentowany zostanie mini-poradnik: "Prawicowy ekstremizm na poziomie lokalnym. Jak przeciwdziałać?" 

Prosimy o potwierdzenie uczestnictwa do 22.10. na adres: europejski_instytut_demokracji@wp.pl
link program

Europe in the Asian Century

08_10_2014

8 i 9 października 2014 odbyły się trzecie warsztaty eksperckie "Europe in the Asian Century", zorganizowane przez Fundację im. Friedricha Eberta we współpracy z demosEUROPA - Centre For European Strategy i warszawskim biurem European Council on Foreign Relations. W ramach tych warsztatów uczestnicy z różnych krajów dzielili się swoją wiedzą i spostrzeżeniami na temat relacji europejsko-azjatyckich. Podczas czterech paneli dyskutowali na temat współpracy Europa - Chiny, strategicznych wyzwań dla Europy w tym regionie, perspektyw układów o wolnym handlu TTIP i TPP oraz o roli Rosji w Azji i Europie.
link zdjęcia

Polsko-niemiecki Tandem Bezpieczeństwa

30_09_01_10_2014

30 września i 1 października 2014 odbył się w Warszawie Polsko-niemiecki Tandem Bezpieczeństwa. Już czwarty raz Fundacja im. Friedricha Eberta oraz Fundacja Amicus Europae Aleksandra Kwaśniewskiego zorganizowały spotkanie polskich i niemieckich decydentów oraz ekspertów w celu omówienia różnych aspektów polityki bezpieczeństwa i obrony oraz wspólnego znalezienia rozwiązań dla aktualnych wyzwań z zakresu bezpieczeństwa. Tematem tegorocznych warsztatów były wyzwania dla UE i NATO, konsekwencje rosyjskiej agresji na Ukrainę, rola Stanów Zjednoczonych dla bezpieczeństwa w Europie, bezpieczeństwo energetyczne oraz sytuacja żołnierzy i żołnierek. Wśród naszych gości znaleźli się deputowani do Bundestagu i posłowie na Sejm Hans-Peter Bartels, Dietmar Nietan, Niels Annen oraz Zbigniew Zaborowski, szef BBN gen. Stanisław Koziej, były minister obrony Janusz Onyszkiewicz, były wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Marek Siwiec, były ambasador RP w Niemczech i Stanach Zjednoczonych Janusz Reiter oraz były wiceminister spraw zagranicznych RP oraz były główny doradca w Europejskiej Służbie Działań Zewnętrznych Marek Grela, a także liczni eksperci z obydwu krajów.
link więcej informacj
link zdjęcia

Historyczny sztandar SPD z powrotem we Wrocławiu

12_09_2014

Do zbiorów Muzeum Miejskiego Wrocławia trafił historyczny sztandar wrocławskiej Socjaldemokratycznej Partii Niemiec. Uroczystemu przekazaniu flagi do zbiorów muzeum towarzyszyła konferencja "Czy pojednanie może być bardziej szczere? Powrót Symbolu", której współorganizatorem była Fundacja im. F. Eberta.
link więcej informacji

Czy pojednanie może być prawdziwsze? Powrót symbolu

Logo Muzeum Miejskie Wrocławia

Wraz z Muzeum Miejskim Wrocławia zapraszamy serdecznie na przekazanie do zbiorów Muzeum historycznej flagi Socjaldemokratycznej Partii Niemiec oraz debatę "Czy pojednanie może być prawdziwsze? Powrót symbolu", która odbędzie się w piątek 12 września 2014 roku o godzinie 16:00 w siedzibie Muzeum Miejskiego Wrocławia w Pałacu Królewskim we Wrocławiu przy ulicy Kazimierza Wielkiego 35.

