logo FES
 

Kalendarium 2014

GRUDZIEŃ

Demokracja-Reaktywacja

23_06_2014W 2014 roku Fundacja im. Friedricha Eberta we współpracy z Ośrodkiem Myśli Społecznej im. Ferdynanda Lassalle'a zorganizowała serię seminariów pod tytułem "Demokracja - reaktywacja". Celem projektu było pobudzenie dyskusji na temat stanu instytucji demokratycznych znajdujących się pod presją kryzysu gospodarczego i zaproponowanie pomysłów na wzmocnienie demokracji. Podczas każdego z seminariów zaproszeni zagajali dyskusję z uczestnikami. Debaty opublikowane zostały w formie nagrań filmowych. Na 2015 rok zaplanowano publikację książki zawierającej zredagowane teksty prezentacji ekspertów oraz dyskusji.
link więcej informacji

LISTOPAD

Warszawskie Debaty o Polityce Społecznej #15

03_11_2014Piętnaste już seminarium w ramach cylku Warszawskich Debat o Polityce Społecznej pt. "Polityka społeczna rządu PO-PSL" odbyło się 3 listopada 2014, w warszawskim biurze Przedstawicielstwa Fundacji im. Friedricha Eberta w Polsce Głównym gościem był prof. Rafał Chwedoruk, politolog, wykładowca w Instytucie Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Cykl debat organizowany jest przez Fundacja im. Friedricha Eberta i Fundacja ICRA.

 

 

link więcej informacji

PAŹDZIERNIK

Europe in the Asian Century

08_10_2014

8 i 9 października 2014 odbyły się trzecie warsztaty eksperckie "Europe in the Asian Century", zorganizowane przez Fundację im. Friedricha Eberta we współpracy z demosEUROPA - Centre For European Strategy i warszawskim biurem European Council on Foreign Relations. W ramach tych warsztatów uczestnicy z różnych krajów dzielili się swoją wiedzą i spostrzeżeniami na temat relacji europejsko-azjatyckich. Podczas czterech paneli dyskutowali na temat współpracy Europa - Chiny, strategicznych wyzwań dla Europy w tym regionie, perspektyw układów o wolnym handlu TTIP i TPP oraz o roli Rosji w Azji i Europie.
link więcej informacji
link zdjęcia

Parlament Europejski w nowej kadencji
- wyzwania i możliwości, spory i kompromisy

10_10_2014Miedzy 22 i 25 maja 2014 r. obywatele Unii Europejskiej głosowali w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Niecałe pięć miesięcy później  Fundacja im. Friedricha Eberta  i Centrum im. Ignacego Daszyńskiego zorganizowały wspólną konferencję na temat wyzwań, które czekają Parlament Europejski w najbliższym czasie.
link więcej informacji

WRZESIEŃ

Polsko-niemiecki Tandem Bezpieczeństwa

30_09_01_10_2014

30 września i 1 października 2014 odbył się w Warszawie Polsko-niemiecki Tandem Bezpieczeństwa. Już czwarty raz Fundacja im. Friedricha Eberta oraz Fundacja Amicus Europae Aleksandra Kwaśniewskiego zorganizowały spotkanie polskich i niemieckich decydentów oraz ekspertów w celu omówienia różnych aspektów polityki bezpieczeństwa i obrony oraz wspólnego znalezienia rozwiązań dla aktualnych wyzwań z zakresu bezpieczeństwa. Wśród naszych gości znaleźli się deputowani do Bundestagu i posłowie na Sejm Hans-Peter Bartels, Dietmar Nietan, Niels Annen oraz Zbigniew Zaborowski, szef BBN gen. Stanisław Koziej, były minister obrony Janusz Onyszkiewicz, były wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Marek Siwiec, były ambasador RP w Niemczech i Stanach Zjednoczonych Janusz Reiter oraz były wiceminister spraw zagranicznych RP oraz były główny doradca w Europejskiej Służbie Działań Zewnętrznych Marek Grela, a także liczni eksperci z obydwu krajów.
link zdjęcia

