logo FES
 

Kalendarium 2010

GRUDZIEŃ

Willy Brandt a Polska - jak doszło do "zmiany poprzez zbliżenie"

Buchpresentation 2 grudnia 2010 r. Fundacja im. Friedricha Eberta wspólnie z Niemieckim Instytutem Historycznym w Warszawie, Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy'ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Instytutem Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego zorganizowała dyskusję panelową pod tytułem Willy Brandt a Polska - jak doszło do "zmiany poprzez zbliżenie". Przy stole prezydialnym zasiedli znawcy historii - prof. dr hab. Friedhelm Boll, prof. dr hab. Włodzimierz Borodziej, prof. dr hab. Krzysztof Ruchniewicz oraz dr Bernd Rother. Dyskusję moderował publicysta "Polityki" i znawca Niemiec Adam Krzemiński. .
link więcej informacji

Cicho pod prąd

Fundacja im. Friedricha Eberta wspólnie z Europejską Siecią Pamięć
i Solidarność zaprezentowała w czwartek, 9 grudnia 2010 r. o godz. 18.00 w kinie Kultura, ul. Krakowskie Przedmieście 21/23 film dokumentalny "Cicho pod prąd" opowiadający o pielgrzymce  młodych ludzi z Akcji “Znak Pokuty" do Oświęcimia w roku 1965.
Po projekcji filmu dyskutowali m.in. prof. Irena Lipowicz, Rzecznik Praw Obywatelskich oraz Konrad Weiß, obrońca praw obywatelskich w NRD, protagonista filmu o pojednaniu między Polską i Niemcami.
link zaproszenie

Willy Brandt i Polska - Przezwyciężenie podziału Europy

Po zakończeniu konferencji "Europa - kontynent pojednania?" (7 grudnia 2010 r.) z okazji 40-lecia wizyty Willy'ego Brandta w Polsce, w Muzeum Powstania Warszawskiego została otwarta wystawa "Willy Brandt i Polska - Przezwyciężenie podziału Europy". Mowę powitalną wygłosiła p. Anke Fuchs, była przewodnicząca Fundacji im. Friedricha Eberta
link mowa powitalna

Europa - kontynent pojednania?

40 lat Warszawa - Z okazji 40-tej rocznicy wizyty Willy'ego Brandta w Warszawie Fundacja im Friedricha Eberta w Polsce zorganizowała 7 grudnia 2010 roku we współpracy z Centrum Stosunków Międzynarodowych konferencję "Europa - kontynent pojednania?". Konferencja uwypukliła znaczenie polityki wschodniej Brandta dla pojednania między Polakami a Niemcami: zasada przemiany poprzez zbliżenie oraz europejska droga pojednania są aktualne po dziś dzień, będąc wzorem dla wielu, dotkniętych konfliktami, regionów na całym świecie.
link więcej informacji

LISTOPAD

Spanish-Polish Policy Dialoque

W dniach 22-23 listopada 2010 r. w Madrycie odbyło się pierwsze spotkanie “Spanish-Polish Policy Dialoque”, które zorganizowane zostało we współpracy Fundacji im. Friedricha Eberta z hiszpańską fundacją IDEAS.
W warsztatach udział wzięli młodzi politycy z Polski i Hiszpanii. Rozmawiano o możliwościach aktywnej współpracy polsko-hiszpańskiej na płaszczyźnie Unii Europejskiej oraz wymieniono się spostrzeżeniami i stanowiskami dotyczącymi najistotniejszych kwestii europejskich, m.in. wspólnej europejskiej polityki zagranicznej i polityki bezpieczeństwa, problemu migracji i integracji, obchodzenia się z historią. Warsztaty będą kontynuowane w podobnej formie w nadchodzącym roku.

Klub Polityczny

Klub Polityczny Już po raz trzeci Fundacja im. Friedricha Eberta zaprosiła na imprezę z cyklu "Klub Polityczny", aby przedyskutować aktualne tematy polityczne. Gościem był Dietmar Nietan, członek Bundestagu i przewodniczący Federalnego Związku Towarzystw Niemiecko-Polskich. Dyskusję w Klubie poprowadziła Agnieszka Wiśniewska, redaktorka lewicowego pisma Krytyka Polityczna.
link więcej informacji

PAŹDZIERNIK

Bezpieczeństwo energetyczne w XXI wieku - czy Europa jest na drodze do wspólnoty energetycznej?

