logo FES

Debata O naprawie Rzeczpospolitej w ramach III Festiwalu im. Jacka Kuronia

pdfDebata O naprawie Rzeczpospolitej w ramach III Festiwalu im. Jacka Kuronia

7 czerwca odbyło się współorganizowane przez Fundację im. Friedricha Eberta i Krytykę Polityczną wydarzenie pt. O naprawie Rzeczypospolitej. Tytuł spotkania, będącego częścią trzeciej edycji Festiwalu im. Jacka Kuronia, nawiązuje do diagnozy aktualnej ekipy rządzącej, która twierdzi, iż państwo polskie wymaga gruntownej naprawy

07 06 2016

Warszawa. Pierwsza część prowadzonego przez Michała Sutowskiego wydarzenia, na które przybyło około 50 osób, dała autorom książki - Adamowi Cymerowi i Piotrowi Kuczyńskiemu - możliwość, aby przedstawić zasadnicze tezy napisanego przez nich pamfletu Dość gry pozorów. Młodzi macie głos(y). W drugiej części dwie przedstawicielkii jeden przedstawiciel młodego pokolenia polskiej polityki - Paulina Piechna-Więckiewicz (Inicjatywa Polska), Joanna Scheuring-Wielgus (Nowoczesna) oraz Adrian Zandberg (Razem) - rozmawiali o przyszłości Polski w kontekście rządów Prawa i Sprawiedliwości.

Główną motywacją, którą skłoniła Adama Cymera i Piotra Kuczyńskiego do napisania książki, były głębokie zmiany polityczne, które miały swój finał w zmianie ekipy rządzącej w listopadzie 2015 r. Wynik wyborczy - jak twierdzi Cymer - pokazał nam dobitnie, że wśród młodych Polek i Polaków  istnieje ogromna chęć zmian, co zaś wiąże się z niezadowoleniem z sposobu funkcjonowania instytucji III Rzeczypospolitej. Kuczyński dodał, że znajdujemy się dziś w okresie interregnum: neoliberalna doktryna przestała już obowiązywać, ale nie znaleziono jeszcze nowego, zrównoważonego modelu gospodarki, który mógłby służyć jako alternatywa wobec zastanego.

W dyskusji, która odbyła się bezpośrednio po wystąpieniu autorów, panelistki i panelista byli skonfrontowani m.in. z następującymi pytaniami: czy projekt III Rzeczypospolitej naprawdę poniósł klęskę? Jakie są pozytywne i negatywne skutki społeczne rządów Prawa i Sprawiedliwości? Co należy uczynić, aby pomysły sił politycznych na lewo od centrum znowu zyskały na popularności?

Zapis wydarzenia znajdą Państwo pod poniższym linkiem:

https://www.youtube.com/watch?v=dRg46mex9Jc
oben Początek strony
validator cssValid XHTML 1.0 Transitional
PRZEDSTAWICIELSTWO W POLSCE
facebook youtube

ipg
Polski | Deutsch
mapa