Stara wolność, nowa wolność. Bilans III Rzeczypospolitej w 25. urodziny

12_09_201412 września 2014 r. odbyła się konferencja "Stara wolność, nowa wolność. Bilans III Rzeczypospolitej w 25. urodziny" zorganizowana przez Fundację im. Friedricha Eberta i "Kulturę Liberalną". Referenci, a wśród nich m.in. Jan Krzysztof Bielecki, Markus Meckel, Dominika Wielowieyska, Jerzy Baczyński, Aleksander Smolar, Grażyna Torbicka, Siegmund Ehrmann, dyskutowali na tematy: "Zabetonowana czy elastyczna? Przyszłość polskiej sceny politycznej", "Przyszłość państwa - opiekuńcze czy neoliberalne?", "Polska kultura - nowatorska czy imitacyjna".
link więcej informacji

Historyczny sztandar SPD z powrotem we Wrocławiu

12_09_2014

Do zbiorów Muzeum Miejskiego Wrocławia trafił historyczny sztandar wrocławskiej Socjaldemokratycznej Partii Niemiec. Uroczystemu przekazaniu flagi do zbiorów muzeum towarzyszyła konferencja "Czy pojednanie może być bardziej szczere? Powrót Symbolu", której współorganizatorem była Fundacja im. F. Eberta.
link więcej informacji

SIERPIEŃ

150 rocznica śmierci Ferdynada Lassalle'a

150 rocznica śmierci Ferdynanda Lassalle'a

Z inicjatywy Fundacji im. F. Eberta i we współpracy z Ośrodkiem Myśli Społecznej im. F. Lassalle'a 31 sierpnia br. odbyły się we Wrocławiu uroczystości z okazji 150. rocznicy śmierci Ferdynanda Lassalle'a, w których wziął udział m.in. Ralf Stegner - wiceprzewodniczący Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD).
link więcej informacji

LIPIEC

25 lat wolności, 15 lat w NATO, 10 lat w Unii Europejskiej. Wkład Fundacji im. Friedricha Eberta w proces udanej transformacji w Polsce

08_07_2014

Były prezydent RP Aleksander Kwaśniewski podsumował 25 lat polskiej transformacji, a o jej diagnozie i wyzwaniach na przyszłość rozmawiali: Paulina Piechna-Więckiewicz, Adam Krzemiński, Marek Borowski, Paweł Świeboda i Julia Kubisa. 8 lipca 2014 r. w warszawskim Centrum Artystycznym Fabryka Trzciny spotkali się przedstawiciele środowisk progresywnych, by wziąć udział w konferencji "25 lat wolności, 15 lat w NATO, 10 lat w Unii Europejskiej. Wkład Fundacji im. Friedricha Eberta w proces udanej transformacji w Polsce."  Choć Polska jest członkiem Unii Europejskiej, a proces transformacji ustrojowej jest zakończony, to wiele obszarów wymaga naprawy: "Potrzebujemy polityki, która w centrum stawia obywatela, a zwłaszcza tego najsłabszego, polityki, której celem jest uczynienie życia lepszym" - mówił Knut Dethlefsen w wystąpieniu otwierającym konferencję.
link więcej informacji

CZERWIEC

Przeciwdziałanie prawicowemu ekstremizmowi na poziomie lokalnym

22_06_2014Kwiecień 2014, Wrocław - tu odbywają się pierwsze zorganizowane przez Fundację im. Friedricha Eberta i wrocławski Europejski Instytut Demokracji (EID) warsztaty dla lokalnych aktywistów. Niecały rok wcześniej prawicowi radykałowie zakłócili wykład Zygmunta Baumana na Uniwersytecie Wrocławskim. Podobne incydenty miały już wcześniej miejsce w innych miejscach kraju, ale w czerwcu 2013 roku wiele mówiono o tym, że Wrocław, mieniący się miastem tolerancji, otwartym na świat, jest miejscem, gdzie ekstremiści są wyjątkowo w skali kraju aktywni.

