logo FES
 

Kalendarium 2017/2018

WRZESIEŃ 2018

Wojna w Donbasie - konflikt bez rozwiązania?

14 09 2018

Pod koniec września 2018 roku Fundacja im. Friedricha Eberta (FES), Fundacja Aleksandra Kwaśniewskiego "Amicus Europae", Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej oraz czasopismo "New Eastern Europe" ("Nowa Europa Wschodnia") zaprosiły na panel dyskusyjny w Lublinie. Wydarzenie pod tytułem "Wojna w Donbasie - nie tylko problem ukraiński" odbyło się w ramach Kongresu Inicjatyw Europy Wschodniej.
link więcej informacji

MAJ 2018

Więcej Europy w burzliwych czasach
Dynamika konfliktu i bezpieczeństwa w wielobiegunowym świecie XXI wieku

09 05 2018

9 maja Fundacja im. Friedricha Eberta (FES) i tygodnik Polityka zaprosiły na konferencję "Nowy (nie)porządek starego świata. Dynamika konfliktu i bezpieczeństwa w Europie XXI wieku". Przed ok. 150 uczestnikami i uczestniczkami Charles A. Kupchan (profesor stosunków międzynarodowych z Georgetown University, Senior Fellow w Council on Foreign Relations oraz były doradca prezydenta Baracka Obamy ds. bezpieczeństwa) wygłosił referat wprowadzający o tym, jak mogło dojść do aktualnego "zaburzenia" światowego porządku liberalno-demokratycznego i z jakich możliwości normalizacji sytuacji mogą skorzystać rządy oraz obywatele i obywatelki. Następnie Charles A. Kupchan, Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz (dyrektorka programu "Otwarta Europa" Fundacji Batorego i była ambasador Polski w Rosji) oraz Manfred Huterer (minister pełnomocny w ambasadzie RFN w Polsce) dyskutowali o przyszłości europejskiego i globalnego ładu bezpieczeństwa. Dyskusję moderował Wawrzyniec Smoczyński (dyrektor internetowego portalu informacyjnego Polityka Insight). Troje panelistów doszło do wniosku, że z uwagi na wycofanie się USA z działalności w zakresie polityki bezpieczeństwa w Europie oraz agresywnej polityki zagranicznej Rosji Unia Europejska jest "zobowiązana", aby w przyszłości silniej angażować się w politykę bezpieczeństwa w wielobiegunowym świecie.
link więcej informacj

Polsko-Niemiecki Tandem Bezpieczeństwa

07 05 2018

Wspólnie z naszym partnerem Fundacją "Amicus Europae" zorganizowaliśmy 7 maja już po raz siódmy "Polsko-Niemiecki Tandem Bezpieczeństwa". Celem warsztatów była dyskusja w gronie decydentów politycznych oraz ekspertów na temat aktualnych wyzwań w dziedzinie polityki bezpieczeństwa i obrony, a także próba wypracowania wspólnych rozwiązań. Wśród uczestników byli m.in. były prezydent Aleksander Kwaśniewski, poseł Niemieckiego Bundestagu Dietmar Nietan, były minister obrony Tomasz Siemoniak, poseł do Parlamentu Europejskiego Arne Lietz oraz poseł Niemieckiego Bundestagu Nils Schmid.
link więcej informacji

PAŹDZIERNIK

Wizyta robocza
"Dobra praca w przedsiębiorstwach"

11-13 10 2017

Od ponad dziesięciu lat Fundacja im. Friedricha Eberta wspólnie z DGB Region Brandenburgia Zachodnia oraz NSZZ "Solidarność" Śląska Opolskiego organizuje bilateralne spotkania polskich i niemieckich związkowców i związkowczyń, poświęcone wymianie informacji pod hasłem "Dobra praca w przedsiębiorstwach". Po wiosennej wizycie polskiej delegacji w Poczdamie delegacja niemiecka przyjechała z rewizytą do Polski w dniach 11-13 października. Oprócz związkowców i związkowczyń z IG Metall, którzy są reprezentowani w radzie zakładowej spółki alu-druckguss GmbH & Co Brandenburg KG, w spotkaniu wzięli udział Danny Hatscher, sekretarz ds. młodzieży w IG Metal Poczdam/Oranienburg, Frank Techen, dyrektor DGB Region Brandenburgia Zachodnia, oraz Detlef Almagro Velázquez, sekretarz DGB Region Brandenburgia Zachodnia. Spotkanie robocze koncentrowało się wokół wymiany informacji z kolegami i koleżankami z Solidarności w zakładzie Neapco w Praszce, który również produkuje aluminiowe odlewy ciśnieniowe.
link więcej informacji

LIPIEC

Wizyta robocza Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników Ukraińskich w Polsce (MZZPUP)

07 2017

Na początku lipca Fundacja im. Friedricha Eberta (FES) zorganizowała wizytę roboczą pięcioosobowej delegacji Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników Ukraińskich w Polsce (MZZPUP) w Niemczech, gdzie spotkała się ona z przedstawicielami i przedstawicielkami projektu "Faire Mobilität" ("Sprawiedliwa mobilność"), realizowanego przez Niemiecką Konfederację Związków Zawodowych (niem. Deutscher Gewerkschaftsbund - DGB). Celem półtoradniowej wizyty - obok omówienia działań prowadzonych przez oba związki - była wymiana doświadczeń na płaszczyźnie zawodowej.
link więcej informacji