Po uroczystym przekazaniu historycznej flagi wrocławskiej SPD w ramach dyskusji przybliżymy jej losy na tle historii socjaldemokracji w Polsce i Niemczech oraz zastanowimy się, jakie znaczenie dla polsko-niemieckiego pojednania ma jej powrót do Wrocławia, miejsca narodzin niemieckiej socjaldemokracji przeszło 150 lat temu. W debacie udział wezmą Horst Milde, były przewodniczący Landtagu Dolnej Saksonii, Margitta Terborg, była posłanka do Bundestagu, prof.  Marek Zybura, Kierownik Katedry Filologii Germańskiej, Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy'ego Brandta oraz dr Maciej Łagiewski, dyrektor Muzeum Miejskiego we Wrocławiu. Odczytane zostanie także list przewodniczącego SPD i wicekanclerza Niemiec Sigmara Gabriela.
link program

Stara wolność, nowa wolność. Bilans III Rzeczypospolitej w 25. urodziny

12_09_2014Fundacja im. Friedricha Eberta i Kultura Liberalna serdecznie zapraszają na konferencję "Stara wolność, nowa wolność. Bilans III Rzeczypospolitej w 25. urodziny", która odbędzie się 12 września br. w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego (BUW), ul. Dobra 56/66, sala 316 (3 piętro).

 

 

 

 

Demokracja - reaktywacja: rynek

logo

Fundacja im. Friedricha Eberta oraz Ośrodek Myśli Społecznej im. Ferdynada Lassalle'a zapraszają na kolejne seminarium z cyklu "Demokracja - reaktywacja", które będzie poświęcone relacjom między rynkiem a demokracją.

Wstęp do dyskusji wygłoszą: Piotr Kuczyński i Rafał Woś.

Seminarium odbędzie się 15 września (poniedziałek) o godz. 18:00
w siedzibie Fundacji im. F. Eberta przy ul. Podwale 11 w Warszawie.
Uprzejmie prosimy o potwierdzenie obecności do 14 września na adres biuro@lassalle.org.pl
link czytaj dalej

150 rocznica śmierci Ferdynada Lassalle'a

150 rocznica śmierci Ferdynanda Lassalle'a

31 sierpnia,w 150 rocznicę śmierci Ferdynada Lassalle'a, uczciliśmy pamięć Grobowiec Ferdynanda Lassalle'atego wybitnego wrocławianina i twórcy niemieckiej socjaldemokracji.

Wieńce na jego grobie złożyli m.in. Ralf Stegner, wiceprzewodniczący SPD, Roland Feicht, dyrektor naszego biura, Michał Syska i Rajmund Niwiński z Ośrodka Myśli Społecznej im. F. Lassalle'a oraz w imieniu Sojuszu Lewicy Demokratycznej wieniec złożył Marek Dyduch, radny Sejmiku Wojewódzkiego i były sekretarz generalny SLD.

Następnie wspólnie z naszymi gośćmi zastanawialiśmy się, jakie jest "Znaczenie Ferdynanda Lassalle'a dla współczesnej socjaldemorkacji". Do panelistów należeli Ralf Stegner, Michał Syska oraz Maciej Łagiewski, dyrektor Muzeum MIejskiego Wrocławia, a debatę poprowadził Roland Feicht.
link więcej informacj

25 lat wolności, 15 lat w NATO, 10 lat w Unii Europejskiej - wkład Fundacji im. Friedricha Eberta w proces udanej transformacji w Polsce

25 lat transformacji

Fundacja im. Friedricha Eberta serdecznie zaprasza na konferencję  "25 lat wolności, 15 lat w NATO, 10 lat w Unii Europejskiej - wkład Fundacji im. Friedricha Eberta w proces udanej transformacji w Polsce", która odbędzie się 8 lipca 2014 roku o godzinie 16:00 w Fabryce Trzciny w Warszawie przy ul. Otwockiej 14. W jej ramach chcemy dokonać bilansu 25 lat transformacji w Polsce, a także spojrzeć w przyszłość i zastanowić się, co Polska i Niemcy wspólnie mogą dać Europie.

Keynote wygłosi Aleksander Kwaśniewski, były Prezydent RP.