Energiegemeinschaft Zapewnienie wystarczającego zaopatrzenia w energię ma kluczowe znaczenie dla Europy. Unia Europejska jest bowiem uzależniona od importu energii. Zaledwie połowa energii zużywanej w UE jest produkowana przez nią samą. Jak można zapewnić ciągłe dostawy energii także w przyszłości? I jak może się do tego przyczynić sama UE?
Tym tematem zajęła się konferencja "Bezpieczeństwo energetyczne w XXI wieku - czy Europa jest na drodze do wspólnoty energetycznej?", zorganizowana 29 października 2010 r. w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie.
link więcej informacji

Wykład ku czci Willy'ego Brandta:

W_Brandt_Lessung Z okazji rocznicy śmierci Willy'ego Brandta Fundacja im. Friedricha Eberta wraz z Centrum im. Willy Brandta organizuje co roku w październiku na Uniwersytecie Wrocławskim wykład na aktualne tematy polityczne i z zakresu historii najnowszej.
W tym roku z gościnnym wykładem wystąpił były kanclerz federalny Gerhard Schröder.

link więcej informacji

Skuteczna polityka samorządowa

kommunalpolitik Jak można nawiązać skuteczną komunikację pomiędzy obywatelami
i działaczami samorządowymi? Jak przełożyć działalność polityczną i jej rezultaty na język społeczeństwa?
Oraz w jaki sposób politycy samorządowi mogą zdobywać dodatkowe kompetencje i nieustannie coraz bardziej się profesjonalizować? Mając to na uwadze, Fundacja im. Friedricha Eberta w Warszawie we współpracy ze Szkołą Liderów zorganizowała w dniach 15-17 października 2010 r. dwustronne seminarium pod nazwą “Skuteczna polityka samorządowa”
link więcej informacji

Projekcja filmu "Konspiratorki"

konspiratorki Kobiety w okresie okupacji niemieckiej były jednym z filarów polskiego ruchu oporu. Zwłaszcza w czasie Powstania kobiety angażowały się jako kurierki i sanitariuszki, uczestniczyły jednak również w walkach zbrojnych przeciwko niemieckim okupantom. Historię tego pokolenia kobiet przedstawia film "Konspiratorki" niemieckiego reżysera Paula Meyera.

link więcej informacji

WRZESIEŃ

Europejska socjaldemokracja w XXI wieku

sd_konferenz Europejska socjaldemokracja w XXI wieku.
Europejska socjaldemokracja ewidentnie przechodzi poważny kryzys. Jeszcze przed dziesięcioma laty większości rządów krajów europejskich szefowali socjaldemokraci, obecnie partie socjaldemokratyczne rządzą już tylko w czterech z 27 państw Unii Europejskiej. W związku z tym Fundacja im. Friedricha Eberta wspólnie z tygodnikiem "Polityka" zorganizowała 28 września międzynarodową konferencję "Nowe odpowiedzi - Europejska socjaldemokracja w XXI wieku".
link więcej informacji
link artykuł w "Polityce"
link wywiad z Martinem Schulzem
link Reportaż TVSLD

Nie skarżę się - kandyduję

HDPZ Jak prowadzić skuteczną kampanię wyborczą? O jakich zasadach prawnych musi pamiętać kandydat startując w wyborach samorządowych? Jakimi działaniami można trafiać do serc wyborców? W dniach 17-19 września odbył się drugi z serii warsztatów "Nie skarżę - kandyduję!" zorganizowany przez Fundację Friedricha Eberta we współpracy z Domem Współpracy Niemiecko-Polskiej (HDPZ) w Gliwicach
link więcej informacji

LIPIEC

Od Okrągłego Stołu do Prezydencji w Unii Europejskiej

20latW tym roku warszawskie biuro Fundacji
im. Friedricha Eberta obchodzi swoje 20-lecie.
Z tej okazji w piątek 2 lipca 2010 r. odbył się panel dyskusyjny pod tytułem “Od Okrągłego Stołu do Prezydencji w Unii Europejskiej”.link więcej informacji
link program

Akademia Samorządowa

Kom_DanzigJak zmieniały się w ostatnich latach kampanie wyborcze? Jakimi kanałami można dotrzeć do wyborców? Jak wyborcy podejmują swoją decyzję? Czy to w Polsce, czy w Niemczech, wszyscy politycy muszą odpowiedzieć sobie na te pytania, jeśli chcą przeprowadzić udaną kampanię wyborczą i zostać wybrani. Aby uczyć się od siebie wzajemnie i razem, Fundacja im. Friedricha Eberta zorganizowała w dniach 2-4 lipca Akademię Samorządową w Gdańsku.
link więcej informacji

