logo FES

Pytania o Europę: Jak przewietrzyć miasta?
Polska, Niemcy i Szwecja wobec smogu.

pdfPytania o Europę: Jak przewietrzyć miasta? Polska, Niemcy i Szwecja wobec smogu.

09 02 2017

9 lutego w Warszawie odbyła się kolejna debata z cyklu Pytania o Europę: "Jak przewietrzyć miasta? Polska, Niemcy i Szwecja wobec smogu". Według Światowej Organizacji Zdrowia 33 z 50 najbardziej dotkniętych smogiem miast w Unii Europejskiej znajduje się w Polsce. W niektórych z nich normy zanieczyszczenia powietrza wielokrotnie przekraczają poziom alarmowy.

Wprowadzenie do dyskusji wygłosili Joanna Mieszkowicz (Fundacja Aeris Futuro) oraz prof. Andrzej Szarata (Politechnika Krakowska). Joanna Mieszkowicz, "ekouchodźczyni z Krakowa", opowiedziała o swoim zaangażowaniu na rzecz poprawy jakości powietrza w Krakowie oraz o decyzji o wyprowadzeniu się z tego miasta ze względu na poziom zanieczyszczenia powietrza. Prof. Andrzej Szarata w swojej prezentacji omówił działania podejmowane przez Urząd Miasta Krakowa na rzecz ograniczenia ruchu samochodowego w ścisłym centrum miasta. Prof. Szarata zwrócił również uwagę na konieczność nawiązania dialogu z mieszkańcami miasta oraz właścicielami punktów usługowych położonych w centrum, którzy pierwotnie najbardziej obawiali się wprowadzanych zmian.

Podczas debaty eksperci z Niemiec, Szwecji oraz Polski dyskutowali o tym, jakie działania są najbardziej skuteczne w walce ze smogiem oraz o głównych przyczynach tak wysokiego poziomu zanieczyszczenia powietrza w polskich miastach. W debacie udział wzięli Christer Agren (Air Pollution & Climate Secretariat), Andrzej Grzyb (Poseł do Parlamentu Europejskiego, autor sprawozdania dotyczącego ograniczenia emisji zanieczyszczeń do powietrza w UE), Anke Konrad (Ambasada Niemiec w Polsce), Michał Olszewski (Wiceprezydent Warszawy) oraz Emilia Piotrowska (Warszawski Alarm Smogowy). Dyskusję moderowała Magdalena Skłodowska, TVN24 BiS, blogerka pisząca o ekologii.

Uczestnicy debaty zwracali uwagę, że zarówno w Niemczech, jak i w Szwecji już od wielu lat podejmowane są inicjatywy mające na celu poprawę jakości powietrza, m.in. wyznaczono tzw. strefy niższej emisji (ang. low emission zones). Podkreślano również, że oprócz działań doraźnych konieczne jest położenie nacisku na edukację obywateli, bez której działania prewencyjne nie będą w pełni skuteczne. Podczas dyskusji z udziałem publiczności podniesiono kwestie odnoszące się zarówno do polityki lokalnej, w tym m.in. związane z polityką mieszkaniową Warszawy i modernizacją sieci ciepłowniczej, jak i polityki krajowej i oparcia polskiej gospodarki na węglu, które znacząco utrudnia wprowadzenie rozwiązań systemowych w skali kraju. 

Debata współorganizowana była przez Fundację im. Friedricha Eberta oraz Instytut Spraw Publicznych przy wsparciu Parlamentu Europejskiego. Partnerem debaty była Ambasada Szwecji w Polsce.

oben Początek strony
validator cssValid XHTML 1.0 Transitional
PRZEDSTAWICIELSTWO W POLSCE
facebook youtube

ipg
Polski | Deutsch
mapa