Dyskutować z nami będą również:
Marek Borowski, Senator RP
Paulina Piechna-Więckiewicz, Wiceprzewodnicząca Sojuszu Lewicy Demokratycznej
Paweł Świeboda, Prezes Zarządu think tanku demosEUROPA
Anna Skrzypek, Foundation for European Progressive Studies
Julia Kubisa, Instytut Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego
Dyskusję poprowadzi Adam Krzemiński, redaktor tygodnika "Polityka". 

Po dyskusji zapraszamy na poczęstunek oraz lampkę wina. Zapewniamy tłumaczenie symultaniczne na języki polski i niemiecki.
Prosimy o zgłoszenie uczestnictwa do 7 lipca 2014 r. na adres:
biuro@feswar.org.pl albo telefonicznie: 22 83 11 303
link zaproszenie  

Demokracja - reaktywacja: internet

logo

Fundacja im. Friedricha Eberta oraz Ośrodek Myśli Społecznej im. Ferdynada Lassalle'a zapraszają na kolejne seminarium z cyklu "Demokracja - reaktywacja", które będzie poświęcone społecznym ruchom protestu
i demokracji.

Wstęp do dyskusji o roli ruchów protestów zrodzonych przez kryzys ekonomiczny (Occupy Wall Str., Indignados i in.), ruchach społecznej kontestacji w Polsce oraz kondycji współczesnej demokracji wygłoszą: Marek Beylin oraz dr hab. Rafał Chwedoruk

Seminarium odbędzie się 23 czerwca (poniedziałek) o godz. 18:00
w siedzibie Fundacji im. F. Eberta przy ul. Podwale 11 w Warszawie.

Uprzejmie prosimy o potwierdzenie obecności do 22 czerwca na adres
e-mail:biuro@lassalle.org.pl
link czytaj dalej

Social cohesion in Europe after the crisis

Ukazał się właśnie raport z badań przeprowadzonych w ramach projektu New Sources of Cohesion - Social cohesion in Europe after the crisis pod redakcją Knuta Dethlefsena, Janisa A. Emmanoulidisa, Achilleasa Mitsosa, Antoinnette Primatarovej, Radomíra Špoka i Pawła Świebody.
Social cohesion Raport analizuje wyniki ankiety przeprowadzonej w siedmiu państwach członkowskich UE dotyczącej postrzegania przyczyn
i skutków kryzysu finansowego oraz oceny środków zaradczych stosowanych przez Unię Europejską i rządy narodowe. Autorzy publikacji nie poprzestają na diagnozie - proponują również zestaw instrumentów, które, wdrożone w następnych latach, stanowiłyby realistyczną
i skuteczną odpowiedź na oczekiwania obywateli w zakresie polityki gospodarczej i społecznej.

Raport jest zwieńczeniem projektu "New Sources of Cohesion", który zrealizowały wspólnie: Centre for Liberal Strategies, demosEUROPA - Centrum Strategii Europejskiej, ELIAMEP, European Policy Centre (EPC), Europeum and Friedrich- Ebert-Stiftung. Projekt został wsparty przez Program Europa dla Obywateli.
raport Gorąco polecamy lekturę raportu

Bałtycki Region Przyszłości

Fundacja im. Friedricha Eberta serdecznie zaprasza na konferencję "Progresywna polityka gospodarcza i społeczna na rzecz sprawiedliwości społecznej w Basenie Morza Bałtyckiego". Wydarzenie odbędzie się w dniu 27 czerwca 2014 r. w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku.
BałtykPrzemówienia wygloszą m.in.:
Ralf Stegner, Zastępca Przewodniczącego Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD)
Paweł Świeboda, Prezes Zarządu Fundacji demosEUROPA - Centrum Strategii Europejskiej
link program

Prosimy o zgłoszenie uczestnictwa do 23.06.2014 r. na adres biuro@feswar.org.pl.