CZERWIEC

Willy Brandt i Polska

Willy_BrandtFundacja im. Friedricha Eberta wspólnie
z Europejskim Centrum Solidarności i niemieckim Konsulatem Generalnym pokazali w siedzibie Rady Miasta Gdańska, Wały Jagiellońskie 1, wystawę "Willy Brandt i Polska".

link więcej informacji

Pojednanie i polityka

V_und_PW czerwcu ukazała się polska wersja publikacji "Pojednanie i polityka. Polsko-niemieckie inicjatywy pojednania z lat 60. XX wieku". Z tej okazji Fundacja im. Friedricha Eberta zorganizowała dyskusję panelową w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski. Świadkowie epoki oraz naukowcy debatowali na temat związku inicjatyw pojednawczych społeczeństwa obywatelskiego z polityką odprężenia.
link więcej informacji

MAJ

Zrównoważony rozwój Metropolii Silesia

silesia W dniu 27 maja na zaproszenie Fundacji Friedricha Eberta i Fundacji "Przestrzenie Dialogu" przedstawiciele środowisk politycznych, naukowych i działacze społeczni zebrali się na spotkanie dyskusyjne na temat możliwości zrównoważonego rozwoju w regionie metropolitalnym Śląska.


link więcej informacji

Pokaz filmu pt. “2 Balkony”

2BalkoneWarszawa 19 maja - 160 tys. mężczyzn, kobiet i dzieci zostało po Powstaniu Warszawskim wyprowadzonych z Warszawy przez niemieckich okupantów do obozów pracy i koncentracyjnych. W nawiązaniu do tych wydarzeń Fundacja im. Friedricha Eberta w Warszawie zorganizowała wspólnie z Muzeum Powstania Warszawskiego dla 70 niemieckich i polskich uczniów pokaz filmu pt. “2 Balkony”, po którym odbyła się dyskusja z bohaterami filmu przedstawiającymi własne wspomnienia.
link więcej informacji

Parada Schumana

Schuman_Parade8 maja, pracownicy Fundacji im. Friedricha Eberta wraz ze stypendystami Fundacji wzięli  udział w Paradzie Schumana w Warszawie. Ogromnym zainteresowaniem cieszył się konkurs wiedzy o  Willy Brandcie  zorganizowany przez Fundację Eberta w  miasteczku europejskim na Nowym Świecie.

link więcej informacji

Willy Cohn we Wrocławiu

Cohn 7 maja, odsłonięta została we Wrocławiu na budynku, w którym mieszkał historyk i socjaldemokrata Willy Cohn, tablica pamiątkowa.
Następnie w nowej Synagodze Pod Białym Bocianem zaprezentowane zostały jego dzienniki. Obok Knuta Dethlefsena, dyrektora Fundacji im. Friedricha Eberta w Warszawie, w uroczystościach wziął udział niemiecki historyk Norbert  Conrads, który dzienniki opracował, oraz wnuczki Willy Cohna.
link więcej informacji

KWIECIEŃ

Nowe ekonomiczne myślenie

VilniusJak określić interesy krajów wokół Bałtyku? Jakie są możliwości wzajemnego powiązania ich w siatkę interesów? Jaki potencjał mieści się w takiej współpracy? Kwestie te były przedmiotem dyskusji socjaldemokratów i związkowców z krajów nadbałtyckich - Polski, Niemiec, Estonii, Łotwy, Litwy, Finlandii, Danii i Szwecji na zorganizowanej przez Fundację Friedricha Eberta konferencji "Nowe ekonomiczne myślenie - Wzrost gospodarczy a bezpieczeństwo socjalne w rejonie Bałtyku" w dniu 15 kwietnia 2010 r. w Wilnie.
link więcej informacji

Związki zawodowe wobec kryzysu w branży metalowej

berlin W ramach projektu europejskiego realizowanego przez FZZ Metalowcy wraz z organizacjami partnerskimi z Węgier, Niemiec i Polski oraz przy wsparciu Fundacji Friedricha Eberta i Europejskiej Federacji Metalowców odbyła się w dniach 14.-16.04.2010 w Berlinie konferencja “Związki zawodowe wobec kryzysu w branży metalowej”.
link więce informacji

