logo FES
 

Kalendarium 2011

LISTOPAD

Willy Brandt - kierunki na przyszłość

29_11_201129 listopada br. odbyła sie dyskusja "Willy Brandt - kierunki na przyszłość" Fundacji im. Friedricha Eberta, tygodnika "Polityka" i Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy'ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego. Okazją do dyskusji było ukazanie się polskiego tłumaczenia biografii Willy'ego Brandta "Willy Brandt 1913-1992. Wizjoner i realista". W dyskusji wzięli udział Matthias Platzeck, premier landu Brandenburgia, i Adam Michnik, redaktor naczelny "Gazety Wyborczej".
link więcej informacj

Kapitalizm - tak, ale bez wypaczeń

03_11_2011 Uczestnicy konferencji Fundacji im. Friedricha Eberta, Ośrodka Myśli Społecznej im. F. Lassalle'a oraz tygodnika "Polityka" debatowali o "Socjaldemokratycznych perspektywach dla Europy Środkowo-Wschodniej".

 

link więcej informacj

PAŹDZIERNIK

Pierwsza Edycja Warszawskich Debat o Polityce Społecznej

25.10.2011 25 października odbyło się w siedzibie Fundacji im. Friedricha Eberta seminarium "Usługi opiekuńcze dla małych dzieci: główne bariery dla rozszerzenia dostępu do publicznych żłobków i przedszkoli". Było to pierwsze wydarzenie z cyklu Warszawskich Debat o Polityce Społecznej, organizowanych przez Fundację Międzynarodowe Centrum Badań i Analiz (ICRA) i Fundację im. Friedricha Eberta.
link więcej informacj

Chiny. Studium przypadku

China 12 października br. odbyła się dyskusja panelowa zorganizowana przez Fundację im. Friedricha Eberta i think tank demosEUROPA "Chiny. Studium przypadku". Była ona podsumowaniem dwudniowych warsztatów eksperckich. Podczas dyskusji szukano odpowiedzi na pytania: Dokąd zmierza Państwo Środka? W jaki sposób Europa może wpłynąć na jego kurs? W dyskusji wzięli udział m.in. poseł do Bundestagu Dietmar Nietan, Joerg Wuttke z BASF w Pekinie i prof. Bogdan Góralczyk, były ambasador Polski.
link więcej informacj

WRZESIEŃ

Przyszłość euro

22_09_11 We współpracy z demosEuropa i tygodnikiem "Polityka", Fundacja im. Friedricha Eberta zorganizowała 22 września br. w Warszawie konferencję na temat przyszłości euro. W dwóch panelach o perspektywach europejskiej architektury finansowej dyskutowali m.in. prof. dr Gerhard Illing z Uniwersytetu w Monachium, dr hab. Waltraud Schelkle z London School of Economics i Jakob von Weizsäcker z Ministerstwa Gospodarki landu Turyngia. Przemówienia wprowadzające wygłosili podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów - Maciej H. Grabowski i poseł Bundestagu frakcji SPD Carsten Schneider.
link więcej informacji
link video

LIPIEC

Kobiety w polityce

Kobiety O strategiach realizacji większej sprawiedliwości pomiędzy płciami dyskutowało w ramach warsztatów "Kobiety w polityce" w Warszawie piętnaście kobiet-polityków z Czech, Estonii, Słowacji i Polski.

 

 

link więcej informacji

4 lipca 2011 r., wspólnie z Konsulatem Generalnym RFN w Krakowie i z Centropa, NGO zajmującym się zachowywaniem pamięci o historii i kulturze Żydów, Fundacja im. Friedricha Eberta zorganizowała warsztaty, w których wzięli udział nauczyciele z Izraela, USA, Polski, Niemiec oraz z innych europejskich krajów. Dyskutowali oni o edukacji historycznej jako fundamencie przyszłości. Podczas dyskusji zwrócono uwagę przede wszystkim na odmienne perspektywy i drogi do pojednania pomiędzy Polakami, Niemcami i Żydami. Konstanty Gebert, publicysta "Gazety Wyborczej", we wprowadzeniu do dyskusji podkreślił różne perspektywy patrzenia na przeszłość Polaków i Żydów. Mimo, iż obydwie nacje wspólnie doświadczyły okrucieństwa II wojny światowej, przeżyły one je w odmienny sposób. Tylko znając odmienne perspektywy postrzegania historii, możliwe jest dojście do porozumienia.

CZERWIEC

Europa w działaniu

14_06_2011Konferencja "Europa w działaniu"
Jak Europa ma się zachować w obliczu rewolucji i przemian w krajach arabskich, jak może wyglądać nowa architektura bezpieczeństwa Unii Europejskiej? 14 czerwca, niedługo przed rozpoczęciem polskiej prezydencji w UE, Fundacja im. Friedricha Eberta i demosEuropa - Centre for European Studies zorganizowały na te tematy jednodniową konferencję w Warszawie z wieloma renomowanymi uczestnikami.