CZERWIEC

Forum progresywnych włodarzy miast w Sejnach

03 06 2017

W pierwszy weekend czerwca odbyło się kolejne, piąte już spotkanie progresywnych włodarzy miast. Gościliśmy tym razem w pięknych Sejnach, gdzie przyjął nas burmistrz Arkadiusz Nowalski.  W spotkaniu udział przedstawiciele i przedstawicielki władz Słupska, Czerska, Wadowic, Gorlic, Ostrowa Wielkopolskiego, Braniewa i Starachowic. Tradycyjnie doszło do wymiany dobrych praktyk, uczestnicy i uczestnicy spotkania zaplanowali również wspólne działania na rzecz zrównoważonego rozwoju swoich miast. Będzie to m.in. wspólna akcja z okazji Europejskiego Tygodnia Mobilności. O szczegółach współpracy i innych możliwych jej polach reprezentanci i reprezentantki miast rozmawiają w tym roku również podczas webinariów prowadzonych przez koordynatora sieci, Dariusza Szweda.  Już we wrześniu spotkają się ponownie - tym razem w Gorlicach, reprezentowanych w sieci przez wiceburmistrza Łukasza Bałajewicza.

MAJ

Ruch feministyczny a kwestia socjalna

30 05 2017

30 maja 2017 roku odbyło się 26 spotkanie z cyklu Warszawskie Debaty o Polityce Społecznej, organizowanego przez Fundację im. F. Eberta i Fundację ICRA. Panelistkami seminarium "Ruch feministyczny a kwestia socjalna" były dr Elżbieta Korolczuk (Sodertorns University), dr Julia Kubisa (Uniwersytet Warszawski) oraz dr Dorota Szelewa (UCD i Fundacja ICRA). Spotkanie moderował dr Michał Polakowski (UEP i Fundacja ICRA).
link więcej informacji

Pomiędzy Europą w bezruchu i Europą dwóch prędkości

23 05 2017

Fundacja im. Friedricha Eberta (FES) oraz Centrum im. Ignacego Daszyńskiego zorganizowały 23 maja w Warszawie dyskusję panelową "Niemcy i Polska w UE". Wspólnie z zaproszonymi panelistami - Jensem Geierem (posłem do Parlamentu Europejskiego z frakcji S&D) oraz Bogusławem Liberadzkim (wiceprzewodniczącym Parlamentu Europejskiego) uczestniczki i uczestnicy debaty dyskutowali o roli Polski i Niemiec w Europie oraz przyszłości Unii Europejskiej. Centralną kwestią było postrzeganie Europy dwóch prędkości: raczej jako szansy, czy może jednak zagrożenia dla integracji europejskiej. Moderatorką spotkania była Karolina Zioło-Pużuk z Centrum im. Ignacego Daszyńskiego.
link więcej informacji

KWIECIEŃ

Pionierskie osiągnięcia w zakresie polityki społecznej bez podstaw go-spodarczych?

C

Pod koniec kwietnia Fundacja im. Friedricha Eberta zorganizowała we współpracy z fundacją ICRA już 25. edycję seminarium z cyklu Warszawskie Debaty o Polityce Społecznej. Około dwadzieściorga eskpertów i ekspertek oraz praktyków i praktyczek zebrało się w Warszawie, aby odbyć dyskusję na temat relacji między polityką gospodarczą a społeczną w Polsce. W imieniu strony eksperckiej głos zabrali ekonomistka Zofia Łapniewska z Glasgow Caledonian University oraz Rafał Woś, publicysta i dziennikarz tygodnika "Polityka". Oboje skoncetrowali się na polityce gospodarczej i społecznej obecnej partii rządzącej Prawo i Sprawiedliwość (PiS).
link więcej informacji

LUTY

Pytania o Europę: Jak przewietrzyć miasta? Polska, Niemcy i Szwecja wobec smogu.

09 02 2017

9 lutego w Warszawie odbyła się kolejna debata z cyklu Pytania o Europę: "Jak przewietrzyć miasta? Polska, Niemcy i Szwecja wobec smogu". Według Światowej Organizacji Zdrowia 33 z 50 najbardziej dotkniętych smogiem miast w Unii Europejskiej znajduje się w Polsce. W niektórych z nich normy zanieczyszczenia powietrza wielokrotnie przekraczają poziom alarmowy.
link więcej informacji

Progresywna polityka zagraniczna - Lekcje z Aleppo

07 02 2017

Warszawa. 7 lutego odbyło się szóste seminarium z cyklu Progresywna polityka zagraniczna, współorganizowane przez Global.Lab oraz Fundację im. Friedricha Eberta pt.: "Lekcje z Aleppo". Podczas dyskusji prelegenci skupili się na problematyce odpowiedzialności Zachodu za przeciwdziałanie masowym naruszeniom praw człowieka.
link więcej informacji

 

Fundacja im. Friedricha Eberta
Przedstawicielstwo w Polsce
ul. Podwale 11
00-252 Warszawa

Tel: +48 228317861
Fax: +48 226350393

e-mail: biuro(at)feswar.org.pl
www.feswar.org.pl

 

top Początek strony

Drukuj stronę
validator cssValid XHTML 1.0 Transitional
PRZEDSTAWICIELSTWO W POLSCE
Akademia Demokracji Socjalnej
facebook youtube
Polski | Deutsch
mapa