Delegacja z Szlezwiku-Holsztyna w Polsce

kondolencjeWarszawa, 19 kwietnia 2010 - Wizyta zaplanowana w celu udziału w naradzie dotyczącej wzmocnienia współpracy ponadgranicznej w rejonie Bałtyku stała się wizytą kondolencyjną - cały czas pobyt delegacji SPD z Szlezwiku-Holsztyna w Warszawie w dniach 13 i 14 kwietnia upłynął w cieniu katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem.
link więcej informacj

MARZEC

Partnerstwo Wschodnie

EaP O perspektywach i oczekiwaniach związanych z Partnerstwem Wschodnim debatowali w Warszawie politycy, naukowcy i działacze społeczni. Warsztat zorganizowany został na zaproszenie Przedstawicielstwa Fundacji Friedricha Eberta w Polsce i warszawski Ośrodek Studiów Wschodnich (OSW).

link więcej informacji
Partner: link Ośrodek Studiów Wschodnich

Przemiany demograficzne - perspektywy wieku XXI

isp Ta perspektywa przyszłych lat określa konsekwencje społeczne zmian demograficznych, które stanowiły centralny temat warsztatu zorganizowanego przez Fundację Friedricha Eberta oraz Instytut Spraw Publicznych. Eksperci i zainteresowane osoby dyskutowali z dr. Güntherem Horzetzkym, byłym sekretarzem stanu w niemieckim federalnym ministerstwie pracy i spraw socjalnych, i prof. Ireną Kotowską ze Szkoły Głównej Handlowej o wyzwaniach zmienionej struktury wieku dla polityki socjalnej i ewentualnych strategiach przeciwdziałania.
link więcej informacji

Partnerstwo Wschodnie

kd W ramach podróży po Polsce grupa studentów wyższej szkoły technicznej (Fachhochschule) z Fuldy złożyła wizytę w warszawskim Biurze Fundacji Friedricha Eberta w Warszawie. Dyrektor Biura Knut Dethlefsen wprowadził uczestników w aktualną sytuację społeczną i gospodarczą Polski

link więcej informacji

LUTY

Wizyta posła do Bundestagu

Dietmar_NietanW dniach 10 - 12 lutego w Warszawie przebywał
z wizytą roboczą poseł z frakcji SPD niemieckiego Bundestagu, link Dietmar Nietan. Poseł spotkał się między innymi z przewodniczącym Komisji Spraw Zagranicznych polskiego parlamentu,
z wiceprzewodniczącym polsko-niemieckiej grupy parlamentarnej, jak również z wieloma posłami reprezentującymi socjaldemokrację
w Polsce. W wywiadzie dla TVSLD poinformował o celach swojej wizyty. link http://www.youtube.com

STYCZEŃ

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Nazizmu

holocaustW przeddzień Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Nazizmu, 27 stycznia odbyło sie w Krakowie sympozjum “Nauki wynikające z historii - wkład związków zawodowych w walkę przeciwko rasizmowi i antysemityzmowi”. Spotkanie zostało zorganizowane przez nauczycielskie związki zawodowe z Polski, Izraela, Austrii i Niemiec we współpracy z Fundacją im. Friedricha Eberta.
link więcej informacji

The Dual System at a Crossroads

media Future or Funeral? - Jaka jest przyszłość mediów?link więcej informacji
Partner: link Open Society Institute

Europejska brana metalowa w kryzysie

metal Poznań: kryzys już tutaj jest! 40 związkowców z przedsiębiorstw branży metalowej z Polski, Niemiec i Węgier, którzy spotkali się w dn. 13 - 15 stycznia w Poznaniu nie mają co do tego wątpliwości. Wspólnie dyskutowali na tematy rozmiarów i skutków światowego kryzysu gospodarczego.

link więcej informacji
Partner: link FZZ“Metalowcy”

 

Fundacja im. Friedricha Eberta
Przedstawicielstwo w Polsce
ul. Podwale 11
00-252 Warszawa

Tel: +48 228317861
Fax: +48 226350393

e-mail: biuro(at)feswar.org.pl
www.feswar.org.pl

 

top Początek strony

Drukuj stronę
validator cssValid XHTML 1.0 Transitional
PRZEDSTAWICIELSTWO W POLSCE
Polski | Deutsch
mapa