 

 

link więcej informacji

MAJ

Polsko-hiszpański dialog polityczny

PL_E Na zaproszenie FES Warszawa i Fundacji Amicus Europae przedstawiciele różnych hiszpańskich think-tanków złożyli w maju wizytę w polskiej stolicy. Okazją był drugi "Polsko-hiszpański dialog polityczny".

 

 

 

 

link więcej informacji

Typowo polskie, typowo niemieckie: Czy to tylko stereotypy?

Steffen MoellerW dniu 19 maja 2011 r.  warszawskie biuro Fundacji im. Friedricha Eberta zorganizowało wspólnie z ambasadą Niemiec w Polsce debatę na temat "Typowo polskie, typowo niemieckie:
Czy to tylko stereotypy?"
Kabaretysta Steffen Möller dyskutował 
z polskim i niemieckimi gośćmi o tym, jakie stereotypy przypisują Niemcy  Polakom  i odwrotnie.
link więcej informacji

Parada Schumana

Schuman_ParadeJuż po raz jedenasty odbyła się
w Warszawie Parada Schumana. Celem Parady Schumana jest przybliżanie Europy obywatelom i propagowanie idei integracji europejskiej. Fundacja im. Friedricha Eberta (FES) ze swej strony dołożyła cegiełkę do realizacji tego celu w ten sposób, że 14 jej stypendystów przyjechało z Niemiec i wzięło udział
w uroczystościach.

link więcej informacji

KWIECIEŃ

Ekologiczna polityka przemysłowa

2011_04_01 Dotychczas uważano zazwyczaj, że polityka ochrony środowiska i polityka gospodarcza konkurują ze sobą. "Ekologiczna polityka przemysłowa" zdaje się być możliwością rozwiązania tego konfliktu. Czy jednak przebudowa społeczeństwa przemysłowego jest możliwa? Czy przemysł może efektywnie gospodarować, a jednocześnie przestrzegać zasad zrównoważonego rozwoju?
Na zaproszenie Fundacji im. Friedricha Eberta w Warszawie i polskiego Instytutu Spraw Publicznych nad tymi zagadnieniami zastanawiali się 1 kwietnia 2011 r. Hubertus Heil, wiceprzewodniczący frakcji SPD w Bundestagu do spraw gospodarki i pracy, Dariusz Szwed, przewodniczący polskiej partii "Zieloni 2004" i prof. dr Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.
link więcej informacji

MARZEC

Willy Brandt i Polska. Przezwyciężenie podziału Europy

WB_Lodz 16 marca 2011 r. w Bibliotece Uniwersytetu Łódzkiego otwarta została wystawa Fundacji im. Friedricha Eberta "Willy Brandt i Polska. Przezwyciężenie podziału Europy". Wystawę można zwiedzać w Bibliotece Uniwersytetu Łódzkiego do połowy maja br. W ramach otwarcia wystawy Uniwersytet Łódzki i Fundacja im. Friedricha Eberta zaprosiły na seminarium naukowe.
link więcej informacji

Polityka energetyczno-klimatyczna

energie_klima“Oszczędzanie zasobów to również ich efektywniejsze wykorzystywanie”, podkreślił Ulrich Kelber, postulując bardziej świadomą i zrównoważoną politykę strukturalną w sektorze energetyki i ochrony środowiska. Wiceprzewodniczący frakcji SPD w Bundestagu przyjechał na początku marca na dwa dni do Warszawy, aby na miejscu wymienić się poglądami z polskimi kolegami i naukowcami. Okazją była konferencja na temat “Polityka energetyczno-klimatyczna vs. nowe źródła wzrostu w Europie. Jak jedno może pomóc drugiemu?”, którą zorganizowała Fundacja im. Friedricha Eberta wraz z polskim think tankiem demosEuropa.
link więcej informacji

STYCZEŃ

Budżet UE w dobie kryzysu

EU BudgetWarszawa - W ramach cyklu debat "Nowa dekada, nowa Europa" Fundacja im. Friedricha Eberta w Warszawie wraz z Ośrodkiem Kultury Francuskiej
i fundacją “Centrum im. Profesora Bronisława Geremka” zorganizowała 24 stycznia 2011 r. debatę “Budżet UE w dobie kryzysu”.

link więcej informacji

 

Fundacja im. Friedricha Eberta
Przedstawicielstwo w Polsce
ul. Podwale 11
00-252 Warszawa

Tel: +48 228317861
Fax: +48 226350393

e-mail: biuro(at)feswar.org.pl
www.feswar.org.pl

 

top Początek strony

Drukuj stronę
validator cssValid XHTML 1.0 Transitional
PRZEDSTAWICIELSTWO W POLSCE
Polski | Deutsch
mapa