link więcej informacji

KWIECIEŃ

Niemcy: polityka zagraniczna na rozstajach

24_04_2014W kontekście kryzysu na Ukrainie coraz częściej w Europie, a zwłaszcza w Polsce, padają pytania dotyczące niemieckiej polityki zagranicznej - czy państwo, które najwięcej znaczy w Unii Europejskiej pod względem gospodarczym, nie powinno przyjąć na siebie roli przywódcy, który powstrzymałby Rosję przed zakusami wobec Ukrainy? Niemcy mogą robić więcej - zgodzili się eksperci - ale powinien to być środek to wzmocnienia polityki zagranicznej Unii Europejskiej przy silnej współpracy z innymi krajami, przede wszystkim Polską i Francją. Debatę "Niemcy: polityka zagraniczna na rozstajach" zorganizowały w Warszawie Fundacja im. Friedricha Eberta, Instytut Studiów Zaawansowanych Krytyki Politycznej i warszawskie biuro European Council on Foreign Rrelations (ECFR).
link więcej informacji

MARZEC

Niemcy i Polska - wspólnie dla solidarnej przyszłości w Europie

26.03.2014"To, co jest teraz ważne dla Europy, to myślenie ponad podziałami i ponad partiami." Tak ważnym hasłem zaczął swoje przemówienie Dietmar Nietan, członek Bundestagu, który jako jeden z gości przywitał uczestników konferencji przedstawiającej wydany przez Fundację im. Friedricha Eberta w Polsce Policy Paper pod tytułem "Niemcy i Polska - wspólnie dla solidarnej przyszłości w Europie". Konferencja odbyła się 26 marca 2014 roku w centrum prasowym Foksal w Warszawie. Dokument zawiera tezy stworzone przez członków sieci progresywnej "Polska-Niemcy 2020", dotyczące ich wizji przyszłości Europy.
link więcej informacji

Miejsce odnawialnych źródeł energii w polityce energetycznej Polski do roku 2030

04_03_2014Reforma sektora energetycznego to jedno z największych wyzwań, przed jakimi w najbliższych latach stoi Polska. W poszukiwaniu optymalnej drogi ku większej dywersyfikacji źródeł pozyskiwania energii oraz zastąpieniu paliw kopalnych odnawialnymi źródłami może ona wymiernie korzystać z doświadczeń niemieckiej transformacji energetycznej. O tym kluczowym dla przyszłości Polski, a także Europy, temacie dyskutowali goście zorganizowanej przez Fundację im. Friedricha Eberta oraz Klub Parlamentarny Sojuszu Lewicy Demokratycznej konferencji "Miejsce odnawialnych źródeł energii w polityce energetycznej Polski do roku 2030".
link więcej informacji

LUTY

Europejska radykalna prawica. Schematy i procesy na wschodzie i zachodzie

20_03_2014

Czy Europa idzie w prawą stronę? Jakie są różnice między ruchami prawicowymi w Europie Wschodniej i Zachodniej? Odpowiedzi na te pytania szukali uczestnicy konferencji "Europejska radykalna prawica. Schematy i procesy na wschodzie i zachodzie". Naukowcy z całej Europy zajmujący się tym tematem spotkali się 20 lutego 2014 roku w gmachu Uniwersytetu Warszawskiego. Spotkanie zostało zorganizowane m.in. przez Fundację im. Friedricha Eberta oraz Uniwersytet Europejski Viadrina we Frankfurcie nad Odrą.
link więcej informacji

 

Fundacja im. Friedricha Eberta
Przedstawicielstwo w Polsce
ul. Podwale 11
00-252 Warszawa

Tel: +48 228317861
Fax: +48 226350393

e-mail: biuro(at)feswar.org.pl
www.feswar.org.pl

 

top Początek strony

Drukuj stronę
validator cssValid XHTML 1.0 Transitional
PRZEDSTAWICIELSTWO W POLSCE
facebook youtube
Polski | Deutsch
mapa