logo FES

Pionierskie osiągnięcia w zakresie polityki społecznej bez podstaw go-spodarczych?

pdfPionierskie osiągnięcia w zakresie polityki społecznej bez podstaw gospodarczych?

Pod koniec kwietnia Fundacja im. Friedricha Eberta zorganizowała we współpracy z fundacją ICRA już 25. edycję seminarium z cyklu Warszawskie Debaty o Polityce Społecznej. Około dwadzieściorga eskpertów i ekspertek oraz praktyków i praktyczek zebrało się w Warszawie, aby odbyć dyskusję na temat relacji między polityką gospodarczą a społeczną w Polsce. W imieniu strony eksperckiej głos zabrali ekonomistka Zofia Łapniewska z Glasgow Caledonian University oraz Rafał Woś, publicysta i dziennikarz tygodnika "Polityka". Oboje skoncetrowali się na polityce gospodarczej i społecznej obecnej partii rządzącej Prawo i Sprawiedliwość (PiS).

25 04 2017

Warszawa. W swojej prezentacji Zofia Łapniewska argumentowała, że polityka społeczna polskiego rządu na pierwszy rzut oka wydaje się przekonującym sukcesem. Z najważniejszych obietnic wyborczych - takich jak świadczenie rodzinne 500+, obniżenie wieku emerytalnego, minimalna stawka godzinowa w wysokości 12 złotych, bezpłatne leki dla seniorów od 75. roku życia oraz podwyższenie kwoty wolnej od podatku - zrealizowano niemal wszystkie, pomijając jedynie podwyższenie kwoty wolnej od podatku. Szerokim poparciem społecznym cieszy się przede wszystkim program 500+, gwarantując rządowi głosy wyborcze. Mniej jednoznacznie rysuje się natomiast kierunek polityki gospodarczej, który ma zagwarantować finansowanie kosztownych reform społecznych. Mimo pewnych starań nie udało się dotychczas zgodnie z planem zwiększyć opodatkowania banków i supermarketów. Nie osiągnięto też zakładanych wyższych wpływów z podatku od towarów i usług.

Zdaniem Rafała Wosia polskie wybory parlamentarne w 2015 r. były ważnym wskaźnikiem zwrotu w25 04 2017 relacji między polityką gospodarczą a polityką społeczną. Ekspert podkreślił, że zwycięstwo wyborcze PiS nie wynikało z samych zmian preferencji polskich wyborców i wyborczyń, lecz z tego, że w ramach kampanii wyborczej PiS "dokonało pionierskiego osiągnięcia, wskazując i krytykując wypaczenia neoliberalnego kapitalizmu". W ten sposób nowy rząd zyskał istotną wiarygodność, którą następnie jeszcze umocnił, przeprowadzając reformy w zakresie polityki społecznej, takie jak obniżenie wieku emerytalnego czy wprowadzenie świadczenia 500+. Ekspert podkreślił, że skutki polityczne tych działań są oczywiste. Rząd, mimo istniejących napięć, utrzymuje o wiele lepsze stosunki ze związkami zawodowymi niż jego poprzednicy, którzy zakładali, że mogą prowadzić politykę pracy bez udziału reprezentacji pracobiorców i pracobiorczyń. Ponadto dzięki zwiększeniu rangi kwestii socjalnych - zarówno w retoryce, jak i w praktyce politycznej - PiS wymanewrowało lewicę, która nadal poszukuje własnej tożsamości.

25 04 2017

Podsumowując, można stwierdzić, że cieszącej się dużą popularnością wśród większości wyborców i wyborczyń polityce społecznej rządu do tej pory nie zapewniono przekonujących źródeł finansowania, zwłaszcza w dłuższej perspektywie. Nie wiadomo bowiem, jak szybko - i czy w ogóle - efekty zacznie przynosić tzw. plan Morawieckiego, który stawia przede wszystkim na innowacyjność polskiej gospodarki.

oben Początek strony
validator cssValid XHTML 1.0 Transitional
PRZEDSTAWICIELSTWO W POLSCE
facebook youtube

ipg
Polski | Deutsch
mapa