 

 

 

Festiwal im. Jacka Kuronia

Kuroń festiwal

Fundacja im. Friedricha Eberta wraz z Krytyką Polityczną serdecznie zapraszają na wydarzenia w ramach Festiwalu im. Jacka Kuronia, który odbędzie się w Warszawie w dniach 5-17 czerwca 2014. Postać Jacka Kuronia jest żywo pamiętana i wspominana, nieczęsto jednak bywa realną inspiracją do krytycznego myślenia o Polsce współczesnej i wyzwaniach na przyszłość. Taki jest właśnie cel organizowanych w ramach festiwalu debat z udziałem gości z Polski i zagranicy oraz wydarzeń towarzyszących. Gośćmi festiwalu będą m.in. Gianni Vattimo, David Ost, Timothy Snyder, Shana Penn czy Marci Shore. Szczególnie serdecznie zapraszamy na debaty z udziałem prof. Gesine Schwan - 10 czerwca o godzinie 15.30 - i dr Günthera Horzetzky'ego - 12 czerwca o godzinie 19.00. Debaty odbywają się w siedzibie Krytyki Politycznej przy ul. Foksal 16 w Warszawie. Z okazji festiwalu ukaże się również przy wsparciu Fundacji im. Friedricha Eberta książka "Kuroń. Przewodnik Krytyki Politycznej".
link program
link czytaj więcej

Przeciwdziałanie prawicowemu ekstremizmowi na poziomie lokalnym

przeciwdziałanie

Fundacja im. Friedricha Eberta oraz Europejski Instytut Demokracji serdecznie zapraszają już w najbliższą sobotę 31 maja do Katowic na warsztaty poświęcone tematowi sprzeciwiania się prawicowemu ekstremizmowi na poziomie lokalnym. O działalności partii skrajnie prawicowych w Europie i Polsce opowiedzą eksperci Europejskiego Instytutu Demokracji dr Ewa Goryszewska i dr Ryszard Kessler. W drugiej części warsztatów Agnieszka Curyło poprowadzi zajęcia, których celem będzie wypracowanie strategii działania wobec aktywności prawicowych ekstremistów na poziomie lokalnym. Warsztaty rozpoczną się o 10.30 w Siedzibaie Śląskiej Rady Wojewódzkiej SLD w Katowicach, ul. Sobieskiego 11 pok. E10. Chętnych prosimy o zgłoszenie uczestnictwa na adres: europejski_instytut_demokracji@wp.pl
link program

10 lat od rozszerzenia UE-refleksja nad przeszłością
i spojrzenie w przyszłość

  10lat

"10 lat od rozszerzenia UE-refleksja nad przeszłością i spojrzenie w przyszłość" to tegoroczne motto cyklu seminariów pod tytułem "Polacy i Niemcy w Dialogu", które odbędzie się w dniach od 20.07 do 26.07 w Warszawie. Seminarium jest organizowane przez Akademię Frankenwarte Würzburg we współpracy z  Fundacją im. Friedricha Eberta i Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Program ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi uczestnictwa jest dostępny po polsku
link program

Anna KomorowskaPierwsza Dama RP patronuje Polce powiatowej


Miło nam poinformować, że Pierwsza Dama RP - Pani Anna Komorowska objęła patronatem Polkę powiatową.

 

"Gratuluję Fundacji im. Friedricha Eberta i Fundacji Przestrzenie Dialogu aktywności i podjęcia inicjatywy, której cel łączy w sobie zarówno poprawę sytuacji kobiet z obszarów wiejskich, jak i ochronę środowiska naturalnego."
link czytaj dalej
fot. GFDL-1.2, PolishPresidentCopyright

link poprzednie wydarzenia


oben Początek strony Drukuj stronę  

 
validator cssValid XHTML 1.0 Transitional
facebook youtube rss flickr twitter

ipg
Polski | Deutsch | English
Warszawa Fundacja im. Friedricha Eberta
Przedstawicielstwo w Polsce
ul. Podwale 11
00-252 Warszawa
Tel: +48 228317861
Fax: +48 226350393
e-mail:biuro(at)feswar.org.pl
www.feswar.org.pl
mapa